AÏREISRRDRR Liefst negen kerken telt Troyes, in de Champagne. Allemaal even fraai. Jan Willem Veenhof ging op 'kerkenpad' door de oude binnenstad, die twee wereldoorlogen doorstond. Even afwachten voor we vakantie boeken f Graadmeter reizen@wegener.nl 25 reizen 024-3650360 pZC Zaterdag 15 november 2008 Hartje Troyes, 's mor gens vroeg. Met een grote sleutel opent stadsgids Claude Sicot de deur van de Église Ste. Madeleine. We glippen naar binnen en meteen achter ons sluit ze de poort weer. De keuze voor 'la Madeleine' blijkt een gelukkige. Ook voor de inwoners van Troyes is dit de meest indrukwekkende kerk. Sicot staat stil bij het pronk stuk van de kerk: het doksaal. Een doksaal (of oksaal) is een brug tus sen koor en schip van de kerk, met onderdoorgangen die vroeger met traliedeuren waren afgesloten. Tij dens de Franse Revolutie moesten de doksalen het echter ontgelden, omdat de scheiding tussen geestelij ken (in het koor) en volk (in het schip) als strijdig met 'gelijkheid, vrijheid en broederschap' werd er varen. Gelukkig voor Troyes wer den in 'la Madeleine' alleen de tra liehekken weggehaald. Het doksaal bleef intact en is nu een van de ze ven exemplaren die je nog in Frankrijk kunt aantreffen. De Noord-Franse stad Troyes ligt in de Champagne, en de stadsplat tegrond van de (oude) stad heeft zelf ook de vorm van een champag- nekurk. Dat is niet alleen een leuke gedachte als je door het centrum loopt (dat begrensd wordt door de drie boulevards Gambetta, Victor Wekelijks vragen we lezers om hun mening. Ditmaal zijn we benieuwd naar uw reactie op de vraag: hoe kan de reisbranche het beste reage ren op de crisis? De crisis roept talloze reac ties op, zo blijkt uit de op merkingen die lezers via ReisRadar.nl maken. Duidelijk is bovendien dat de meningen over de rol van de reisbranche en die van consumenten erg verschillen. Voor velen is de vakantie voor vol gend jaar een groot vraagteken. Of het nu om de wintersport gaat of om de zomervakantie. „Vakan tie is toch luxe en dus denk je er goed over na of je gaat. En hoe je dan gaat", aldus lezeres O. Melia. Dankzij internet is het tegenwoor dig eenvoudig om vakanties te zoeken en de prijzen te vergelij ken. Zeker nu wordt dat dan ook veelvuldig gedaan. „Ik kijk geregeld of de prijzen zijn aangepast, maar tot nu toe ge beurt dat alleen voor last-minu- tes. De zonvakanties blijven stevig geprijsd, zowel in het voorjaar als in de zomer. Terwijl ik toch lees dat er nu al minder mensen op va kantie gaan. Blijven die hotels dan leeg? Een lagere prijs zou een ma nier kunnen zijn om mij over te halen. Ik blijf een Nederlander!", laat lezeres T. Houts weten. „Natuurlijk denken we eerst aan lagere prijzen van de reisbranche, maar je kunt ook meer verant woordelijkheid leggen bij de con sumenten zelf Dan gaan we maar eens niet zo ver weg om de kos ten te drukken. Al had ik wel meer advertenties in kranten en op televisie verwacht die daar op inspelen. Vakantie is toch voor heel veel mensen een vast onder deel van hun leven geworden. Of je het daar nu mee eens bent of niet", geeft B. Klaassen aan. In ieder geval wachten veel men sen nog even met het nemen van een beslissing. „Ik zie de vroegboekkorting wel overal staan, maar wacht netjes af Daarvoor zijn er net even te veel onzekerheden. Ik kan het niet alle maal overzien, denk ik. Ik weet niet wat de gevolgen van de crisis allemaal kunnen zijn, dus kan het maar zo een last-minute worden. Terwijl ik dat nog nooit heb gedaan", meldt K. van de Krats. Een van de kruisbeelden in de 'Made Hugo, 14 Juillet en de rivier de Sei- .ne), maar ook een handig hulpmid deltje bij het plannen van je route door de stad. Zo ligt de Église Ste. Madeleine linksonder in de 'stam' van de kurk, en de kathedraal St.-Pierre et St.-Paul in de 'bolle kop', in een wijk die bekend staat als 'Quartier de la Cité'. De kathedraal is om een aantal redenen ook een must bij een bezoek aan Troyes. Ten eer ste is de kerk tussen de dertiende en de achttiende eeuw gebouwd, zodat verschillende stijlen van de gotiek in één en hetzelfde gebouw te bekijken zijn. Verder bevat de ka thedraal 1.500 vierkante meter fraaie glas-in-loodramen; ook hier in kun je de lange bouwperiode van de kathedraal herkennen. Het beroemdste venster in de ka thedraal is de 'Christus onder de wijnpers' van Linard Gontier. Het in vurig vlammend glas uitgevoer de werkstuk beeldt Christus uit, lig gend onder een wijnpers, waarbij het bloed uit zijn zijdewond wordt opgevangen in een kelk en uit zijn Het 'doksaal' is het pronkstuk van de kerk. Ik moet op vakantie, hoe dan ook! 33% Ik sla het wel een keer over 16% foto's Jan Willem Veenhof borst een wijnstok ontspringt met twaalf ranken die de twaalf aposte len symboliseren. De stad Troyes heeft aan de vele bijzondere glas-in-loodramen de bijnaam 'Vil- le Sainte du Vitrail', 'Heilige stad van glas-in-lood', te danken. Diezelfde rijkdom geldt ook voor Aube, het Franse departement waarin Troyes ligt. Dat heeft alles te maken met de rijkdom die Troyes als middeleeuwse handels stad kende. De grote brand van 1524 doet daaraan niet veel af. Het stadshart werd daarna in zeer snel tempo weer opgebouwd en het is die stad - de vakwerkhuizen van de zestiende eeuw - waar je nu als toerist doorheen wandelt. De Église Ste. Madeleine is de oudste kerk van de stad, daterend uit de twaalfde eeuw, verbouwd in de zestiende eeuw. De kerk maakt meer indruk dan de kathedraal. Dat komt niet alleen door het al be schreven doksaal, maar ook - al weer - door de overweldigende glas-in-loodramen die je er aan treft. Stadsgids Claude Sicot neemt ons mee naar een indrukwekkend raam achter in de kerk, gevormd naar het model van de traditionele Franse 'koningsbloem', de lelie. In het raamwerk verbeelden de glas-in-loodramen „een opeenvol ging van passages uit het Oude Tes tament die het Nieuwe Testament aankondigen", vertelt onze gids. Boven op de top van de lelie en van het raam is een afbeelding van Christus aan het kruis te zien. Bent u in Troyes, bezoek dan dit raam in 'la Madeleine'. Het is een schitterende afbeelding, vooral als de zon schijnt en Christus van bui tenaf verlicht. Het is trouwens niet noodzakelijk dat het zonnig is. Want het gebrandschilderde kruis raam in Ta Madeleine' is zo vernuf tig gemaakt, dat het altijd schittert. Zelfs op een bewolkte dag. Troyes is gemakkelijk te bereiken per auto of per trein. Informatie algemeen: Maison de la France tel: 0900-1122232 www.franceguide.com/nl www.tourisme-champagne-ar- denne.com www.aube-champagne.com www.ot-troyes.fr www.tourisme-troyes.com www.troyescamping.net (veel websites ook in het Neder lands) Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het zijn de donkere dagen voor kerst. Daarom is de redactie van ReisRadar be nieuwd naar uw antwoord op de vraag: Wilt u ook uw mening geven, of heeft u nog tips voor ons? Ca naar www.reisradar.nl en doe mee met de Graadmeter! Of stuur direct uw reactie naar graadmeterlPreisradar.nl Veel mensen twijfelen over hun vakantie, zo blijkt-uitde uitslag van de poll op de website van ReisRadar. Daarin vroegen wij u: De kredietcrisis heeft voor iedereen gevolgen. Hoe be langrijk is vakantie voor u op dit moment? Ik ga liever wel, maar alleen als het kan Hortillonnages DUITS- tfLC,E LAND L. a Troyes Parijs t FRANKRIJK §^^0"' ky*n p ITALIË Bordeaux SPANJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117