wonen i Van Ikea Peter Ghyczy's Leven zonder hosta's Sweet Cake Wie heeft niet ooit grommend een meubel van het Zweedse woonwarenhuis Ikea in elkaar gezet? De nieuwste trend is om de gebruiksaanwijzing te negeren en je eigen Ikea-meubel te maken. Hack Ikea! door Renske Schriemer PZC Zaterdag 15 november 2008 7\ Waaraan zou een tuincentrum meer verdienen, aan hosta's of slakkenkorrels? Ik denk aan het laatste, want de plant koop je maar één keer en slakkenkorrels je leven lang. Iedereen die ongeschonden hosta's in de tuin wil hebben, weet dat zijn geliefde planten te vuur en te zwaard verde digd rrfbeten worden tegen slakkenvraat. De een investeert in slakkenkorrels, de tweede legt een verdedigingswal van kattenbakkorrels. Weer anderen voeren de strijd met den nennaalden, sintels, koperdraad'of koffiedik. Ik heb die slakkenoorlog altijd met enige verbazing bekeken. Slakken zijn goede opruimers in de tuin. Als ze er niet zou den zijn, zouden we al gauw tot onze enkels in het plantaar dig afval staan: Bovendien lokken ze allerlei leuke dieren naar de tuin, zoals spitsmuizen en egels. Maar goed, over het nut van de slak kun je van mening verschillen. Wat ik echter nooit heb begrepen, is waarom de slakkenhater zo no dig hosta's moet planten. Voor zo iemand lijkt mij een tuin zonder hosta's een bevrijding. Er valt wel degelijk zonder hosta's te leven, lijkt mij. Er zijn immers nogal wat bladplanten die hun functie kunnen over nemen. Neem Darmera peltata. Het blad van die plant lijkt op een paraplu die in de storm binnenste buiten is gewaaid. Na een regenbui blijft er vaak een plasje water in staan. Het blad is groot, rond en ge schulpt en glimt als een spiegel. In het najaar kleurt het vlammend oranjerood. Darmera's zijn intrigerende planten. Hun wortel stokken kruipen niet in, maar eerder óver de grond en lijken op prehistorische reptielen. In het voorjaar schiet de bloemstengel als een paddenstoel omhoog. Darmera's bloeien met roze bloemen aan een kale steel. Pas na de bloei verschijnt het blad. Ook het blad van longkruid - Pulmonaria - lijkt op dat van een hosta. Zelfs de bontbladige vormen die je bij hosta's vaak tegenkomt, zijn bij longkruid te vinden. Het verschil is dat slakken het ruwe, behaar de blad van longkruid niet blieven. Longkruid is de laatste jaren een cultplant geworden. Er verschijnen steeds nieuwe variëteiten op de markt. Zo heeft 'Sil ver Surprise' aluminiumkleurig blad met een onregelmatige, groene rand. 'David Ward', een van de vroegstbloeiende (soms al december) vaste planten, heeft appelgroen blad met een crèmewitte rand. Epimediums zijn schaduwplanten met samengesteld blad, dat vaak gevlekt of gemarmerd is. In tegenstelling tot hosta's blijven sommige soorten 's winters groen. Of liever, rood. Zo kleurt het blad van Epimedium pinnatum ssp. colchicum 's winters leverkleurig rood. Datzelfde doet het blad van sommige schoenlappers- planten: Bergenia Sun- ningdale is beroemd om zijn winterkleur. Verder zijn er varens, pioenro zen en tientallen andere bladplanten die hosta's kunnen vervangen. - De meest briljante ideeën begin nen met iets eenvoudigs. Vraag het de Nederlandse ontwerper Beerd van Stokkum. 'Eureka! Dit is het!' Woorden van die strekking zal hij hebben geroe-- pen toen hij op de monitor van een collega een uitvergroot bak vormpje voor een cupcake zag. Zoals je bij McDonalds je ham burgermenu kunt supersizen, zo zou je zo'n vorm ook kunnen opblazen. En zie daar de geboor te van de cupcake in XL-formaat. Van Stokkum heeft zijn ontwerp in stevig kunststof op de markt gebracht. Heel geschikt als kin derbadje bijvoorbeeld. Of als bloemenbak, hondenmand o&.. bedenk zelf maar. De cupcake is in tien kleuren te koop en kost 145 euro. Een bijpassend kussen in de vorm van een cakeje, voor hond of poes, kost 110 euro. www.beerdvanstokkum.com wonen@wegener.nl 024-3650509 De vaas van Hella Jongerius kreeg De 'hangchair' van stoel Olie is een een hoedje met tape. I ontwerp van Studio Niels en Sven. Op internet is het een trend: mensen die el kaar tips en handlei dingen van eigen hacks aan de hand doen. Op Ikeahacker.blogspot.com bijvoorbeeld. Ene Ran deelt daar met andere hackers (of in het Ne derlands: krakers) hoe hij van de dikke Lack-planken, een bekende uit het Ikea-assortiment, een grote salontafel maakte. Hij plakte drie planken in twee verschillende kleu ren (voor een leuk contrast) aan el kaar. Van het onzichtbare wandbe- vestigingssysteem maakte hij de pootjes. De voorbeelden op de hacksites zijn legio en verrassend creatief Zo maken mensen van twee sla kommen en het plastic Ikealampje Lampan een tafellamp met design allure. Of een tv-meubel van nacht kastjes. Of een zitbankje van klep- kastjes. En ga zo maar door. De meubels zijn niet alleen per soonlijk en leuk om te zien, maar vaak ook nog erg voordelig. Het enige wat je ervoor nodig hebt, is een Ikeacatalogus en wat handig heid. De hacktrend was eerder dit najaar aanleiding voor het evenement 'Platform2i=Hacking IKEA'. Platfornui is een culturele instel ling uit Amsterdam, die altijd bezig is met de toekomst, met leven in de 21e eeuw. Het platform nodigde kunstenaars, ontwerpers en 'gewo ne gebruikers' uit een Ikeahack te maken en ging op zoek naar de leukste of beste hack. Tientallen mensen stuurden hun eigen Ikea- vondst in. Waarom dit project? „Kijk maar eens op straat als het grofvuildag is, daar staat veel Ikea tussen. Ieder een heeft het en gooit het regelma tig weg. Het zijn blijkbaar geen spullen die je meegeeft aan een vol gende generatie. Als je dat massa product hackt, wordt het ineens persoonlijk", legt Dewi Pinatih van Platform2i uit. „Als je zelf iets nieuws maakt met Ikeaproducten, laat je zien dat je niet alles voor lief neemt. Dat je je afvraagt: wil ik het wel zo gebruiken als het bedoeld is? Of maak ik het tot wat ik nodig heb? Mensen hebben massaal en heel enthousiast gereageerd op de wedstrijd. De persoonlijke creativi teit spat er vanaf Ikea staat dicht bij mensen, dat is duidelijk. En het leuke is dat je in de hack vaak nog wel de producten herkent." Zo maakten Sander Kunst en Guus Alders, twee studenten interieur vormgeving aan de Katholieke Uni versiteit in het Vlaamse Mechelen, een buitenkeuken. Wie goed kijkt, herkent in hun elegante opstelling Peter Ghyczy ontwierp in de jaren zestig een ei dat hem wereldberoemd zou maken bij liefhebbers van modern design. Het ei wordt een fauteuil als je het opent. Veertig jaar na de eerste leg beleeft dit ei een revival als Garden Egg Chair. door Wiel Beijer Het ei van Peter Ghyczy is een 15 kilo zwaar technisch hoogstandje van 84 bij 74 bij 45 cen timeter (gesloten) of 84 bij 74 bij 98 centimeter (geo pend), dat niet alleen opvallend oogt, maar ook nog zitcomfort biedt. Een niet altijd vanzelfspre kende combinatie. „Het is een belangrijk design icoon", zegt Peter Ghyczy (67) in het in 1972 door hem gestarte be drijf Ghyczy Selection in Swalmen, dat tegenwoordig door zijn zoon Felix (34) wordt geleid. „Ik vind zelf dat ik betere producten heb ontworpen, maar door dit ei sta ik wel in verschillende musea." Het ei, aanvankelijk gedoopt als 'oeufzag in 1968 het levenslicht in Duitsland. Het kostte 680 Mark. Peter Ghyczy ontwierp destijd voor het chemisch bedrijf Elasto- gran GmbH meubels van de kunst stof polyurethane. Toen de produ cent in 1971 de complete polyuret hane technologie inclusief machi nepark aan de DDR verkocht en het ontwerp van de plastic tuin stoel er gratis bij leverde, volgde massaproductie. De totale produc tie bedroeg zo'n 14.000 stuks. Na de oliecrisis van 1973 daalde de po-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 124