reizen Zwart Chicago We nemen afscheid met een 'hug', nog nooit zo'n gezellig ongeluk gehad KERST en FEESTDAGEN 7841 KRA5.NL. l499 November een kille maand? Niet in Duitsland, waar bijna alle steden en dorpen weer veranderen in warme Weihnachtsmarkten. Alice Plekkenpol zocht de 'gemütlichkeit' op: BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 15cpm i reizen@wegener.nl PZC (ÉÉl 024-3650360 Zaterdag 15 november 2008 Het is bijna half negen als drie touringcarbus sen de parkeerplaats oprijden. De circa der tig wachtenden, bijna uitsluitend dames, kijken reikhal zend uit of'hun' bestemming erbij zit. Essen, Keulen of Düsseldorf staat op de.borden achter de voor ruit. Wij nemen de laatste bus, be talen de chauffeur en gaan zitten. De drie pendelbussen zijn na diver se opstapplaatsen voor ruim de helft gevuld, niet slecht voor een doordeweekse dag. In colonne gaat het nu naar Duitsland. Wat drijft ons elk najaar toch weer de grens over? Is het de knusse uit straling van de houten kersthuis jes, de geur van glühwein en den nengroen, of gewoon die specifie ke adventssfeer die je eigenlijk al leen maar bij onze oosterburen vindt? „Alles bij elkaar. En natuur lijk de chique winkels", stellen de moeder en dochter die achter ons zitten. Zij gaan elk jaar naar een Duitse kerststad en dat geldt voor de meeste buspassagiers. Ervaren als ze zijn, komen al snel de meege brachte broodjes en thermoskan- nen koffie tevoorschijn, „want je moet wel een bodempje leggen voordat je de markt opgaat." Dat klopt. Ooit maakten wij, ruim twintig jaar geleden, de klassieke beginnersfout door 's morgens op een vrijwel lege maag glühwein te bestellen. Het was in Essen, het sneeuwde licht en de zoet-kruidi- ge geur lokte onze verkleumde li chamen naar een warme drank- kraam. In de buitenlucht smaakte zo'n grote beker warme kruiden wijn heerlijk, maar toen we daarna een galanteriezaak binnenliepen, bleken we behoorlijk onvast op de benen te staan. De overgang van koud naar warm plus natuurlijk de alcohol maakten dat we zo gevaar lijk dicht langs het porselein en Swarovksikristal wankelden, dat we direct de winkel moesten verla ten. De buschauffeur laat ons twee uur na vertrek midden in het centrum van Düsseldorf uitstappen. De eer ste kersthuisjes openen dan net hun luiken. We gaan eerst richting Köningsallee, door inwoners van Düsseldorf liefkozend 'Kö' ge noemd, vanwege warenhuis Kauf- hof Elk jaar wordt de etalage inge richt met bewegende Steiffknuffel- dieren. Jong en oud staan zich er aan te vergapen. De boulevard telt van de hoofdsteun. Had dat ding er niet gezeten dan hadden we het wellicht niet overleefd. Een beetje 'dizzy' ga ik kijken in de auto achter me. Gelukkig valt het allemaal mee. De in zittenden zijn allen in orde, maar ook erg geschrokken. Het is koud, donker en onaangenaam. Tammy komt bij me in de auto zitten en we beginnen met het uitwisselen van gege vens. Al snel zitten we gezellig te kletsen over haar werk, mijn zoektocht, het mooie Nederland en de verkiezing van Obama. Als 'African American' begint ze een betoog over hoop en verandering. Na de indrukwekkende redevoering meldt ze dat we nu naar de politie gaan om een en ander of ficieel vast te leggen. Een uur later nemen we afscheid met en stevige 'hug'. Nog nooit zo'n gezellig ongeluk gehad. Wanneer we met aankomen bij ons hotel heeft het leger van bedelende daklozen de posten alweer bezet. Voor ons hotel zit een man op een campingstoel. Hij is van top tot teen gehuld in en dikke slaapzak. Op het kartonnen koffiebe- kertje dat hij me voorhoudt, zie ik een van de sleutelwoor den van Obama: change. 'Can you spare me some?'. Terwijl ik mijn kleingeld inlever, schiet me net op tijd dat andere credo van de nieuwe president te binnen. 'Yes we can', zeg ik. De man lacht, steekt zijn duim omhoog. 'Obama, he's my man'. Geen glühwein op lege maag De 'south side' van Chicago speelt een belangrijke rol in de geschiedenis van de stad. Het is net zo goed de bakermat van de Chicago Blues als de arena van criminaliteit. Maar het is ook de wijk van de nieuwe presi dent van Amerika, Barack Obama. Op zoek naar een verdwe nen vader rijden we in onze gehuurde Pontiac kriskras van adres naar adres. Wanneer je vanuit het 'witte' centrum van de stad doordringt in het 'zwarte' zuiden, zie je alleen nog maar African Americans. Wij zijn op een gegeven moment de enige blanken. Na verloop van tijd ga je dat ook beseffen. En dat is raar. Een paar jaar geleden stond ik op het vlieg veld van Port au Prince op Haïti. Ook daar was ik de enige blanke. Dat maakte me onzeker. Aan de andere kant was het ook wel weer handig omdat"de hotelchauffeur geen enkele moeite had zijn gast van de dag er uit te pikken. In de suburbs van Chicago krijg ik ook weer dat gevoel. Het idee dat je afwijkt en dus bekeken en beoordeeld wordt. Er is overigens geen enkele reden om die gedachten te hebben. We ontmoeten uitsluitend vriendelijke.en behulpzame be woners. Het is er ontspannen, de mensen lachen en kletsen je de oren van het hoofd. Overal hangen de posters van Oba ma nog. Je voelt dat zijn verkiezing ook in deze arme buurt een golf van hoop en optimisme heeft veroorzaakt. Chicago-Zuid heeft zijn mooie en mindere delen. Waar de vrijstaande huizen nog goed zijn onderhouden, doet het niet onder voor Blaricum, om maar eens wat te noemen. Maar waar kaalslag en dichtgetimmerde woningen de regel zijn, is het zeer onplezierig. Uitgerekend og zo'n droevige plek staan we stil voor een stoplicht en hebben niet in de gaten dat achter ons Tammy met haar gezin behoorlijk snel nadert. De drie kin deren op de achterbank zijn aan het jengelen en moeder die chauffeert, besteedt daaraan alle aan dacht. Het gevolg laat zich raden. Met een enorme dreun boort haar stevige gezinswagen zich in de on ze. Het is een harde klap. Dank aan de uitvinder 3-/5-/6-/9-/ 17-daagse bus-/auto- en vliegreizen iiffitfr' Feestdagen in SAUERLAND Breng de feestdagen dit jaar eens door in het Sauerland. Boek met KRAS.NL deze autovakantie naar Duitsland inclusief oudejaarsgala in de Stadthalle van Hagen. Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/22445 Kerst in BERLIJN l39Q Heeft u zin in een cultuurrijkeJ kerst7 Dan neemt KRAS.NL u dit jaar mee naar het bruisende Berlijn. Het hotel is in het centrum gelegen met diverse be zienswaardigheden in de nabijheid. Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/22423 Singlereis kerst in ROME LATIUM Beleef een bijzondere kerst in een heus klooster! Een prima uitvals basis voor een verkenning van de Eeuwige Stad Rome. Ook het Orbi komt tijdens deze singlereis aan bod. Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/22374 Kerstshoppen in DORTMUND 1;:; IÉ 99 t Wat dacht u ervan om dit jaar 1 het kerstshoppen te combineren met het prachtige Sauerland? Het mooie heuvellandschap en natuurlijk Dortmund 1 met zijn geweldige kerstmarkt, i Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/22416 waarom zou je verder zoeken Kerst in TSJECHISCHE B0HEMEN den v.a Tussen de heuvels van hét Tsjechische Bohemen met kastelen liggen ook kuuroorden verscholen. Deze kerst is het de beurt aan u om dit historische stukje Europa te ontdekken! Prijs is per persoon bij 2 personen. Feestdagen aan de ALGARVE Deze Algarve-reis biedt u de L perfecte combinatie tussen het maken van uitstapjes in het milde klimaat van Portugal. Alle ingrediënten zijn aanwezig r voor een geslaagde feestdagenreis! Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/22350

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 110