31 wonen derde leg kun je alles maken Gratis rrf waardebepaling voor uw woning? de klassieker 'Bijna bij het grofvuil gezet' )V«4»d wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 15 november 2008 0113-227788 www.kuubmakelaars.nl niet alleen een televisiemeubel, maar ook een slakom. Op de com pacte buitenkeuken, die voor een complete buitenkeuken ineens heel voordelig is, kun je koken op butagas. Water stroomt dankzij een voetpompje via de Ikeakraan en de Ikeaslakom. „Het was hart stikke leuk. We hebben van Ikea- pulariteit van kunststof meubels. In 1975 stopte de productie. Felix Ghyczy is er verantwoordelijk voor dat de opmerkelijke fauteuil nog steeds wordt gemaakt. Nadat het ei een kwart eeuw niet meer werd gemaakt en verzamelaars het moesten doen met 'vondelingen' uit de oude DDR, nam de jonge Ghyczy in 1998, op de 30ste verjaar dag, de hippe fauteuil van zijn va der weer in productie. Zijn Neder landse prijs was 2.400 gulden. Tien jaar later, is het ei 40 gewor den. Een mooi moment voor (op nieuw) een volgend leven, vond Fe lix Ghyczy. Die 'wederopstanding' kwam eind vorige maand in de vorm van de Garden Egg Chair. „Uit onderzoek is gebleken dat er een markt is voor dit soort exclusie ve tuinmeubels", zegt Felix Ghyczy. „Het is een comfortabele producten, die toch bekendstaan om hun vrij korte-levensduur, iets gemaakt dat stevig is en dat je niet meer wilt weggooien. Dat is ook een vorm van duurzaamheid." Kunst en Alders hebben inmiddels ook persoonlijk al veel plezier ge had Van hun buitenkeuken. „We hebben er midden in Amsterdam fauteuil, gemaakt van een honderd procent waterdichte kunststof schaal. Als het regent, kun je de stoel gerust buiten laten staan." De Garden Egg Chair is verkrijg baar in wit, grijs, blauw) oranje en roze. De wasbare wollen kussens zijn te koop in zwart, blauw, oran je en rood. Prijzen beginnen bij 2.100 euro. Alle Garden Egg Chairs zijn genummerd en gecertificeerd. Daardoor onderscheiden de echte eistoelen zich van de eveneens ver krijgbare Chinese 'neppers'. Die na maak is van slechte kussens voor zien en heeft een té rechte leuning, omdat de kopieerders het ingenieu ze scharniersysteem van Peter Ghyczy niet hebben begrepen. Q www.gardeneggchair.com www.ghyczy.com pannenkoeken op staan bakken met vrienden." Winnaar van de wedstrijd van Platfornm en medeorganisator tijd schrift Bright, werd Lisette Haas noot. Ze won vooral vanwege haar eigenwijze aanpak. Ze kocht een Arstid-lampje bij Ikea en bracht die vervolgens terug naar de klan tenservice. Ze kreeg haar geld te rug, maar hield de doos. „Je hebt nu gratis een heel mooie en nog niet werkende lamp", schrijft ze in haar toelichting. Ze kerfde uitspa ringen in de doos op de plek waar de lamp is afgebeeld en bevestigde er een gloeilamp en fitting in. Het resultaat is een eigenwijs lampdoos je, door de jury vooral gewaar deerd om het gewiekste idee. De andere winnares, uit Duitsland, maakte van twee sieradenhouders en een prullenbak een kapstok voor kinderen. 'Erik the elk' van Nora Feddersen heeft wel wat weg van een rendier. De handschoenen gaan in de neus van Erik, sjaals kunnen aan zijn gewei. Wie nu al inspiratie voelt opko men en zelf ook aan de slag wil met Ikea, vindt op internet allerlei voorbeelden en gebruiksaanwij zingen van andere hackers. Ook op de website van Platfornm staan verschillende Ikeahacks uitgelegd. Maar een echte hack bedenk je na tuurlijk zelf Q lkeahacker.blogspot.com www.platf0rm2i.nl www.bright.nl www.superuse.org Reageren? redactie.wonen@wegener.nl In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woon gebied - voor het voetlicht. Henri Westerink geniet van zijn rookstoel. foto Marit Westerink ontwerp Rookstoel (circa 1920-1960). ontwerper Onbekend. Een groot aantal fabrikanten maakte in de eerste helft van de vorige eeuw dit soort stoelen. eigenaars Henri en Hetty Westerink. wanneer gekocht „We hebben deze stoel gekregen. De eigena resse wilde 'm bij het grofvuil zetten. Wij zagen onze kans toen schoon", zegt Henri. waarom gekocht „Hij zag er aanvankelijk niét uit met zijn vie ze, oude, doorgezakte kussens. Maar we konden daar 'door heen kijken' en zagen een stoel die heel mooi bij onze koloniale meubels zou passen. Het is een fijne stoel, met hoge armleunin gen en een lagere zitting. Je kunt 'm in verschillende relax standen zetten. Hij is ideaal om lekker in onderuit te zakken en een sigaar te roken. Maar dat laatste doen we niet, we heb ben kleine kinderen." prijs „Alleen het opknappen heeft ons wat gekost. De nieu we laklagen en de nieuwe, rode stoffering kostte 300 euro." te koop Een zoekopdracht met trefwoord 'rookstoel' op www.marktplaats.nl leverde be gin deze week 214 hits op. Er is veel verschil in prijs - van 10 eu ro tot circa 300 euro - en (onge twijfeld) kwalititeit. Hoewel Hen ri en Hetty Westerink niet zeker zijn over de ontwerper va'n hun stoel, hebben zij wel een ver moeden: „De Utrechtsche Ma chinale Meubel- en Stoelfabriek (UMS) van Frits Loeb ontwierp destijds rookstoelen. Later heet te dit bedrijf UMS PasToe." Lisette Haasnoot maakte de beste Ikeahack: een gratis 'dooslampje'. Markus maakte graveerkunst met goedkope, vanille MDF-panelen. Het ei van Peter Ghyczy wordt een fauteuil als je het opent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125