de aalscholvers 42. A -•-••• ''Kfe Middelplaten <-?w nü :v-\ Het natuurgebied de Middelplaten bestaat uit^ drie afzonderlijke eilanden. Ze zijn alleen on der begeleiding toegankelijk. Wie het vogelle ven op de eilanden en slikken wil zien, kan zich met een kijker in de berm van de Mui- denweg op de zuidrand van het Veerse Meer opstellen. De eilanden zijn broedplaatsen voor aalschol ver, lepelaar, middelste zaagbek en grote man- telmeeuw. In de rietkragen broeden bruine kiekendief en rietzanger. Ook kluut, berg- j eend en visdiefje doen het er goed. Begrazing en maaibeheer zorgen voor afwisse- j lende vegetatie. Addertong, rode ogentroost I en grote ratelaar komen op ruime schaal voor. Waar gemaaid wordt groeien de rietor- I chis en moeraswespenorchis. Waar het zande-1 rig is kan zeekraal, blauw kweldergras en zee- I vetmuur worden aangetroffen. Het peil van het Veerse Meer is 's zomers on- I geveer dertig centimeter hoger dan 's win ters. De eilanden kunnen ook vanaf het water wor-1 den bekeken. In het haventje van De Piet zijn I kano's te huur. PZC Zaterdag 15 november 2008 21 NAMEN Hebronhof Als je Noord Beveland bin nenkomt via de Zandkreek- dam dan is er eerst de Jonk vrouw Anna polder, en direct daarna de kleine Oostpolder. Daar staat één hoeve in. Op het pannendak lees je weinig verrassend: 'Oostpolder'. Maar zo heet de hoeve allang niet meer. Op de dampalen staat: 'Hebronhof. Bijna het hele erf van de hoeve bestaat uit mooi aangelegde en prach tig onderhouden tuinen. D'r blijft nog maar net genoeg ruimte over voor de grote werktuigen en wagens die nu eenmaal nodig zijn voor een akkerbouwbedrijf. De tuinen zijn niet alleen mooi. Ze zijn ook bijzonder. De tuin be staat uit een aantal aparte tuindelen die in elkaar overlo pen. Ze zijn allemaal geba seerd op Bijbelverhalen en Bij belgedeelten. Zo is er een tuin die het paradijs ver beeldt, één over de verdwaal-^ de mens, een tuin die kruis vormig is, en een tuin die de Troon van God symboliseert. De oude vaete (put) heeft een klaterende fontein die de v stromen van Levend water (een Bijbels motief) ver beeldt. Op die wijze zijn er 12 deeltui- nen over Bijbelse motieven ontstaan. De naam Hebron hof heeft ook alles te maken met de Bijbelse tuin. De eige naars, familie Meulenberg, zien de naam als een persoon lijk credo. Hebron staat in.de Bijbel voor: geloven in en ver- trouwen op God. De heel oude stad Hebron geldt als syjnbool van het belijden van het christelijk geloof Bewust worden de tuinen daarom dan ook aangewend als evan gelisatieobject, en er worden ook af en toe bijeenkomsten gehouden. De Hebronhof, vroeger de Oostpolder, ligt ook nog op een historische plaats. Voor 1530 (de grote St. Felixvloed) lag er het dorpje Edekinge. Een grafsteen van het oude dorpskerkhof ligt nog als dorpelsteen voor het oude boerenhuis. Gerard Smallegange tuurlijking' van het ingedamde water, aan sluitend bij de in 2004 geopende doorlaat in de Zandkreekdam. Zouter en aan de randen natter, dat is het resultaat. Eind vorige maand ging het winterpeil in. Een deel van de Middelplaten is daardoor droog gevallen. Boswachter Wink pakt zijn verrekijker. Het is de dag van de goudplevie ren. Eerst ziet hij een groep van een paar honderd vogels. Een eindje verderop zitten er minstens duizend op de slikken. De zon heeft tot dat moment gewacht om door het grijs heen te breken en laat de vogels goud oplichten. Minder in getal, maar ook zeer zichtbaar zijn smienten, meerkoetjes, rot ganzen, bergeenden, kokmeeuwtjes. Een zil verreiger presenteert zich als solist. We kijken naar een afgebakend terrein, een rustgebied voor vogels. Natuurreservaat, niet toegankelijk, er bestaan uitnodigender bordjes. Een drijflijn geeft aan waar natuur en recreatie elkaar ontmoeten. Dat gaat vol gens Wink wonderbaarlijk goed, surfers en andere waterrecreanten houden zich in dit gedeelte van het meer keurig aan de afbake ning. Op de schorren meteen voor de Muidenweg wordt gegraasd. Vijftien Zeeuwse trekpaar den lopen er. Voor wie een kijker bij zich heeft zijn ze een attractie van allure. Hoe fors ook, echt winterhard zijn ze niet. Dat geldt wel voor de veertien haflingers. Als die twee keer per jaar bekapt en ontwormd worden, is elk jaargetijde hen even lief Afge lopen seizoen werden er tien veulens gewor pen. Vanuit de berm zijn de verschillende Mid delplaten goed in het oog te krijgen. Wink legt uit dat we drie beheersvormen in beeld hebben. Het eerste stuk wordt begraasd en blijft daardoor open. Het grote eiland verder op - zo'n dertig hectare - wordt elk jaar na 15 augustus gemaaid. Om de bodem schraal te houden wordt het maaisel afgevoerd. Er groeien diverseüoorterï orchideeën. Ten slot te is er het kleine eiland. Hoe krom het ook klinkt, maar sinds 19.60 bestaat het beheer daar - zoals de boswachter het zegt - uit niets doen. Het resultaat is er naar. Er is spontaan een bos ontstaan, dat langzamer hand zo dicht is dat je er te voet niet meer doorheen kan. Zo gaat dat dus als de natuur de natuur gelaten wordt. René Wink vertelt over de kolonie aalschol vers op het eilandje, ongeveer 350 broedpa- ren. Deze tijd van het jaar vertrekken ze naar het Middelandse Zeegebied en in fe bruari zijn ze terug. Eerst nestelden ze op de kop van het eiland. Door hun uitwerpse len - 'ze schijten alles onder' - ging alle be groeiing daar dood. Het stinkt er naar am moniak, weet de natuurbeheerder. Nu broe den ze meer naar het midden van het ei land. Als ook daar na verloop van jaren alle groen grijs geworden is, verkassen ze weer. Het duurt een jaar of vijf voor nieuw op- schot van wilgen weer voor bosvorming zorgt. We rijden een gerieflijk rondje in de jeep. Zogauw je stopt, de motor afzet en het raam opendraait, vult de cabine zich met vo- gelgekrakeel. Via de Piertjesdijk komen we op de Westerlandpolderweg, net achter de oude zeedijk. Met zijn 49 jaar is Wink te jong om nog herinneringen te hebben aan de tijd dat het meer zee was en het schorren- gebied tot aan de zeedijk liep. Daar heeft hij wel eens spijt van. Wat niet weg neemt dat de landerijen, waar nijvere boeren glimmen de, rechte voren trekken, ook hun charme hebben. Waar wintertarwe is gezaaid, moeten aan stokken bevestigde plastic zakken ganzen op afstand houden. Het lijkt effectief, voor dit moment. Het is ook de enige manier om kans op schadevergoeding te maken als de vogels toch besluiten te landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21