Vogelaar zag niet dat partijleiding haar val voorbereidde 'Er is geen heldere, door de hele partij gesteunde koers' en, moet minister Ella Vogelaar het veld ruimen, ie kiezersgunst? In haar afscheidsspeech gooide an de PvdA: de harde koers die de partij vaart in spruimd. „Naar mijn mening ligt het accent in het integratiedebat binnen de PvdA te veel op de harde Ella Vogelaar, bij het bekend maken van haar aftreden PZC Zaterdag 15 november 2008 I 13 van een softie begin kredietcrisis Onder aanvoering van Aboutaleb en de Amsterdamse stadsdeelvoor zitter Ahmed Marcou'ch werden de bakens verzet. Immigranten moesten integreren en er mochten ook eisen aan hen worden gesteld. Niet alle PvdA'ers stonden te jui chen om die nieuwe lijn. En eigen lijk is dat nog steeds zo, weet politi coloog Ruud Koole, oud-voorzit ter van de PvdA. „Vogelaar is in dat opzicht zeker geen eenling." Niettemin bestrijdt hij Vogelaars idee dat de PvdA vooral voor de harde aanpak kiest. „De partijlijn is: er moet evenwicht zijn tussen de rechten en plichten van immi granten. Zo ziet Bos het, zo ziet fractievoorzitter Mariëtte Hamer het. Er zijn weliswaar leden die de 'plichtenkant' wat meer benadruk ken, zoals Jeroen Dijsselbloem (in tegratiewoordvoerder in de Twee de Kamer, red.), maar die zijn evenmin als de anderen in de meerderheid." De suggestie van Vogelaar dat bin nen de PvdA een richtingenstrijd lijkt te woeden, noemt Koole scha delijk voor de partij én voor haar zelf. „Ik snap dat ze teleurgesteld is en verbitterd. Maar in haar verkla ring had ze het daar beter bij kun nen laten." Ook oud-PvdA-senator Erik Jurgens denkt dat er tegenstel lingen zijn in de partij, maar vindt dat Vogelaar die overdrijft. „Als ze het ideologisch echt zo oneens was met de partij, had ze zelf ont slag moeten nemen. Het is alle maal wel begrijpelijk, maar ze heeft geen gelijk." De Groningse politicoloog Gerrit Voerman vreest dat Vogelaars aan val op de integratieaanpak van de PvdA vooral een 'gelegenheidsar gument' is. Bovendien voert ze een achterhoedegevecht, stelt de directeur van het Documentatie centrum Nederlandse Politieke Par tijen. „De PvdA is weliswaar niet helemaal eensgezind over de inte- gratielijn, maar er is onmiskenbaar een andere wind gaan waaien. Zij is een van de laatste gezichtsbepa lende PvdA'ers die in het debat nog de 'softere' aanpak bepleiten." Eberhard van der Laan staat de pers te woord terwijl hij Paleis Huis ten Bosch verlaat. door Sandra Donker en Hanneke Keultjes Uitgelaten waren ze, de ambtenaren van het departement van Ella Vogelaar. Op haar vertrek werd in café Granny's Corner, pal tegen over het ministerie van Vrom waar Vogelaar eerder op de avond haar ontslag had aangekondigd, een stevige borrel gedronken. „Er waren vast mensen op het departe ment die nog achter haar ston den", zegt een Vrom-ambtenaar die niet met zijn naam in de krant wil, „maar ik heb ze de afgelopen maanden niet gezien." Dat de minister van Wonen, Wij ken en Integratie de afgelopen maanden onder zware politieke druk stond, was geen geheim in Den Haag. Maar zelf, opgaand in de vele werkbezoeken en gesprek ken met 'gewone' mensen in het land, zag ze de definitieve breuk met de PvdA-top niet aankomen. Doodgemoedereerd liep ze donder dagavond tegen zessen naar het mi nisterie Financiën, haar politieke einde tegemoet. Op het departe ment waren behalve vice-premier Wouter Bos ook PvdA-fractielei- der in de Tweede Kamer Mariëtte Hamer en partijvoorzitter Lilianne Ploumen aangeschoven. Het drie tal bracht een harde boodschap. De deuren bleven een uur dicht. In het gesprek werd Vogelaar haar fijn uitgelegd hoe de partij over haar ministerschap dacht: het ont brak haar aan gezag, ze was niet langer geloofwaardig. Vogelaar was in shock. Na de onheilstijding nam ze urenlang de tijd om haar gedachten te ordenen en haar ma- ke-up bij te werken. Om iets voor tien uur kwam Vogelaar met een persverklaring. Hoe had het zover kunnen komen? Op 23 oktober dronk Vogelaar nog 'een goed glas wijn' met Bos. Alle irritatie en wederzijds onbegrip leek van tafel. Toen de wijn op was, hadden de twee bewindslie den hadden elkaar weer helemaal gevonden. Maar dat was schone schijn. De partijleiding, blijkt uit een rondgang langs hoofdrolspe lers, had al lang genoeg van haar. De stuntelige mediaoptredens, on handige uitspraken in interviews en vooral ook haar afwijkende ideeën over integratie stuitten op steeds meer bezwaren bij partijge noten. „Het was een proces van langdurige afbladdering", zegt de Vrom-ambtenaar. Tijdens het debat over de oplopen de kosten van het stoomschip Rot terdam, op 6 november, begonnen de scheuren écht zichtbaar te wor den, al wist Vogelaar een SP-motie van wantrouwen te ontduiken. In het debat schoffeerde ze haar ei gen PvdA-Kamerlid en Bos-ver- trouweling Staf Depla door hem op een badinerende toonde les te lezen. Depla sprong uit zijn vel. Daarna ging het van kwaad tot er ger. Toen Vogelaar tijdens een be zoek aan Curasao een zwaarbe vochten databank van Antilliaanse probleemjeugd verkwanselde, was de maat vol. Achter de schermen spuwde colle ga-minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken, verantwoor delijk voor Antilliaanse rad draaiers in Nederland, vuur. „Tus sen hen waren er toch al niet heel veel warme gevoelens", zegt een bron bij het departement van Ter Horst. De incidenten bevestigden nogmaals het besef dat langzaam tot de partij doordrong: nu Voge laar haar beleid in de Kamer zelfs niet meer aan partijgenoten wist te verkopen, was de maat vol en kon het niet langer. Eberhard van der Laan liep zich ondertussen langs de lijn al warm. Om de machtswisseling zo soepel mogelijk te laten verlopen, polste Bos hem 'ruim van tevoren' voor het ministerschap. De geheime dienst had zo volop tijd in zijn ver leden te duiken. „Antecedenten- checks en gesprekken doe je niet tussen tien uur 's avonds en tien uur 's ochtends", bevestigt Bos de voorbereiding van de 'coup'. „We zijn niet over één nacht ijs ge gaan." Vogelaar restte donderdaga vond weinig anders dan het afleg gen van een strijdbare verklaring. Diezelfde avond nog werd haar werkkamer op het ministerie ont ruimd. Ella Vogelaar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13