Soms wachten ze tot de verhui De deurwaarder Introductieshow! 2009 modellen! Staten zetten stappen voor plan Waterdunen en plan Perkpolder CHATEAU 14 15 november 11.00 - 17.00 uur KAÏfPEERCENTRUM MECHIELSEN 36 Zaterdag 15 november 2008 PZC Deurwaarder Meijering heeft wekelijks met ontrui mingen te maken. Vanwe ge overlast of vanwege huurschul den. „Als de ontruiming gebeurt op grond van huurschuld, gaat de boel er gewoon uit. Daar is de poli-- tie bij aanwezig, een hulpofficier van justitie - als vertegenwoordi ger van de burgemeester - en ie mand van de woningbouwcorpora tie, om ter plekke dingen mee te kunnen bespreken. Een verhuisbe drijf neemt de spullen mee die de gemeente tijdelijk opslaat en de ge meentelijke reinigingsdienst wat vernietigd wordt. Wat ermee ge beurt, hangt van de waarde af Het is elke keer weer raar om te zien hoe mensen in zo'n enorme rot zooi kunnen leven of zomaar kun nen vertrekken en alles achterla ten, van sieraden tot paspoorten toe. Als ik iets van emotionele waarde zie, zoals foto-albums, haal ik ze er wel tussenuit, want alles gaat op straat." Hij schetst een beeld van een re cente ontruiming. „De stank was ondraaglijk, het was een ongeloof lijke bende. Honden en katten wa ren zonder verzorging achtergeble ven. Waarom laten ze het zo ver komen? Dat vraag ik me iedere keer af. Je ziet bij ontruimingen dingen die je niet verwacht. Drie mobieltjes, waarschijnlijk allemaal met abonnement én schuld. Am per een stoel, maar wel een breed- beeld-tv. Ik gun het iedereen van harte, ik weet dat we in een we reld vol verleidingen leven, maar ik denk wel: waar is de zelfbeheer sing? Waar liggen de prioriteiten? Natuurlijk zijn er ook mensen die buiten hun eigen schuld in de pro blemen komen. Die werden en worden altijd geholpen. Wij zijn geen boemannen, alleen de bren ger van het slechte nieuws." De een reageert heel emotioneel en probeert de ontruiming tegen te houden, de ander is gelaten en helpt zelf mee dozen in te pakken. „Soms bel je aan en is iedereen nog in huis, kinderen incluis. Als er kinderen bij betrokken zijn, haal je echt alles uit de kast om ontruiming te voorkomen. Kinde ren worden nooit zomaar op straat gezet, daar regel je opvang voor. Ik vind ontruimingen niet leuk. Ik kick daar niet op. Maar ie mand moet dit werk doen. Wij kij ken in eerste instantie altijd door de bril van de schuldeiser. Als je dan ziet hoe weinig daarvoor ge daan wordt, heb ik echt af en toe mijn vraagtekens. Het gaat om ge rechtigheid. Iemand heeft recht op geld, iemand moet betalen. Als je iets huurt of koopt, wéét je dat daar een prijskaartje aan hangt." Aan de balie van Ge- rechstdeurwaarderskan- toor Zeeland in Middel burg staat een vrouw. Ze haalt bankbiljetten uit haar por temonnee. De baliemedewerkster telt ze na. Eén, twee, drie, vier, vijf Vijf honderdjes. „Bedankt", zegt ze, en schuift het regu over het marmer naar de vrouw toe. Uit het kantoor dringen flarden van een telefoongesprek de wacht ruimte binnen. „Maar waar praten we nou over... Precies. Dat had dus al lang betaald moeten wor den." De deurwaarders hebben het er druk mee. Kleine schulden, grote schulden. Mensen die het ene gat met het andere vullen. Mensen met een huurachterstand. Een veeg teken, zegt deurwaarder Ma- riëlle Buys van Buys Partners. „Een dak boven je hoofd, dat is - buiten het eten op tafel - het be langrijkste wat er is. Wanneer be taal je de huur niet meer? Als er al allerlei andere problemen zijn. Be keuringen, achterstanden bij Del ta... Zeeland is klein. Wij zijn er snel achter wat er speelt." Buys 8c Partners heeft vorig jaar zo'n 125 huurhuizen laten ontruimen, voor namelijk in opdracht van woning corporaties en ook wel van particu liere verhuurders. Ze voorziet een toename van de problemen door de kredietcrisis. „Wij merken het in de aanvoer van werk. Al langer roepen wij: het gaat niet goed in Nederland. Het aantal vorderin gen neemt toe." Bij Clavis (2500 woningen in Ter- neuzen, Biervliet en Sluiskil) pro beert de afdeling incasso drie maanden zelf de achterstallige huur te innen. Daarna gaat het dossier naar een deurwaarder. Deurwaarder Bert Meijering van GDK Zeeland geeft aan hoe lang zo'n zaak kan aanslepen: „Als het bij ons is, moeten wij dagvaarden voor de rechter. De rechter geeft pas bevel tot ontruiming als er mi nimaal drie maanden achterstand is. Als de huurder die achterstand niet kan of wil betalen, kan hij naar de rechter stappen om uitstel van betaling aan te vragen. En dan zegt de rechter vaak nog, en steeds vaker: nou, vooruit maar. En dus wordt er niet ontruimd. Strikt ge nomen wordt er minder vaak ont ruimd, maar als je in aanmerking neemt hoe coulant de rechter en In Zeeland zijn het afgelop huurschuld uit huis gezet dan de woningbouwcorporaties. want de daling is puur t bouwcorporaties. Zij stellen a schuldhulpverlening, afbetalingsregelingen door Ondir de bouwcorporaties zijn en hoe veel mensen nog een kans krijgen, met schuldhulpverlening, weet je dat er geen reden is tot vreugde. Het aantal aanzeggingen tot ont ruiming is veel hoger dan het aan tal daadwerkelijke uitzettingen. Vaak negeren mensen alle herinne ringen en aanmaningen, om dan op het laatste moment nog te beta len. Soms wachten ze tot de ver huiswagen al voor de deur staat." De stijging van de huurschulden en het stijgende aantal ontruimin gen bij Clavis baart manager wo nen William Dircken grote zor gen. „We zijn hard bezig het be leid aan te scherpen. Vroeger in- In de woning wordt soms een enorme puinhoop aangetroffen. Het slot van een woning wordt verwijderd, waarna de uithuiszetting kan be ginnen. rstner grenzentoosgeljkkig tïjn Officieel dealer HOME CAR Officieel dealer GASVUL - TANKSTATION Gildeweg 35, VLISSINGEN, 0118-44 01 00, www.kampeercentrummechielsen.nl door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zee land hebben gisteren stappen ge zet in twee projecten die de econo mie, ecologie en de veiligheid in Zeeuws-Vlaanderen moeten ver sterken: Waterdunen en Perkpol der. In het geval van Waterdunen werd een inpassingsplan vastgesteld, dat in het uiterste geval de mogelijk heid biedt tot onteigening van be nodigde grond over te gaan. Voor Perkpolder ging het om een sa menwerkingsovereenkomst tussen de provincie, de gemeente Hulst en twee particuliere ondernemin gen. De PvZ wilde dat bij Perkpolder een pas op de plaats wordt ge maakt om een 'second opinion' te laten uitvoeren naar de omvang en de risico's. Dat voorstel haalde het niet. Het idee van de WD te bekijken of elementen uit alterna tieve plannen van de bewoners van het gebied bruikbaar zijn, kreeg wel steun. Bij het inpassingsplan voor Water dunen bezwoer projectgedeputeer de Marten Wiersma (GL) dat het uiterste zal worden gedaan om ge dwongen onteigening te voorko men. „Maar we moeten voor het uiterste geval wel over dit instru ment kunnen beschikken", zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38