media 45 De site Slechtedekking.nl trok sinds de oprichting in augustus al zo'n 113.000 bezoekers. Dat zijn er heel wat voor een online burgerplatform dat op een plattegrond van Nederland gaten in mobiele netwerken in kaart brengt. Laurens Lammers onderzoekt. JNK media@wegener.nl 024-3650570 P2C Zaterdag 15 november 2008 Mobiele 'gaten' in Nederland H oe goed is het bereik van een mobiele tele foon? In Nederland vrij goed, maar het kan beter. Op een in- ternetkaart in Goog le Maps staan honderden gekleur de prikkertjes op een kaart van Ne derland. Elk prikkertje markeert een plek in het land waar mobiele telefoons een slechte ontvangst hebben. Of zelfs helemaal geen. Zo laat op het Mediapark in Hilver sum de verbinding met Vodafone's netwerk het vaak afweten. Iets zui delijker, in Culemborg, geeft T-Mo- bile niet alleen binnen, maar ook buiten problemen. Nog zuidelijker, in Tilburg, werkt een verbinding met een snel 3G-netwerk alleen 's nachts prima. Ook op veel ande re plaatsen in het land geeft het 3G-netwerk overdag problemen. Op de kaart in Google Maps, een onderdeel van de site Slechtedek- king.nl, staan in totaal al zo'n 1.600 prikkertjes op plaatsen waar mo biele netwerken gaten vertonen. Volgens internetondernemer Jaap Stronks, initiatiefnemer van de si te, drukt de kaart Nederlandse net- werkproviders met de neus op de feiten. „De gaten zijn groter en tal rijker dan wordt toegegeven", zegt hij. „Ik reis vaak met de trein. Op bepaalde plekken merk ik dat ik geen bereik heb met mijn mobiele telefoon en ook niet met mijn in steekkaarde voor internet op mijn laptop. Dat zijn kennelijk gaten in de landelijke dekking van mobiele providers die volgens deze provi ders zelf niet zouden bestaan." Door de 'gatenkaas' in mobiele net werken online door gebruikers zichtbaar te laten maken, hoopt Stronks dat netwerkproviders hun dekking snel gaan verbeteren. Met name T-Mobile heeft in Nederland nog heel wat gaten te dichten. Veel prikkertjes op de kaart in Google Maps werden tot nog toe aange bracht door gebruikers van de dure iPhone 3G van Apple, waarvoor T-Mobile in ons land het bijbeho rende netwerk levert. Stronks: „Twee van de drie klachten gaan over T-Mobile. Daar is echter wel een reden voor. Het bedrijf is nog tamelijk nieuw op de Nederlandse markt. Pas sinds de overname van het relatief jonge Ben is T-Mobile actief in ons land. De provider heeft dus een achterstand in te ha len. Het goede nieuws is dat door de overname van Orange en de ge plande integratie van de twee over genomen netwerken, de landelijke dekking van T-Mobile vanaf eind dit jaar wellicht beter wordt." Onderzoekers wezen er recent op dat het probleem met de slechte ontvangst van de iPhone 3G ook aan de telefoon zelf kan liggen. Een foute chip in het apparaat was mogelijk de oorzaak van dé gebrek kige 3G-ontvangst. In de VS werd er zelfs een rechtszaak tegen produ Via de kaart op Google Maps valt te achterhalen welke provider in welk deel van Nederland geen of slecht bereik heeft. foto GPD cent Apple voor aangespannen, met een aanklacht van tien pagi na's. Stronks noemt dat echter alle maal onzin. ,Je koopt de iPhone 3G in combinatie met een T-Mobi- le-abonnement. De telefoon wordt dus niet door Apple, maar door T-Mobile verkocht. De provider is dus verantwoordelijk en moet er voor zorgen dat de telefoon ook werkt. Mijn persoonlijke ervaring leert dat met name 3G bij lange na niet landelijk dekkend is. Er zijn zo nes waar je wél 3G hebt, maar daar worden de beloofde maximumsnel heden meestal niet gehaald." Korting of schadevergoeding vra gen, heeft voor gedupeerde mobie le bellers weinig zin. Het enige mo ment om een korting te bedingen, is bij contractverlenging, denkt Jaap Stronks. Dat is het enige mo ment waarop een gebruiker speel ruimte heeft. „Maar publiekelijk klagen heeft altijd zin. Via een site als Slechtedekking.nl oefen je na melijk door de bijkomende publici teit ook druk uit." Wat de kaart niet laat zien, zijn de gebieden waar providers hun dek king in de tussentijd verbeterd heb ben. Voor Stronks is dat reden de kaart binnen afzienbare tijd te ver nieuwen. Daarvoor kunnen provi ders doorgeven wanneer er zend masten zijn bijgeplaatst. Het plan is verder websitebezoekers de mo gelijkheid te geven elkaar te verbe teren. „De kaart wordt dan net een soort Wikipedia, eventueel nog voorzien van een stemsysteem." Jaap Stronks wil bovendien afzon derlijke kaarten starten voor snelle re 3G-verbindingen. „Dat kan het beste als de bevindingen automa tisch kunnen worden doorgege ven, bijvoorbeeld via een program ma op je telefoon dat het bereik onthoudt en gekoppeld is aan je lo catie via de gps-functie. Nederland is echter maar een klein landje. Ook de laatste gaten zullen ooit worden gedicht. Zelfs op heel lasti ge plaatsen, zoals natuurgebieden. Tenzij we willen dat er helemaal geen signaal is natuurlijk. In de bio scoop bijvoorbeeld." www.slechtedekking.nl v-j' Reageren? redactie.media@wegener.nl Leuke, interessante en "J spraakmakende websites of digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Een mooie kleurplaat voor Sinterklaas in je schoen Sinterklaas komt vandaag weer aan in Nederland. Dus mag je vanavond je schoen weer zetten. Vlak voor het slapengaan, zing je nog even een liedje voor de sint. Maar dan is het wel handig als je de tekst goed kent. Op Liedjesland.com vind je de tekst van veel oude en nieuwe sin terklaasliedjes. Die leuke kleurplaat die erbij staat, kleur je natuurlijk voor de sint. Q www.liedjesland.com Raak geïnspireerd door de reisverhalen van avonturiers Voor wie van plan is een grote reis te maken, is de website Waarben- jij.nu een aanrader. Hier zijn reisver halen te lezen van avonturiers die op dit moment op reis zijn of net te rug zijn. Op deze manier kun je in spiratie opdoen en meer leren over de landen die je wilt bezoeken. Je kunt zelf je reisverhaal kwijt, de site bevat reistips en actuele informatie. Goed voorbereiden begint hier. http://waarbenjij.nu Vier Mickey's verjaardag met vrolijke spelletjes Mickey Mouse is jarig. Hij heeft dit jaar de respectabele leeftijd van 80 jaar bereikt. Op 18 november 1928 viert Disney Mickey's verjaar dag, omdat op die dag de cartoon Steamboat Willy in de bioscopen kwam. Het was weliswaar de derde cartoon met Mickey in de hoofdrol, maar de eerste met geluid. Vier Mickey's verjaardag op deze Engels talige site met vrolijke spelletjes. disney.go.com/mickey (1 jgjitkü Ververs je verzameling cd's en dvd's met 'gesloten' beurs Voor wie cd's of dvd's bezit die voor- ai 'kastvulling' zijn en anderen op de verlanglijst heeft staan: probeer www.mailmydisc.com eens. Zet je cd's erop, stuur ze aan een belang stellende en ontvang 'disccredits'. Daarmee kun je een cd naar eigen wens kiezen uit de duizenden cd's die andere leden op de site hebben gezet. Voor elke cd/dvd die je ont vangt, betaal je 1 euro aan de site. Q www.mailmydisc.com Golsonkirch; Essen 'o Duisburg KrctetdO Otlsseldorf Wupportal Sollngen Brussel Bruxelfes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145