'Geen overlast? Ga eens PIANO'S DEBAT Waterschap PZC nfee sfii Legereenheden oefenen in Veere Sluiten leidt niet tot meer illegaliteit Terneuzen wil trend zetten met 'passies voor hassies' ACUSTICA 2 Zaterdag 15 november 2008 PZC MAIKEL HARTE Uit onderzoek van de Vereniging Eigen Huis (VEH) blijkt dat Zeeuwen tien keer meer kwijt zijn aan het waterschap dan inwoners van Drenthe. In Drenthe be talen ze nog geen 30 euro per jaar, terwijl hier de jaarlijkse re kening rond de 320 euro beloopt. Een verklaring is er volgens de onderzoekers niet voor, maar volgens Zeeuwse burgers is die er wel. „Zakkenvullers in te dure kantoren zijn het", hoor en lees ik om me heen. De VEH eist nu een onderzoek. Ik hoef niet zo lang te onderzoeken. Omroep Zeeland liet donder dag zien waaraan de waterschapslasten in Zeeland worden be steed. Met een beetje doordenken vind je dan al snel een ver klaring voor de verschillen met Drenthe. Zo wordt in Zeeland 14% van de rekening besteed aan het wegen- beheer op de dijken. Dijken heb ben ze in Drenthe niet, het is er zo vlak als maar kan. Dat scheelt ze 45 euro. Polders met gemalen hebben ze er evenmin, want daar waar Zeeland onder de zeespiegel ligt en bij een flink bui tje water uit de polders moet pompen, ligt Drenthe hoog en droog. Voor gemalen wordt hier echter wel 102 euro op de re kening bijgetikt. En wat dacht u van de waterkeringen, zoals de duinen. Ik ben laatst nog in Drenthe geweest, ik heb geen duin gezien. Als er al wateroverlast is, ligt er toch een hunebed voor de deur en dat scheelt een hoop zand. Hierdoor zijn die Drentenaren nog eens 38 euro per jaar goedkoper uit. Geen dij ken, duinen en gemalen scheelt de Drenthenaren 185 euro per jaar per inwoner. Maar waarin zit hem dan die laatste 135 euro in? Niet in salaris en huisvesting, want dat is maar 6% van on ze rekening. Nee, het grootste verschil zit 'm in de waterzuive ring. Maar liefst 36 procent (115 euro) van onze rekening gaat op aan waterzuivering. Het is dus onze eigen schuld. „Onze bo lussen zien te duur." Ik ben laatst nog in Drenthe geweest, ik heb geen duin gezien Voor meer columns: www.pic.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar ©54,00 (acceptgiro ©57,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters mN Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De meningen verschillen over coffeeshops. Maar zelfs Jan Lonink is voor sluiten als hij maar zeker weet dat er dan geen overlast ontstaat. door Emile Calon Burgemeester Koos Schouwe- naar (Middelburg) en Jan Frans Mulder (Hulst) twijfe len niet. „Het coffeeshopbeleid is mislukt." Hun Terneuzense colle ga Jan Lonink meent van niet. Hij vindt dat coffeeshops bestaans recht hebben. Want dankzij die shops zijn er plaatsen waar veilig softdrugs gekocht kunnen worden zonder dat de klanten het risico lo pen dat zij vervuilde softdrugs krij gen of verleid worden om hard drugs te kopen. Schouwenaar wijst er op dat het verdovende ka rakter, het THC-gehalte, van de he dendaagse hennep zeer hoog is waardoor het niet meer zo on schuldig is. Mulder kiest samen met zijn ge meenteraad al jaren voor een nul- beleid voor coffeeshops. Middel burg en Terneuzen kennen offici eel elk twee coffeeshops. In beide gemeenten is er echter één geslo ten, omdat er gedoogregels waren overtreden. De tweede in Middel burg moet binnenkort sluiten en de tweede in Terneuzen-is sinds kort weer open. Schouwenaar vindt het_geen pro bleem dat binnenkort de beide shops in zijn gemeente dicht zijn. „Wie zich niet aan de regels houdt, moet maar voelen." Hij ver wacht niet dat er dan meer straat handel is. Lonink ziet aanzienlijk meer straathandel en overlast. Zo veel zelfs dat hij zich afvraagt hoe lang het duurt voor hij een seintje krijgt van politie dat het zo niet langer gaat. Vele jaren geleden leid de zo'n signaal van het OM ook tot de keuze voor twee gedoogde coffeeshops. Maar het was volgens hem nimmer de bedoeling dat ze zo groot zouden worden. Mulder stelt dat straathandel van alle tij den is. Ook in Hulst, waar nooit een gedoogde coffeeshop was. Lonink durft de stelling aan dat hoe groter een coffeeshop is des te meer criminaliteit die genereert. Daarom wil hij ook dat er in zijn gemeente alleen nog maar coffee shops zijn die de lokale markt be dienen. Hij vindt dat één coffee shop dan voldoende moet zijn. En die ene shop zou een soort regis tratiesysteem moeten hebben zo dat alleen Nederlandse leden er kunnen kopen. „Het idee van een besloten vereniging dus." Mulder vindt zo'n oplossing even min acceptabel. „Als overheid mag je niet meewerken aan de verkoop van drugs." Lonink bekent dat hij ook zou kiezen voor de nuloptie als hij zeker wist dat sluiten van al le coffeeshops niet leidt tot over last. f vp: dinsdag 2 december Porgy en Bess Terneuzen aanvang 19.30 uur Aanmelden of meer informatie? Bel of mail lezersredacteur Edith Ramakers debat@pzc.nl of0118-434005 De kleinst mogelijke raadsmeerder- heid in Middelburg koos onlangs voor twee coffeeshops. Maar Schouwenaar wil wel gezegd heb ben dat volgens hem het softdrugs beleid mislukt is. Hij wijst daarbij ook naar de criminaliteit die het gevolg is van dat beleid. De WD' er vindt dat de overheid rondom de coffeeshops te liberaal is ge weest. Hij vindt dat de overheid het niet kan maken om aan de ene kant het roken vaasigaretten te ontmoedigen. „En tegelijkertijd via het gedoogbeleid het roken van softdrugs te stimuleren." Hij wijst ook op de overlast die coffees hops veroorzaken. Zijn advies aan de voorstanders: „Ga eens met de buren van de shops praten." Sluiting van coffeeshops kan pas sen in het beleid om buitenlandse drugstoeristen terug te dringen. De vrees dat velen hun weg zoeken naar de illegale drugshandel is niet gerechtvaardigd. Dat stellen de hoogleraren strafrecht Cyrille Fijnaut en Brice de Ruyver in een gisteren gepresenteerd rapport. Vol gens hen kunnen veel drugstoeris ten in hun eigen land illegaal even goed alles krijgen. „Nederland is bepaald niet het enige land waar drugs illegaal verkrijgbaar zijn." door Jeffrey Kutterink VEERE - De Koninklijke Lucht- en Landmacht oefenen van maandag 17 tot en met donderdag 20 novem ber in Veere. Onder de codenaam Hawkeye Challenge bereiden leger eenheden zich voor op de inzet in Afghanistan. Hawkeye Challenge besteedt aan dacht aan de samenwerking met de Koninklijke Landmacht. Pilo ten van Chinook-, Cougar- en Apa che-helikopters verbeteren de on derlinge samenwerking en die met grondeenheden. Voor Hawkeye Challenge is een aantal vlieggebie- den aangewezen, waaronder Veere, de omgeving van vliegbasis Gilze-Rijen, de Oirschotse- en Gin- kelseheide, Ede en Eindhoven. Tij dens de oefening kan met oeferr- munitie worden geschoten. Daar naast is er- intensief vliegverkeer van en naar de oefengebieden. De vliegbewegingen vinden plaats tus sen 12.00 uur en 23.00 uur. Pianospelen Daar geniet ik iedere dag van" Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerstraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 www.acustica.nl door Raymond de Frel Trendsetter worden, lef tonen en spierballen laten zien. Dat moet de gemeente Terneuzen als het gaat om het gedogen van softd rugsverkoop. De politieke partijen, met uitzondering van nul-optie-voor standers Christenunie, SGP en LCF, spraken zich deze week uit voor twee coffeeshops in de havenstad, die zich aan de hand van strenge regels op de lokale drugsbehoefte moeten richten. Voorlopig moet Terneuzen het doen met één coffeeshop (Miami). De ande re shop (Checkpoint) heeft op papier nog wel een vergunning, maar zal Burgemeester zijn deuren vanwege .meerdere over tredingen waarschijnlijk nooit meer openen. Zolang de sluiting echter wordt aangevochten, kan Terneuzen geen vergunning aan een andere ondernemer geven. „Dat geeft ons mooi de gelegenheid om te kijken hoe de situatie zich ontwikkelt met één gedoogde shop", aldus burgemeester Jan Lonink. Een van de initiatieven om het drugstoerisme terug te dringen is de invoering van een pasjessysteem. Het ene raadslid spreekt van een cannabis- club, de ander rept over 'passies voor hassies'. „Een pasjessysteem met foto en duimafdruk kan demotiverend werken voor drugstoeristen", aldus Giel van Boom van TOP/Gemeentebelangen. Burgemees ter Jan Lonink is warm voorstander van een pasjessysteem. Hij wacht met smart op de uitspraak in een rechts zaak die de gemeente Maastricht heeft aangespannen om te bereiken dat alleen ingezetenen softdrugs in coffeeshops kunnen kopen. CDA'er Henk Siersema wil zelfs de deur op Jan Lonink een kier zetten voor de legalisatie van de aanvoer van drugs. „Onze landelij ke voorman Pieter van Geel heeft gesignaleerd dat het gedoogbeleid failliet gaat. Dat kan zo zijn, maar laten wij het in Terneuzen nu eerst versoberen. Leg bijvoor beeld een maximum verkoophoeveelheid van zeshon derd gram per dag op en hanteer de regel 'op is op'. Dat is goed te controleren. En eigenlijk zetten we hier mee een eerste stap voor legalisatie van de achterdeur. Dat moet Terneuzen gewoon durven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2