19 reizen Waar gaan we naar toe? reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 15 november 2008 Duitsland is en blijft hét kerstmarktland (zie illustratie hiernaast). De meeste markten duren een maand en zijn alleen tijdens 'dodenzondag' 23 november gesloten. In de adventstijd zijn tevens veel kerstconcerten en andere activiteiten. Diverse touroperators (onder andere Arke, ANWB, Bex, Kras en Oad) bieden busdagtochten naar vele Duitse en enkele Belgische steden aan. Richtprijs, afhankelijk van bestemming en opstapplaats, 12 tot 30 euro. Grotere steden zijn ook per trein bereikbaar. Wie per auto reist, moet in Duitsland denken aan winterhanden en het milieuvignet dat voor onder meer Keulen, Dortmund en Hannover geldt. Mijd vanwege de drukte de weekeinden. Kerstmarkten in België Antwerpen 12 tot 28 december; Brugge 21 november tot-31 december; Brussel 20 november tot 28 december; Gent 12 tot 30 december; Leuven 12 tot 21 december. Kerstmarkten in Frankrijk Parijs heeft in december een grote kerstmarkt op Place Saint Germain des Prés en kleinere markten op de Place de la Bastille, bij Centre Pompidou, Les Halles, La Défense en Quai de Bercy. Bij de Tour Montparnasse en voor het stadhuis kan geschaatst worden. In diverse Noord-Franse steden zijn bescheiden kerstmarkten. In Metz is aan de Rue des Clercs 9 de kerstwinkel Noël a Metz gevestigd. Kerstmarkten in Groot-Brittannië Engeland kent geen echte kerstmarkten, maar versiert in de aanloop naar Kerstmis wel winkels en straten uitbundig. In Londen zijn onder meer New Bond Street, Oxford Street, Regent Street en Covent Garden de moeite waard. Een speciale Christmasshop zit in Hay's Galleria in Tooley Street 55. Populaire 'bootbestemmingen' als het pittoreske York en Edinburgh kleden hun binnenstad eveneens sfeervol aan. Kerstmarkten in Nederland Deventer: 20 en 21 december Dickensfestijn en kerstmarkt met 200 kramen; Dordrecht 12, 13 en 14 december kerstmarkt met 250 kramen; Maastricht Winter Wonderland 29 november tot en met 4 januari; Rotterdam Lijnbaan Christmas Wonderland 7 tot en met 28 december met 50 kersthuisjes en 50 kramen. H www.duitsverkeersbureau.nl en www.toerismevlaanderen.nl/kerst DUITSLAND Keulen 1 21 november tot T 23 december Frankfurt 26 november tot 21 december sedert 1393, mooie markt met 30 meter hoge boom er rondom een kerstboom op intie me pleinen, omringd door oude vakwerkhuizen. Als dan ook nog de schemering invalt en duizen den lampjes een feeëriek licht ver spreiden, is het alsof je een teke ning van Anton Pieck binnenstapt. Inmiddels wacht de pendelbus. Dat is jammer, want we staan nog op de knusse Sankt Nikolaus- markt. Uit een kerk klinkt orgelmu ziek, kinderen vermaken zich in een ouderwetse draaimolen en twee aardige Duitsers bieden een beker glühwein aan. Kersttijd ver broedert. We willen nog helemaal niet weg, we zouden hier de hele avond kerstsfeer willen snuiven. En morgen, en overmorgen. r* Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Osnabrück 26 november tot 22 december 's werelds grootste notenkraker en speeldoos met kerstliederen Oberhausen 15 november tot 23 december in overdekt winkelcentrum CentrO Bremen 27 novembertot 23 december Hamburg 24 novembertot 31 december Berlijn 24 november tot 31 december Bielefeld 24 novembertot 30 december Munster 24 novembertot 23 december Dortmund 20 novembertot 23 december met 300 kramen een van de grootste markten hoogste kerstboom van het land (45 meter gemaakt van 1.700 sparren) mmËmmmmmmÊÊm Dresden 27 novgmbertot 24 december sedert 1434, grote en mooie markt met hoogste kerstpirami de van 14 meter Dusseldorf 20 novembertot 23 december Essen 20 november tot 23 december deels internationale en middeleeuwse markt Leipzig 24 november tot 22 december oude ambachten Aken 21 novembertot 23 december Bonn 21 november tot 23 december stadhuisramen fungeren als adventskalender U'li'llillllWMIIIIIIIIJIUJII """-'- ''Mffl1 Neurenberg 28 novembertot 24 december mooie en drukke markt met kinder kerstmarkt/kermis, middeleeuwse markt Trier 24 novembertot 22 december oudste stad Duitsland, maar kleine markt Rothenburg a/d Tauber 28 november tot 23 december kerstmuseum en kersttradities kantoortijd kruipen collega's er bij elkaar onder een luifel voor een af zakkertje. En wie geen zin heeft om te koken, werkt er zijn warme hap naar binnen. De tijd dat je al leen braadworst en aardappelpan nenkoekjes kon nuttigen, is allang voorbij. Vegetarische quiche en huisgemaakte Italiaanse pasta staan tegenwoordig ook op het me nu. Een bezoek aan een grote Duitse stad heeft als voordeel dat je behal ve goed winkelen, ook een mu seum, concert of andere attractie kunt bezoeken of, zoals in Düssel- dorf, een boottocht over de Rijn kunt maken. Kleinere plaatsen zijn vaak pittoresker. Kersthuisjes staan mens blij ven lokale producten belang rijk. Vooral zoete lekkernijen met exotisch klinkende namen als Ake- ner Printen, Paderborney Pfar- renkappchen en Bremer Kluten zijn alleen aan het einde van het jaar verkrijgbaar en daarom erg po pulair bij de plaatselijke bevolking. Duitsers zien de kerstmarkt dan ook niet als een toeristisch uitstap je, maar als een eeuwenoude tradi tie. Elke plaats, hoe groot of klein ook, heeft wel een Weihnachts- markt met boomversieringen, ca deauartikelen en lekkernijen. De aanloop naar Kerstmis wordt bij de oosterburen als de gezellig ste periode van het jaar be schouwd, de kerstmarkt als bind middel voor sociale contacten. Na Miinchen 28 november tot f 24 december infographic: AA/foto: CPD ook de meeste mooie winkels waar we overigens meer kijken dan kopen. Vijfduizend euro voor een jurk is ons net iets te prijzig. Om te winkelen zijn er vooral de warenhuizen en natuurlijk de kerstmarkten. Het assortiment is de laatste jaren aanzienlijk verbe terd. Werden voorheen vooral oubollige ambachtelijke producten als bijenwaskaarsen en houten en geltjes aangeboden, tegenwoordig kun je op de kerstmarkt ook te- recht voor fleecekleding of siera den. „We willen inderdaad meer variatie bieden", vertelt de ver koopster van trendy vogelvoeder- huisjes. „Het aanbod wisselt per stad. In Keulen ziet een commissie er zelfs op toe dat de kersthuisjes aan bepaalde eisen voldoen." Met betrekking tot de inwendige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111