33 wonen Aan de slag voor het 'zwarte goud' De afvalbakken puilen uit, de afvalstoffenheffing wordt elk jaar hoger. Waarom zou je van je groenafval zelf geen compost maken? Zo kun je kosten besparen én je tuin vertroetelen. Maar probeer wel te voorkomen dat het een natte stinkbrij wordt in je compostbak. door Frederike Krommendijk Waarom komen die stekende muggen steeds weer terug op mijn slaapkamer? (deel II) m Onze zelfbestuivende kiwi 'Jenny' heeft elk jaar mooie bloemenmaar geen vruchten. IfJ^'4 wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 15 november 2008 Compost is geen mest. Je voedt je planten er niet mee. Maar door de rul le structuur verbetert het wel je grond, die kan er makkelijker vocht (en dus voeding) mee vasthouden. Vooral op zandgrond doet com post wonderen. En kleigronden worden er luchtiger van. Goede compost stinkt niet, maar ruikt naar verse bosgrond. Natuurlijk kun je elk jaar een aanhangertje van het 'zwarte goud' bij de ge meente ophalen. Veel steden heb ben acties waarbij ze gratis com post verstrekken en het is ook in zakken te koop. Maar wie zelf com- posteert, heeft burgerzin:, gemeen tes hoeven dan veel minder kosten te maken voor de afvalverwerking en bovendien weet je van je zelfge maakte compost precies wat erin zit. Vooral fijn als je het in je groen tetuin gebruikt... Wie compost wil maken, moet eerst naar de grootte van de tuin kijken. In een klein stadstuintje is het onzin een enorme bak te gaan opbouwen, in een flinke lap op het platteland zet zo'n tonnetje geen zoden aan de dijk. Maar of je nou een vat, een bak of een hoop gaat vullen: de basisprincipes van het composteren zijn voor alle metho des praktisch gelijk. Plantaardig materiaal wordt ver teerd door bacteriën, schimmels, wormen en andere klein grut. Door hun activiteit loopt de tempe ratuur in een compostbak of-vat flink op, tot wel 60 graden. Zo kun je makkelijk controleren of er pro cessen gaande zijn in je com- post-in-wording, als je je hand erin steekt moet het na een paar weken binnenin al lekker warm zijn. Om Wat kan erin? Gras, tuinafval, alle groenafval uit de keuken, het zijn allemaal prima ingrediënten voor de compostbak. Niet geschikt zijn aardappelschillen van piepers uit de gangbare teelt, die zijn behandeld met een anti-schim melmiddel. Biologische schillen kunnen wel. Pas op met onkruid. Hoewel sommige mensen bezweren dat onkruidzaad door de hitte van het composteren kapot gaat, weten ervaren tuiniers wel beter. Geen in het zaad ge schoten onkruid in de bak dus. Gooi er geen gekookt eten in, dat trekt vliegen, muizen en an dere ellende aan. Ook geen uit werpselen van honden of kat ten, die kunnen ziektekiemen of wormeitjes bevatten. Afwisseling is het toverwoord: bruin en groen, fijn en grof (maar weer niet té grof). flink te gaan 'werken', is lucht een eerste vereiste. Zonder lucht ge beurt er niks en gaat het plantaardi ge materiaal alleen maar liggen rot ten. Meteen bij de start van een composthoop kun je voor lucht aan- en afvoer zorgen door te be ginnen met een laagje vrij grof ma teriaal op de bodem, zoals twijgjes, afgeknipte bloemstelen, wat blad. Zet een compostvat of-bak direct op de grond en niet op tegels. Zo kunnen wormen en andere dier tjes er van onderafin. Voldoende luchtigheid in de com postbak krijg je door niet te veel massief materiaal, zoals grasmaai- sel, ineens te storten. Wissel steeds het groene emmertje uit de keu- door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Een expert gaf vorige week tips om af te rekenen met muggen in de slaapkamer. Veel lezers mailden daarop hun ervaringen met deze 'vliegende vampiers'. Zo adviseren C. Lucas en L. Bleijenberg een klam boe. Mijn mening? Een klamboe weerhoudt de mug van steken, maar het irritante gezoem blijft. J. Schneijderberg is niet van de sof te aanpak: 'Sluit ramen en deuren, adem diep in en spuit een insectici de achter kasten en in de hoeken van de kamer naar boven. Laat een uurtje bezinken en lucht de kamer. Klaar.' Maar wat als de taaie mug het overleeft en de dappere bestrij der, wellicht overgevoelig voor gif, in katzwijm valt? Wat zal die mug verlekketd zoemen bij het spotten van zo'n weerloze prooi. Volgens J. van der Woude zijn voor al coniferen een ware bron, en dus veroorzakers van een steekmuggen- plaag. 'Wij hebben de haag verwij derd en sindsdien geen last meer.' ken af met luchtiger spul als sten gels, stronkjes en takjes. OmTde compostering een beetje op gang te helpen, kun je na de eer ste laag van 10 centimeter groen materiaal een klein beetje kalk of al vervaardigde compost strooien, maar noodzakelijk is dat niet. De compost moet voldoende vocht bevatten, anders gebeurt er niks. Maar voorkom dat het té nat wordt, want dan krijg je rotting. Wie een bergje compost in zijn hand neemt en hard knijpt, kan er een paar druppels uit persen. Gooi eventueel het spoelwater van het keukenemmertje over de hoop. Be scherm de compost tegen zware re genval. Kleffe compost en stank Een compostvat is ideaal voor stads tuiniers. foto GPD duiden op te veel vocht. Een berg waarin niks gebeurt, is te droog. Om voldoende lucht in de berg te houden en de boel te husselen, moet je minimaal eens per drie maanden de boel omzetten. In de tussentijd kun je 'luchtinjecties' ge ven door op een paar plekken een stok in de compost te prikken en er een beetje draaiend weer uit te trekken. Voor de meeste stadstuiniers geldt dat een compostvat een prima be huizing is voor het zelf maken van compost. Zet het niet te ver van de keuken, zodat je er makkelijk groenafVal in kwijt kunt. De vaten zijn bij veel gemeenten verkrijg baar tegen een zacht prijsje. Vul het vat zo snel mogelijk minstens tot de helft en wissel vochtig mate riaal af met harder, grover spul. Een vat kan in de zon staan. Voor een compostbak (makkelijk te ma ken van pallets) of gewoon een hoop is een halfschaduwplek, on der bomen of struiken ideaal. Bij bakken is het handig er twee naast elkaar te zetten zodat je de boel makkelijk kunt keren van de ene in de andere. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl L. van Haelst heeft een zelfbestui vende kiwiplant 'Jenny', die ieder jaar vol bloemen staat. 'Vruchten zijn echter nooit het resultaat van die bloei', mailt Van Haelst. 'Hebben ze ons een mannelijke kiwi verkocht in plaats van een zelfbestuiver?' Een legitieme vraag: als 'Jenny' in derdaad een 'Jan' blijkt te zijn, is wachten een vruchteloze moeite. Ik bel Romke van de Kaa om advies. „'Jenny' staat erom bekend dat zij slecht of zelfs geen vrucht draagt", weet de plantendeskundige. „Kiwi's zijn over het algemeen tweehuizig, met mannelijke en vrouwelijke bloe men aan verschillende planten, zo dat je altijd twee exemplaren moet planten om vruchten te krijgen. Jen ny is eenhuizig. Het is een kiwi met bloemen die zowel stampers als meeldraden hebben en die in theo rie zichzelf kunnen bestuiven. In theorie, want de stampers van 'Jen ny' zijn vaak slecht ontwikkeld. Het gevolg is helemaal geen vruchten." Goede compost stinkt niet, maar ruikt naar verse bosgrond, foto Bas Sluijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 127