Economie Sidmar ligt deels stil ^nin Zeeland Qznsmog tube Delta Lloyd ziet niets in staatssteun WINTERSPORT i 2 Opel vraagt om kredieten Dow Chemical zet zich schrap Servië meldt akkoord IMF ■DOT Importheffing kaarsen China Boeken en cd's staan bovenaan op verlanglijstje Onrust grensarbeiders over uitkering voor twee dagen per week. -the. www.wintersportbeurs-zeeland.nl Eventuele gevolgen van de kredietcrisis worden volgend jaar zichtbaar. Verzekeraar zegt zo sterk te staan dat injectie kan uitblijven. cU I PZC Zaterdag 15 november 2008 I 1 5 1 BERLIJN.- Autofabrikant Opel, ei gendom van het Amerikaanse Ge neral Motors (GM), heeft de Duit se overheid gevraagd om kredietga ranties. Dat heeft topman Hans Demant gisteren laten weten. De kredieten zouden worden ge bruikt voor investeringen in de fa brieken in Europa. Opel gaat zwaar gebukt onder sterk gedaalde verkopen. Moederbedrijf GM lijdt al maandenlang zware verliezen. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van Economie liet giste ren weten dat de problemen bij de fabrikant alleen in overleg met alle deelstaten konden worden opge lost. Verscheidene staten zouden al hebben aangegeven positief te gen het verzoek van Opel aan te kijken. MIDLAND - Dow Chemical zet zich schrap voor een diepe en langduri ge recessie. De Amerikaanse che miereus komt waarschijnlijk de ko mende weken met een herstructu reringsplan en schroeft zijn investe ringen in 2009 fors terug. Dat zei topman Andrew Liveris gisteren. Hij voorziet heel volgend jaar een wereldwijde recessie, die tot in 2010 doorwerkt. Hij verwacht dat het verkoopvolume van bulkche- micaliën de komende kwartalen met 10 tot 20 procent daalt. Om dat op de vangen zal de productie capaciteit mogelijk flink dalen. BELGRADO - Servië meldt een ak koord met het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) over een kre diet van 450 miljoen euro. Belgra do kan er een beroep op doen als buitenlandse investeringen door de economische crisis plotseling opdrogen. Servië heeft het geld nu niet nodig. Het geld is ook bedoeld om het vertrouwen van investeer ders te versterken, zei gisteren mi nister van Financiën Dragutinovic. De nationale bank noemt het een wapen om de koersval tot staan te brengen van de dinar en om de in flatie te beteugelen, die rond de tien procent bedraagt. door Wout Bareman ZELZATE - De economische crisis heeft verstrekkende gevolgen voor de Belgische staalindustrie. Het in ternationale staalconcern Arcelor Mittal met vestigingen in Zelzate en Genk heeft noodgedwongen be sloten 1800 van de 5600 werkne mers in de maanden november en december arbeidstijdverkorting op te leggen. Onder hen zijn ook tien tallen Zeeuws-Vlamingen, die bij de staalfabriek in Zelzate (het voor malige Sidmar) werken. In de vestiging in Genk worden soortgelijke maatregelen getroffen. Het staalconcern kondigde vorige week al aan dat de productie in de fabrieken in Frankrijk en België met vijftig procent zou worden ge reduceerd. Wereldwijd wordt de productie met dertig procent ver laagd. De werknemers, die door de maatregel worden getroffen, moeten twee dagen per week thuis blijven. Dat zorgt vooral voor onrust on der de werknemers uit Zeeuws- Vlaanderen, die nog niet weten |<f* Staalproducent Arcelor Mittal wordt hard getroffen door de economische crisis. In Zelzate en Genk worden werknemers twee dagen per week werkloos. waar ze terecht moeten voor een aanvullende uitkering, in het werk- land België of het thuisland Neder land. De stichting Grensarbeid zoekt die kwestie momenteel uit. Arcelor sluit niet uit dat er de ko mende weken nog extra maatrege len moeten worden getroffen. Aanvankelijk werd ervan uitge gaan dat de fabriek in Zelzate vij fentwintig procent van de procu- tie zou staken. Maar de crisis slaat harder toe dan aanvankelijk ver wacht. Veel klanten schuiven hun bestelling door naar volgend jaar of annuleren hem zelfs helemaal. De helft van de staalproducten van Sidmar is bestemd voor de au toindustrie, de andere helft voor de bouw. u VJ =1 1 n rau ZATERDAG ZONDAG 22 NOV 23 NOV IO.OO - 17.00 II.OO - 16.OO Vlissingen Middelburg Goes Zierikzee Middelburg Goes door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - In het afgelopen jaar zijn er bijna 2000 banen in Zeet. land bijgekomen. Daarmee is het aantal arbeidsplaatsen gegroeid tot 173.400 (+1,1 procent). In de land bouw en horeca (inclusief toeris me) daalt de werkgelegenheid. Dat blijkt uit het jaarlijkse onder zoek van de Regionale Informatie bank Bedrijven en Instellingen Zeeland (Ribiz). Dat geeft een beeld van de ontwikkeling van 3e Zeeuwse werkgelegenheid, met als peildatum 1 mei 2008. Mogelijke gevolgen van de kredietcrisis zijn in de peiling van volgend jaar tff zien. De groei van de werkgelegenheid is relatief het grootst in de finan ciële dienstverlening en het onder wijs. De enige twee sectoren met een daling zijn de landbouw en de horeca (inclusief verblijfsaccommo- daties en campings). In de horeca is de werkgelegenheid teruggelo pen met .2,1 procent. In de land bouw is het aantal banen gedaald met ruim 3 procent naar 82®ö mensen. Het parttime-werk laat een vergelijkbare daling zien. pagina 17: Eurozone verkeert in k-Z recessie BRUSSEL - Op kaarsen en waxine lichtjes uit China komt vanaf mor gen een speciale Europese invoer heffing. De Europese Commissie heeft die voorlopig voor circa eem half jaar ingesteld, wegens het ver moeden dat China eigen producen ten illegale staatssteun geeft. De Europese kaarsenindustrie heeft in Brussel geklaagd over on realistisch lage prijzen van Chine se concurrenten. Door de voorlopi ge importheffing zouden de han- delsprijzen van enkele soorten kaarsen uit China iets stijgen. Dat is tot ergernis van enkele handels organisaties. KAAPSTAD - Delta Lloyd is een van de weinig overgebleven grote Ne derlandse verzekeraars die geen staatssteun hebben gekregen. Het bedrijf wil dat ook helemaal niet. „Het is vrij duur en je krijgt er twee commissarissen bij", aldus fi nancieel topman Peter Kok van Delta Lloyd vrijdag in een vraagge sprek met ANP. „We zijn vrije jon gens." Bankverzekeraar SNS Reaal kreeg deze week een kapitaalinjectie van 750 miljoen euro, nadat eerder ING en Aegon al werden voorzien van miljarden aan overheidssteun. Op de leningen betalen de finan ciële instellingen een rente van 8,5 procent. Bovendien wijst de staat per bedrijf twee commissarissen aan en moeten bestuurders afzien van bonussen. Volgens Kok is de kapitaalbasis van Delta Lloyd dermate goed, dat een geldinjectie niet nodig is. Ver der plaatst hij kanttekeningen bij neveneffecten van de regelingen. Zo staat de topman argwanend te genover de gevolgen van een injec tie in de markt. Hij wijst erop dat de beurskoers van SNS Reaal na de ingreep een val maakte. Kok wil het liefst onafhankelijk blijven. „Wij kunnen in vrijheid besluiten nemén. Het is sterk als wij nu kunnen laten zien dat we dit op eigen kracht oplossen. Dat is een brokje power uitstralen." De financieel topman heeft er wel moeite mee dat sommige finan ciële instellingen nu wel zijn ge steund en andere niet. „Er is een vertrouwenscrisis", legt Kok uit. 'Terwijl iedereen in het putje kijkt, kijken wij alweer verder' „De staatssteun is bedoeld om het vertrouwen op te krikken. Maar een onderneming die eerst zegt geen steun nodig te hebben en daar dan op terugkomt, dat is moeilijk uit te leggen." Liever had de topman van Delta Lloyd gezien dat de Nederlandse overheid alle fi nanciële instellingen had gedwon gen gebruik te maken van steun maatregelen, zoals de Amerikaan se regering dat bij banken heeft ge daan. Dat Delta Lloyd het op eigen kracht prima redt, bewijst volgens Kok de koers die de verzekeraar de afgelopen jaren heeft uitgezet. Dat werpt volgens hem nu zijn vruch ten af „Drie jaar geleden hebben we complexe financiële produc ten, zoals cdo's, uit onze portefeuil le gehaald. Anderhalf jaar geleden hebben we de stormvlag gehesen. Én terwijl nu iedereen in het putje kijkt, kijken wij alweer verder." RIJSWIJK - Nederlanders krijgen van Sint-Nicolaas het liefst boe ken, cd's, sieraden en sokken. Da^ constateert de website lootjestrek- ken.nl nadat ruim 200.000 men sen hun wensenlijstjes doorgaven. Boeken staan al jaren bovenaan. Vrouwen kiezen vaker voor siera den. In de top 10 staan ook dvd's, sjaals, handschoenen, kaarsen en geurtjes. Naar verwachting draaien winke liers een recordomzet van 490 mi!^ joen euro "door het sinterklaas feest. Dat is een stijging van 2 pro cent vergeleken met vorig jaar. Vol gens de RND vieren steeds meer gezinnen het sinterklaasfeest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15