Niets houdt sloop Brit nog tegen Wil de échte eigenaar opstaan? OAiion Kerst - Oud Nieuw f - 25 HtCS m -< .iiÉfii. A 36 en 37 39 Politie rolt kwekerij op BRITANNIA Geen vogelprijs WALCHEREN Schorsing van sloop- en bouwvergunning komt te vervallen. Beestachtig BH tm jij r_,,J 3S Strenge aanpak zorgt voor minder uithuiszettingen IP mï f0- i Kunstinzeeland.nl bundelt aanbod aan exposities in provincie Zaterdag 15 november 2008 Tip? redwalch@pzc.nl Nu de monumentenstatus uit beeld is, wordt de schorsing van de sloop- en bouwvergunning van hotel Britannia automatisch opgeheven. Dat betekent dat er schot in de zaak komt. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Niet projectontwikke laar Loostad, maar Frans Buijs is nog steeds eigenaar van Britannia. Buijs, die acht jaar geleden het Vlis- singse boulevardhotel op slot draai de, heeft nog geen cent van de koopsom gezien. Dat blijkt uit gegevens van het Ka daster. Directeur Daniël Spikker van Loostad bevestigt het. „De overdracht heeft inderdaad nog niet plaatsgevonden. Dat komt om dat wij het graag gesloopt geleverd willen hebben. Dat was de voor waarde. Een contract is nu een maal een contract." Buijs is juridisch eigenaar, het eco- I nomische eigendom is in handen van een combinatie waar ook de Walcherse Bouwunie, Loostad, Van Velzen Beheer, Van der Voort Beheer, Heijmans en Bouwgroep Peters deel van uitmaken. Geen van deze partijen wil reageren op de eigendomsverhoudingen; Loo- VLISSINGEN - In de Nicolaes Ho- nighstraat in Vlissingen heeft de politie een middelgrote hennep kwekerij opgerold. Er stonden op het moment van de inval 739 plan ten, die bijna oogstrijp waren. Toen de politie de woning binnen ging was een 27-jarige Vlissinger de plantjes aan het verzorgen. Hij is aangehouden en zit nog steeds vast. Hij wordt verhoord door de politie. Medewerkers van de gemeente hebben de kwekerij ontmanteld. Daarbij werden onder andere ne gentig assimilatielampen vernie tigd. Volgens de politie werd de elektra voor de kwekerij buiten de meter om weggenomen. Ook het beno digde water werd illegaal afgetapt. stad is hun woordvoerder. Die zegt dat de constructie binnen haar branche 'heel normaal' is. „Het zit zo: Britannia is nu nog een gebouw, dus onroerend goed. Dat betekent zes procent over drachtsbelasting. Pas als het is ge- sloopt, wordt het een plan. Dat valt niet onder onroerend goed, waardoor de belasting vervalt en je BTW moet betalen. Die be draagt weliswaar negentien pro cent, maar dat kunnen wij terug vragen bij de Belastingdienst." Bezoek van Sinterklaas en zijn zwarte pieten met cadeautjes voor de kinderen! Aanvang: 12.00 uur! Reserveren bel 0118 - 410502 Boulevard Bankert 266. Vlissingei AMAOORE ORANO HOTEL ARION www.hotelarion.nl Naast onze heerlijke gerechten bieden wij in een sfeervolle entourage ook live Sh entertainment. Alle informatie kunt u X /i, vm en op www.amadorekerst.nl Het gaat dus om geld. Geld dat de echte eigenaar nog niet heeft gekre gen. „En toch", stelt Spikker, „zijn wij degene met het probleem. Weet je wat dat gebouw aan rente kost? Duizenden euro's, elke week weer. Het heeft ons al miljoenen gekost." 'Hoe eerder hoe beter' geldt voor ons net zo goed, zegt de directeur van het dochterbedrijf van VolkerWessels, één van de grootste bouw- en vastgoedont wikkelaars van het land. Het is voor Loostad bovendien te hopen dat Buijs niet failliet gaat, beweert oud-notaris Daan Sauer. „Dan raakt die namelijk de zeggenschap over Britannia kwijt. Dan mag de curator het dus ook_ aan andere, partijen aanbieden." Volgens hem heeft Buijs het contract net te vroeg voorgelegd gekregen. „Vlak daarna besloot de Belastingdienst voortaan ook overdrachtsbelasting te heffen op economische leverin gen." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De afbraak van Bri tannia kan beginnen; het krijgt géén Rijksmonumentenstatus. De Rijksdienst voor Archeologie, Cul tuurlandschap en Monumenten, die spreekt namens het cultuurmi nisterie, heeft een negatief advies uitgebracht over het Vlissingse boulevardhotel. De landelijke Raad voor Cultuur, een ander adviesorgaan van het ministerie, sprak zich eerder dit jaar nog positief uit. Opmerkelijk genoeg zelfs niet alleen over het paviljoen met de mozaïeken, maar over het hele gebouw. Inclusief ho teltoren. Daar zegt Ben de Vries van de Rijksdienst voor Archeolo gie, Cultuurlandschap en Monu menten (RACM) zich best iets bij te kunnen voorstellen. „Het is im mers een bijzonder gebouw. Maar de monumentenwaarde is aange tast. Bovendien zitten wij met een leeftijdsgrens. Het hoge gedeelte is jonger dan vijftig jaar en wij kij ken naar gebouwen uit de periode van wederopbouw." Omdat de RACM valt onder het ministerie, en de Raad voor Cul tuur niet, zal minister Plasterk het advies overnemen. Het advies van de rijksdienst is als het ware een voorbereiding op dat van het mi nisterie. Bovendien heeft die eer der dit jaar een lijst gepresenteerd van honderd topmonumenten uit de periode van wederopbouw. Daar zit Britannia niet bij. De Bond Heemschut, die de aan vraag voor de monumentenstatus had ingediend en het hotel eerder 'ARTKERS ECHTE MAKELAAR 0 1 I 8-6 I 66 I 7 S3 ook al tevergeefs op de lijst van honderd topmonumenten tracht te te krijgen, is teleurgesteld. „Het is over en uit", luidt de treurige conclusie van voorzitter Willem Heijbroek. Hij noemt het besluit 'het nieuwe nationale monumen tenschandaal na de sloop van het Van Dishoeckhuis'. „Blijkbaar speelt de kwaliteit van architectuur geen rol meer. Terwijl er wel tientallen miljoenen wor den gestopt in gebouwen van een geringere architectonische waarde, die vaak ook nog eens in veel slechtere staat verkeren dan Britan nia. De Timmerfabriek, bijvoor beeld." Heijbroek kan nog in be roep gaan, maar moet zich daar 'nog eens goed op beraden'. Liever niet, zegt de directeur van Loostad, de projectontwikkelaar achter Britannia, Daniël Spikker: „Dan zou het alleen nog maar lan ger duren. Als de minister straks officieel heeft gezegd dat het geen status krijgt, worden de schorsin gen van de sloop- en bouwvergun ning automatisch opgeheven. Dat betekent echter niet dat er direct iets gaat gebeuren. Eerst moeten we eruit zien te komen met de ge meente Vlissingen. We hebben al lebei kanttekeningen bij het plan. Hoe lang nog? Een kwestie van maanden, denk ik." ALk) Spectrum pag. 8 en 9 'Nergens was ik gelukkiger dan in Brit' www.pzc.nl/britannia Hotel Britannia in Vlissingen krijgt geen monumentenstatus. Dat betekent dat de schorsing van de sloop- en bouwvergun ning komt te vervallen. MIDDELBURG - De Stadsvogelprijs 2008 van de Vogelbescherming gaat niet naar Middelburg. De ge meente was één van de zestien die zich als deelnemer hadden aange meld, maar Middelburg zit niet bij de drie genomineerden. Terneu- zen wel, evenals Zoetermeer en Heerhugowaard. Op 4 december wordt de winnaar bekend. Middel burg is sinds twee jaar bezig met het 'actieplan stadsvogels', om meer vogels in de stad te krijgen. Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzense verslaggever doet er goed aan zijn kennis over allerhande fauna wat op te vijze len. Met plezier boog hij zich de ze week over artikelen over Ro sa; een van een wisse dood gered hangbuikzwijn dat lustig verder mag wroeten op verwenboederij Het Beloofde Varkensland bij Amstelveen. De meeste hangbuik- zwijnen zijn zwart, maar Rosa bezit een roze velletje. Onze ver slaggever concludeerde daarom dat Rosa een kruising moest zijn tussen een gewoon varken en een Guinees biggetje. Een beestach tig foutje. Hij bedoelde een Chi nees biggetje, en dat is nogal wat anders dan een kruising tussen een varken en een cavia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27