Eurozone verkeert in recessie IVfbniefc^f Verbouwingsopruiming 20 t/m 70% korting op onze topmerken België moet veer laten als auto-exporteur HOUTEN VLOEREN! 'Bedrijven wikkelen fusies en overnemingen veel sneller af Klappen vallen bij horeca en luchtvaart \jytodE Economie krimpt voor tweede opeenvolgende kwartaal. Deloitte schrapt Dexia boekt slechte vijftig arbeidsplaatsen kwartaalcijfers Land voor eerst sinds 1945 netto-importeur van personenwagens. Freddie Mac lijdt miljardenverlies Winst Hochtief overtreft prognoses BAX -TERHEIJDEN Dinsdag 18 november starten wij met onze top aanbieding Trench coat wol 229,- nu 99,75 coats van 219,-189,- nu 99,75 Maandag 17-11-2008 zijn wij gesloten Lange Vorststraat 18 Goes tel 0113-211935 www.moniekmode.nl PZC Zaterdag 15 november 2008 1 7 DEN HAAG - De eurozone verkeert voor het eerst sinds zijn bestaan in een recessie. Voor het tweede op eenvolgende kwartaal kromp de economie in de vijftien landen die de euro als betaalmiddel hebben. Ook in Nederland komt de econo mie krakend tot stilstand. Dat blijkt uit gisteren gepubliceer de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het sta tistisch bureau van de Europese Unie, Eurostat. Oorzaak van de malaise is de kre- dietcris waardoor het vertrouwen van bedrijven en consumenten een knauw heeft gekregen en zij de hand op de knip houden. De problemen doen zich in vrijwel al le sectoren voor. De economie groeide voor het tweede opeenvolgende kwartaal niet in vergelijking met de voor gaande periode. CBS-econoom Mi chel Vergeer stelt dat de Neder landse economie 'aan de rand van een recessie staat'. Daarvan is offi cieel sprake na twee opeenvolgen de kwartalen van krimp. Eerder deze week voorspelden minister Bos (Financiën) en president Wel link van De Nederlandsche Bank al dat Nederland zware economi sche tijden tegemoet gaat. Nederland steekt nog gunstig afin vergelijking met de overige landen van de eurzone. De economie in de vijftien landen die de euro de len, kromp in het derde kwartaal met 0,2 procent, evenveel als in het kwartaal daarvoor. Italië en Duitsland verkeren vanaf deze week in recessie. Ook in Groot-Brittannië, dat geen deel uit maakt van de eurozone, verslechte ren de economische vooruitzich ten in hoog tempo. De 'nieuwe lid staten' in Oost-Europa doen het veelal beter' voor de Europese De eurozone is in een recessie beland. In Nederland is dat niet het geval. Volgens het CBS staat ons land wel aan de rand van eco nomische neergang. Unie als geheel komt de groei uit op nul procent. Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar is de economie in Neder land gegroeid met 1,8 procent. Dat is de laagste groei sinds het voor jaar van 2005. Voor de Europese Unie als geheel komt het groeicij fer op 0,7 procent. De sombere vooruitzichten geven de Europese Centrale Bank ruimte om de rente verder te verlagen om dat de kans op oplopende inflatie snel afneemt. Door de lagere rente kunnen bedrijven en particulieren goedkoper lenen waardoor ze meer kunnen uitgeven en consu meren. De ECB kwam de afgelo pen weken al twee keer in actie met een renteverlaging. ROTTERDAM - Deloitte schrapt on geveer vijftig arbeidsplaatsen bij de afdeling consultancy. Het ac countants- en adviesbureau voor ziet dat de groei in advieswerk voor het bedrijfsleven afneemt. Daarom is besloten het personeels bestand met circa 10 procent in te krimpen. Sommigen van de mén sen die getroffen worden door de reorganisatie kunnen op een ande re positie binnen het concern aan de slag. Voor anderen moet elders werk worden gevonden. BRUSSEL - Dexia meldde gisteren een verlies over het derde kwar taal van 1,54 miljard euro. De Bel gisch-Franse bank kreeg in septem ber een dreun door het omvallen van de Amerikaanse zakenbank Le hman Brothers. Dexia werd gered met een injectie van 6,4 miljard door de overheden van België, Frankrijk en Luxem burg. Het is een van de grootste banken in Europa met in totaal 5,5 miljoen klanten in België, Luxem burg, Slowakije en Turkije. BRUSSEL - België heeft zijn positie van grote auto-exporteur verloren. Het land importeert voor het eerst sinds 1945 meer auto's dan het ex porteert. Dat komt door inkrim pingen in de fabrieken van Opel Antwerpen, Volkswagen Brussel, Volvo Gent en eerder Ford Genk. De auto-export was vorig jaar nog goed voor 1 miljard euro handels overschot voor België. Dit jaar is er over de eerste zeven maanden al een tekort van 769 miljoen. AMSTERDAM - In deze tijd van fi nanciële onrust handelen bedrij ven grote overnames en fusies veel sneller af dan normaal. Dit jaar werden transacties met een waar de van meer dan 2 miljard dollar in tachtig dagen afgerond. In 2007 deden bedrijven er gemiddeld 142 dagen over. Dat blijkt uit een wereldwijde stu die van zakelijk dienstverlener To wers Perrin naar ruim vijfhonderd transacties. De organisatie ver wacht dat het gemiddelde in 2008 verder afneemt, omdat enkele deals nog voor het einde van het jaar zullen worden afgerond. „Een bedrijf in problemen wil nog wel eens iets met grote haast afsto ten. Als je het snel kwijt wil, kan MCLEAN - Freddie Mac heeft in het derde kwartaal een verlies geleden van 25,3 miljard dollar. Dat maakte de op een na grootste financier van hypotheken van de Verenigde Staten gisteren bekend. Freddie Mac, dat sinds september onder controle staat van de overheid, schreef 5,7 miljard af op riskante le ningen. De hypotheker moest ook nog eens 14,3 miljard opzij zetten voor bijzondere kosten. Het is het vierde kwartaalverlies op rij voor Freddie Mac. DUSSELDORF - Het Duitse bouwbe drijf Hochtief heeft zijn winst voor belastingen in het derde kwartaal met bijna een kwart zien dalen tot 123,1 miljoen euro. Het re sultaat is echter hoger dan door persbureau Reuters gepolste analis ten in doorsnee verwachtten. Hochtief verhoogde gisteren zijn prognoses voor de rest van het jaar. Ondanks de onzekere econo mische omstandigheden verwacht het bedrijf een stijging van de or derontvangst. gelegd en voor de doe-het-zelver Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl VOORBURG - De horeca heeft van c alle economische sectoren in het derde kwartaal het slechtst gepres teerd. Dit zei econoom Vergeer van het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren in een toelich ting op de CBS-cijfers. De uitgaven van consumenten in de horeca daalden zelfs. Het CBS denkt niet dat dit is veroorzaakt door het rookverbod. „De horeca presteerde in het tweede kwartaal ook al niet best", aldus Vergeer. De luchtvaart had last van de de vliegtaks, waardoor veel Nederlan- ■a ders besloten om vanaf België en Duitsland te vliegen. De verzeke raars verkochten minder polissen. De bouwsector presteerde opval lend goed met een productiestij ging van 6,5 procent. Juist de bouw zegt veel last te hebben van de financiële crisis. Uit de cijfers valt dat nog niet te halen, zei Verg eer. „Men vreest een klap en zegt alvast au." Andere sectoren die Ne derland uit een recessie hielden zijn de landbouw en de zorg, waar aan meer geld wordt besteed. De Europese vraag naar nieuwe au to's is in oktober voor de zesde maand op rij gekelderd. De afzet lag in oktober zelfs 14,5 procent la ger dan dezelfde maand vorig jaar, meldde gisteren de Europese brancheorganisatie van autofabri kanten. De financiële en economi sche crisis is volgens de fabrikan ten de oorzaak. Over het hele jaar tot dusver ligt de verkoop 5,4 pro cent lager. Nederlandse dealers meldden een teruggang van 0,7 procent in oktober. Met uitzonde ring van Oostenrijk daalden in ok tober de verkopen in heel West-Europa. In Ierland zelfs met ruim 54 procent. een ander het goedkoop krijgen. Maar, de verkoper wil dan wel dat er snel wordt beslist", aldus part ner Falco Valkenburg. In zo'n ko persmarkt zien aankopende par tijen vaak af van tijdrovend boe kenonderzoek vooraf Valkenburg: „De koper is goedkoop uit, maar moet zich realiseren dat er een risi co wordt gelopen." Een voorbeeld van een vlug afgeronde transactie dit jaar was de verkoop van de Ja guar en Land Rover door het Ame rikaanse Ford aan het Indiase Tata Motors. Deze deal ter waarde van 2,3 miljard dollar nam 69 dagen in beslag. Shell had veertig dagen no dig om de Canadese branchege noot Duvernay in te lijven voor omgerekend 3,7 miljard euro. Armani collezioni, Airfield Annette gortz, Erny van Reijmersdal, Gabi Lauton, Indies,Percy, Rene lezard, Trico Chic. e.v.a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17