Meningen Kredietcrisis op voorpagina PZC zoekt de beste leraar Lenum, Horecabaas wordt ziek van stress Sïeóte Stichting Media Debat ging in op rol journalist in kredietcrisis. Nomineer je favoriete docent: stuur een e-mail naar leraar@pzc.nl. ÈPIÊ WlgiSlKnïgaiMlEi JAMM6É IN 0$ 6NKEL 5POOP- VAN SNUF EN SNUIT/6 PZC Zaterdag 15 november 2008 I 1 1 De lezersredacteurs bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg, Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Horecaondernemers worden bur gerlijk ongehoorzaam. Zij komen in actie tegen het rookverbod. In Breda en Den Bosch worden maandag massaal de asbakken te rug op de tafel geplaatst en ook in veel (eet)cafés in Zeeland wordt de sigaret weer aangestoken als de borden van tafel zijn. Ik heb veel eigenaren van (eet)ca- fés al horen verzuchten dat zij er aan onderdoor gaan. Gasten blij ven er weg of blijven korter. Na men zij vroeger nog een koffie met een digestief^ dan doen zij dat nu thuis of in een 'ondergronds' café. De gesprekken worden onder broken, omdat gesprekspartners naar buiten gaan om te roken. Het is niet gezellig meer in de kroeg. Deze week hoorde ik een alleszeg gende opmerking van een hore- ca-eigenaar. „Ik werd door mijn brouwerij gebeld, omdat hij wil weten wanneer hij weer eens langs moet komen. Dat telefoontje doet pijn. Ik besef terdege dat mijn voorraad maar niet opraakt." Op straat ontmoeten de rokende gasten elkaar. Zij spreken over de regels, die strenger zijn dan in de landen om ons heen. In België, Frankrijk, Spanje wordt in (eet)ca- fés van beperkte omvang gerookt. Daar zijn richtlijnen voor. Die overheden hebben wel com passie getoond met de werkgevers. In tegenstelling tot Nederland, klinkt het. Hier wordt weer iets af geschaft, waarna de werkgever maar moet zien hoe die het op lost. Het rookverbod is een speel tje van minister Klink, die het bes te jongetje van de klas wil zijn. Maar toch, roken is ongezond, meeroken ook en roken tijdens het eten is niet smakelijk. En daar om is het rookverbod deze zomer ingesteld. Als tegemoetkoming voor de meerokers. Het personeel moest beschermd worden tegen de rook. Ook als het een eenper soonszaak of familiekroeg was met rokende eigenaren. De horecaeigenaren slapen er slecht van, krijgen kringen onder hun ogen, maken ruzie en maken zich grote zorgen. Zij worden ziek van de stress. De kredietcrisis duurt ver moedelijk nog wel een halfjaar. „En zolang zul len we alle afgeleiden van de crisis publiceren, die invloed hebben op het wel en wee van gro te groepen", zegt Willem Staat, eindredacteur van de PZC. „Stel je voor dat we dat niet doen, dan zou den we onszelf ongeloofwaardig maken." De Stichting Media Debat hield de ze week een discussie over de kre dietcrisis. Het debat spitste zich toe rond de vraag 'Wakkeren de media de financiële crisis met de stroom aan berichten aan'? De Stichting Media Debat stimu leert de discussie onder journalis ten. De stichting wil de kwaliteit, betrouwbaarheid en de diversiteit in de journalistiek bewaken. Telkens als zich een nieuw ele ment in de kredietcrisis voordoet, dan wordt het bericht aangeboden voor een prominente plaats in de krant. „De kredietcrisis raakt ieder een. De huizenmarkt stort in, wer kers in de toeristische sector gaan het voelen, horecaondernemers lij den verlies. Daarover berichten we." En als je een rekening hebt lopen bij Fortis, dan wil je het proces vol gen. De eindredactie verwerpt de op merking dat de media als een vlieg wiel van de kredietcrisis functione ren. De banken vallen niet om, omdat de krant erover schrijft. „Wé willen telkens de ernst van de boodschap overbrengen." Nog een vraag uit het Mediadebat: kan de positie van een bank in ver snelde vaart verslechteren als die in verband wordt gebracht met de crisis? „Die bank zat al in de pro blemen", zegt Staat. „Als we pas over Fortis hadden bericht toen de nationalisering een feit was, dan zouden we achter het nieuws aan lopen. Van een krant mag ver wacht worden dat ze de lezers in formeert." Volgens de eindredactie is de aan- 'Publicatie van afgeleiden van kredietcrisis die invloed hebben op veel mensen' pak van het nieuws niet anders dan vroeger. Nu domineert de cri sis alweer even het nieuws. Jaren lang beheerste het GOS (het Geme nebest van de Onafhankelijke Sta ten, ofwel de voormalige Sov jet-Unie) het beeld, zoals de krant ook jarenlang bijna dagelijks niet om nieuws uit Joegoslavië en Is raël heen kon. Een andere opvat ting is dat de media juist traag zijn geweest. Jaren geleden had er al ge waarschuwd moeten worden voor de risico's van het financiële sys teem. Tijdens het Media Debat zei de verslaggever van het Financiële Dagblad hierover dat de kranten er vanaf eind jaren negentig regel matig aandacht aan besteed heb ben. Maar de risico's moeten ook niet opgeblazen worden door daar over iedere dag enkele berichten op de voorpagina te zetten. De verslaggevers van landelijke kranten klaagden er bovendien over dat het niet eenvoudig is om de verantwoordelijken van grote ondernemingen te spreken te krij gen. Een interview met minister Wouter Bos van Financiën staat el ke week op de agenda, 'maar pro beer een topman van Fortis maar eens te spreken te krijgen'. MIDDELBURG - Zij is lief, begripvol en staat klaar voor haar leerlingen. Jacqueline Kooij van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee is onge kend populair bij haar leerlingen. Zij verdiende daarom vorig jaar de eretitel 'Beste leraar van Zeeland'. De PZC-wisselbokaal staat nu nog op haar bureau, maar verhuist bin nenkort naar een andere Zeeuwse docent. Wie dat wordt, bepalen de scholieren. De PZC roept alle leerlingen van de Zeeuwse middelbare scholen op hun favoriete leraar of lerares te nomineren voor de eretitel 'Bes te leraar of lerares van Zeeland'. Als je vindt dat jouw leraar of lera res dit jaar de PZC-wisselbokaal moet winnen, stuur ons dan een „e-mail. Je kunt jouw leraar of lera res tot woensdag 3 december op geven. Overtuig ons in de e-mail waarom je vindt dat jouw leraar de beste is. Vergeet daarbij niet je naam, de naam van de school en de naam van je leraar te vermel den. De redactie kiest uit de geno mineerden vijf finalisten. Niet al leen het aantal e-mails telt; we wil len graag weten waaróm je leraar moet winnen. In de tweede ronde kunnen lezers stemmen op de vijf beste leraren. Wie dan de meeste fans heeft, ver dient de eretitel 'Beste leraar of le rares van Zeeland'. Stuur je e-mail naar leraar@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11