Woordeloos aanvoelen Honden communiceren namelijk ook r De kleine egels worden gereed gemaakt voor i de wintertuinen jng^ggr - '®WÊÊtBÊtSSÉÊÈBÊtÈÈÈtÈÊÈËÊÊÈSBKBÊÊKÊSBÈËËSËÊÊ& PZC zaterdag 15 november 2008 aa^— 00 n oö UI IN. Sinds de jaren vijftig schrijft Isabelle Markusse aan familie in haar geboorteplaats Kats. Drie brieven vormen de basis voor dit verhaal over jeugdherinneringen aan een ooit vitaal dorp. Zij schrijft: De daagse plunje verwisseld voor de zondagse kleren, ge wassen en gekamd, onder het zingen van een psalm of gezang, en als geschenk meezeulend een zij spek. Zo zag ik onze stoet voor me op weg naar de plek achter het var kenshok bij ons huis, op die avond in 1948, nadat ik hijgend de achterdeur was binnengevallen met de boodschap dat ik er zojuist God had ontmoet. Doch niets van dit alles. Eerder onver schilligheid, met iets van boosheid erin. Het was de hoogste tijd om naar bed te gaan, en of ik als de weerlicht mijn step wilde halen. Die lag achter het varkens hok en ieder moment verwachtte ik God freewheelend om de hoek. Dat er in ons huis werd gezongen over wonderen van lang geleden ver hier vandaan, maar gezwegen over die won deren van nu in onze eigen achtertuin en niet eens de moeite werd genomen het te aanschouwen, is nooit uitgelegd. Om dit te begrijpen was ik aangewezen op het woordeloos aanvoelen, een kunst die in ons milieu vanaf de geboor te sterk werd ontwikkeld. Dat een auto vanzelf rijdt, zonder dat ie wordt ge duwd of voortgetrokken door een paard, was voor mij een mysterie waar over iedereen wel vrijuit met een ver klaring kwam. Zo werd ik me al vroeg bewust, zij het vaag, van wat hemels is en wat aards. Ach, waren we wat minder Neder lands-hervormd geweest en wat meer rooms-katholiek, dan waren er jaarlijks duizenden bedevaartgangers meer naar mijn geboortedorp getogen dan die ene enkeling van nu. Het huis zou nog in originele staat verkeren, evenals het var kenshok. Voorstraat, Achterstraat, Ach terweg, Molenweg en Dijkweg, namen die onderdeel zijn van de Katse historie en het culturele erfgoed, zouden niet zijn uitgewist en er waren geen-foute, verzonnen namen als Middenstraat op gevels geschroefd. Minder mensen waren met vage klach ten vertrokken naar Goes of elders. En voor nieuwe bomen op de dijk om het door houtkap aangetaste dorpsgezicht te herstellen hadden de achterblijvers niet bij elkaar met de pet langs gehoe ven. De winkels en cafés waren niet op gedoekt, Excelsior en Ons Genoegen niet ter ziele, het sportveld niet omge ploegd. Er zou nog met de hand worden geluid. Wie vroeger het dorp uit werd gedra gen naar zijn laatste rustplaats werd uit geluid. Plechtig en respectvol. Dat is niet meer zo. Nu word je uitgehamerd. Dat gebeurt met een mechanisch aange dreven voorwerp dat op de rand van de klok timmert nadat de elektriciteit is in geschakeld. Slag na slag op precies de zelfde plek, even hard en met exact de zelfde interval. Slechts windvlagen die het geluid ongelijkmatig aanvoeren hou den de schijn op dat er nog iets van le ven in zit. Al vind je misschien dat je niet beter verdient, achter je loopt een stoet, ontvankelijk voor helende klan ken. Dit alles ging door me heen deze zo mer. Want elk jaar loop ik door de stra ten, over de dijk tussen de essen en ver heug me op hun groei. Die dag, te mid den van al dat licht en die ruimte, de ge luiden van golven, vogels en de wind door het gras, ervaar ik in het echt de hemelse sfeer die ik in gedachten op roep op dagen dat het tegenzit. Maar el ke keer vormt het zwemmen het hoog tepunt. Want al zestig jaar is de heilza me werking van het Katse water niet te vergelijken met het water van andere, veel bekendere oorden. Ook niet met het water van Lourdes. Heeft u een Zeeuws verhaal? Vertel het de PZC. Via uwverhaal@pzc.nl of Postbus 91, 4330 AB Middelburg, of 0118-434014 (Jan van Damme). Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.Z6.67.794 i door Carla van de Merbel Het is rustig bij De Mikke. Er wor den maar weinig dieren binnen gebracht. „Gelukkig maar", zegt Coby Louwerse. „En alles wat los kan, wordt losgelaten." jj Louwerse is met haar medewerkers be- j zig de ongeveer dertig egeltjes die er nog zijn, klaar te maken voor de winter- tuinen. Egels die kleiner zijn dan onge- veer vijf ons, hebben nog niet genoeg j reserves om in winterslaap, te kunnen gaan. Die moeten nog elke dag gevoerd worden. De Mikke heeft een bestand van ruim i vijftien adressen van mensen die 's win- ters egels willen opvangen in hun - afge- l sloten - tuin en ze willen voeren. Een eerder Mikke-stukje, in juli in de PZC, 1 had tien nieuwe adressen opgeleverd. Terra Maris zat al langer in het bestand. Elke winter stelt het museum bij Oost- kapelle haar dan leegstaande plantenkas open voor egels van De Mikke. Afgelo pen week zijn weer zo'n tien kleine egels verhuisd naar de kas. Na de win ter komen alle geadopteerde egels weer terug bij De Mikke. Ze worden dan na gekeken en - als ze gezond genoeg zijn - uitgezet in de natuur. De egels die er zijn, gaan binnenkort dus weg, maar er komen er ook nog steeds bij, zegt Louwerse. „Die zijn hart stikke ziek. Ze zitten onder de wormen en teken en zijn heel verzwakt." Deze - egeltjes zijn nog niet sterk genoeg om dit jaargetijde aan te kunnen. Gelukkig is er De Mikke, waar ze ontwormd wor den en op krachten kunnen komen. Behalve nieuwe egeltjes, heeft De Mik ke er deze week nog wat nieuwe kost gangers bij gekregen, waaronder een ge le kanarie en een wit mandarijneendje. „Die hebben allebei een eigenaar, dus zet het maar in het stukje, dan kunnen ze er om komen." Vorig jaar kreeg het kerkje van Kats een nieuw uurwerk. foto Willem Mieras 06 Toen ik zeven jaar geleden mijn eerste hondje ging uitzoeken, had ik totaal geen ervaring met deze vorm van communiceren. Honden communiceren namelijk ook, net als wij mensen dat doen. Dat conse quent zijn een belangrijk punt is in de opvoeding van honden, is algemeen be kend en dat vrouwen daar over het alge meen minder moeite mee hebben dan mannen, was me ook bekend. Dat niet alle mannen het met deze stelling eens zijn laat ik terzijde. Wat kon mij nog gebeuren? Nou, heel veel dus. De hondentaal moet je als mens leren want andersom zal het je niet gaan lukken. Tot een halfjaar gele den dacht ik dat ik het aardig onder de knie had. Mijn hond luistert (meestal) als ik roep, ze komt als ik dat vraag en - last but not least - ze is ontzettend lief. Streken als: 'wegrennen als ze bijna vast zit', heeft ze niet meer. Ik had haar zelfs geleerd om aan de mouw van mijn jas te trekken als ik die uit wilde hebben. Con clusie: superhond. In mei begon ik met mijn eigen hond aan de hulphonden opleiding van 'De Click'. Ik realiseerde me dat ik het eigen lijk helemaal nog niet zo goed wist, laat staan dat ik honden in het algemeen be greep. 'Duidelijkheid' is het allerbelang- Angela Maas (28) uit Middelburg kwam eind 1995 in een rolstoel terecht. Nu is ze even gastcolumnist van de PZC. (http://angelamaas.web-log.nl) rijkste wat je een hond kunt bieden. Zon der dat ik me ervan bewust was, was bij mij duidelijkheid ver te zoeken. Tig trai ningen, oefensessies en zélfs een interne lesweek verder, kan ik zeggen dat ik mijn hond na vallen en opstaan heb le ren doorgronden. Tegenwoordig praat ik niet meer 'tegen' mijn hond, maar com municeer ik 'met' haar. Het feit dat Mis ty als hulphond geen aandacht mag heb ben van anderen, zorgt voor duidelijk heid in haar leventje. De mensen die haar om die reden zielig vinden, moeten zich misschien eens gaan afvragen of ze niet gewoon medelijden hebben met zichzelf, omdat ze de hond niet mogen aaien. Elke hond zou willen dat hij een 'hulphond' was. Want wat is er leuker dan om te werken voor je baas, in de na tuur moeten ze dat ook!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106