23 reizen Het ongerepte geheim Molise rCÏ W* Molise is de kleinste Italiaanse regio, ingeklemd tussen de bergen van de Abruzzen en het laagland van Apulië. De streek is onbekend, maar Eelco van der Linden ontdekte ongerepte natuur en slaperig middeleeuws schoon. Agnone Molise Om te doen reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 15 november 2008 Agnone ligt boven op een bergkam en is het mooiste stad je van de regio, foto's Eelco van der Linden Natuur met geschiede nis, dat is Molise. Van af de hectische au tostrada Rome-Napels kom je via de afslag San Vittore in het stadje Venafro, dat als de toegangspoort van Moli se geldt. Rust en het gevoel dat tijd er minder toe doet, dringen zich meteen op. Majestueuze bergen als de 2.200 meter hoge Meta, waar je 's win ters kunt skiën en 's zomers klim men, domineren het landschap. Verder oost- en noordwaarts, tot aan de brede zandstranden van Ter- moli, worden de bergkammen en heuvels met daarop kastelen en fraai gedrapeerde stadjes steeds lief lijker en doet het landschap zelfs Toscaans aan. Agnone is zo'n pareltje. Het ligt 25 kilometerten noorden van de stad Isernia op een 800 meter hoge bergkam en telt talloze 'palazzi', kerken en pleinen uit de middel eeuwen en renaissance. Alles be vindt zich in een formidabele staat en harmonieert zo goed met de omgeving, dat de Italiaanse ANWB, de Touring Club, aan Ag none de zeldzame 'oranje vlag' heeft toegekend, een onderschei ding voor stadjes in het binnen land met een bijzonder hoge toeris tische waarde. De vijfduizend in woners van Agnone leven daar weer naar, want op elk hoek wordt gepoetst, geveegd en gesnoeid aan de overal uitbundig bloeiende plan ten. Trots is men er op de traditio nele keuken - lam, schaap en aller lei kazen - en op de rijke en eeu wenoude traditie van koper- en ij zerbewerkingen. De Pauselijke Gie terij Marinella, bijna 1.000 jaar oud, is nog steeds in bedrijf en ex porteert klokken over de hele we reld. Naast de fabriek bevindt zich een museum, dat ook rondleidin gen verzorgt. Pronkstuk van het museum is een Nederlandse verta ling uit 1664 van de Tintinnabulis van Gerolamo Maggi, de 'bijbel' voor de klokkengieters. De sporen volgend van de Sannie- ten - die hier in de vijfde eeuw voor Christus leefden - stuit je na nog geen 15 kilometer slingeren op Pietra Abondante (letterlijk:-tame lijk veel stenen). Het stadje heeft zelf sporen van de Longobarden, maar is beroemd vanwege de lager gelegen Sannietische opgraving, de belangrijkste in zijn soort. Er zijn resten van tempels, winkels en een amfitheater met 2.500 zitplaatsen die het prachtige Trigno-dal als na tuurlijke coulisse heeft. Jammer dat de openingstijden niet altijd even logisch zijn. Geldgebrek noopt tot een vroege sluiting. Het prettige van Molise is dat de afstan den klein zijn en de verbindingen goed. Er zijn maar twee grotere, haaks op elkaar staande wegen, die maken dat alles, inclusief de Adria- tische kust en het schone zwemwa ter, binnen een paar uur te berei ken is. Na Agnone rijd ik in een half uurtje naar de 'west-oost-ader' Isernia-Benevento, die parallel loopt aan het prachtige Matese-ge- bergte, dat de grens vormt met de regio Campania en de mooiste meertjes en canyons van de Apen nijnen herbergt. Tegen de groene hellingen liggen plaatsjes geplakt als Bojano, dat kan dienen als start van een wan del- of fietstocht over een van de zogenaamde traturi (enkelvoud tratturo). Over die soms 120 meter brede en wel 2.000 jaar oude 'pa den' trokken de herders met hun kuddes bij de wisseling van de sei zoenen. Overal in Molise staan sinds kort borden met tratturo, maar zelden is de beschrijving voor een wandeltocht afdoende en enige extra hulp is meestal nodig. „Het staat allemaal nog in de kin derschoenen, maar in potentie is het een geweldige manier om Moli se te leren kennen", zegt de Neder- Jandse Christel Thoolen, die klein schalig toerisme promoot in de re gio. Het is nu mogelijk je aan te sluiten bij een groep autochtonen die de transumanza twee keer per jaar te paard aflegt. „Een prachtige tocht van vier dagen, die eindigt in de Gargano in Apulië. Je kunt kie zen voor het slapen onder de blote hemel of voor een hotel, compleet met het laten nabrengen van je spullen", zegt Thoolen. Vanaf Bojano is een fascinerend stuk tratturo, deels met de fiets, af te leggen naar de Romeinse stad Saepinum, het onbetwiste hoogte punt van de regio. De stad werd pas na de Tweede Wereldoorlog opgegraven, zonder de kleine boer derijen, die deels met archeolo gisch materiaal zijn gebouwd, te vernietigen. Sommige zijn nog be woond, andere fungeren als mu seum. Ze vormen een uniek deel van het archeologische park. Bo ven de tribunes van het perfect ge conserveerde theater staan ze in een halve krans alsof dat ooit zo door de Romeinse architecten was bedoeld. Saepinium gaat naadloos over in ongerept groen, er zijn hier geen omheiningen. Als de zon de hemel rood kleurt en ik het rijk helemaal alleen denk te hebben, duikt een pasgetrouwd stel op, gevolgd door een vier man sterke foto- en film ploeg. Ze worden eindeloos vereeu wigd in het theater en bij de oude hoofdweg. Dan, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, voert een jonge herder zijn enorme kudde koeien het archeologische gebied in om te grazen. „Dit doen we al eeuwen", zegt hij als vanzelfsprekend. De bruidegom oogt even ongemakke lijk, maakt een opmerking over de hoorns van de koeien - symbool van overspel in Italië - maar laat zich dan toch fotograferen met een vervaarlijke stier op de achter grond. Een waardige afsluiting van een bezoek aan Molise. SUB Molise is te bereiken via de au tostrada A14, afslag Termoli, of via de autostrada Rome-Napels, afslag San Vittore. Vliegen op Ro me en dan in de auto stappen, is het snelst. Algemene info: Natio naal Italiaans Verkeersbureau te lefoon 0800-00482542 (gratis), www.enit.it infographiciBH Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Molise biedt ook landschappelijk veel moois. ITALIË Molise Rome Termoli Saepinum is het hoogte punt van de regio. Tips: Termoli, levendige kuststad, vooral bezocht door Italianen. Het oude centrum is verpakt in een burcht die sinds kort fraai is gerestaureerd. Overnachten in Residenza Sveva, een hotel dat bestaat uit losse kamers verspreid over de hele burcht. Fiets- en wandeltochten: indien mogelijk via de oude herdersroutes, de tratturi. In Ripabottoni, halverwege hoofdstad Campobasso en Termoli, is dat mogelijk vanuit B&B Art Breakfast (zie: www.artandbreakfast.eu en www.onderweegsinitalie.nl) Voor transumanza te paard en andere reizen op maat met Nederlandse hulp, zie: www.molise-viaggi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115