13 spectrum PZC Zaterdag 15 november 2008 werkplaats wankelt werk houden. Over twee jaar zijn de hon derden miljarden uitgegeven, zijn de mees te bouwwerken klaar en houdt het voor veel mensen weer op. China kan er niet voetstoots van uitgaan dat tegen die tijd de vraag naar Made in China in de wereld weer is toegenomen, zo dat alle bouwvakkers weer terug kunnen naar de fabrieken in het zuiden. Veel wes terse firma's hebben hun fabrieken al ver plaatst naar landen waar de lonen lager lig gen dan in China, zoals Vietnam, Cambod ja en Mexico. Maar Peking wil hoe dan ook iedereen aan het werk houden. Veel men sen kregen het de afgelopen decennia be ter, terwijl het aanzien van China in de we reld steeg. De Communistische Partij kon als enige macht in het land de afgelopen jaren met alle eer gaan strijken wat betreft deze voorspoed. Maar diezelfde partij kan net zo makkelijk mikpunt worden van pro testen als grote groepen Chinezen er weer op achteruit gaan. De afgelopen jaren was daarvan al een voorproefje te zien op het platteland, waar het aantal spontane de monstraties flink toenam. De Chinezen daar zijn kwaad dat ze amper delen in de toegenomen welvaart van de kustprovin cies. Het laatste wat Peking wil, is dat straks ook in de steden aan de kust massa's ontevreden werklozen de overheid de schuld geven van hun ellende. Om iedereen aan het werk te houden, moet China's economie jaarlijks met ten minste 8 procent groeien. Dit kwartaal komt de groei naar verwachting op slechts 6 procent uit. Om in de toekomst minder afhankelijk te zijn van eenvoudig produc tiewerk in de fabrieken, worden ambitieu ze plannen bedacht. Het zuiden, nu nog dé werkplaats van de wereld, moet het la boratorium van de wereld worden, is het idee. „Na dertig jaar productiewerk zijn we kiaar om een nieuwe weg in te slaan", ronkte Zhu Xiaodan, de hoogste man van provinciehoofdstad Guangzhou, onlangs. Het nabijgelegen Shenzhen wil het Silicon Valley van China wordon: een regio waar de nieuwste computers en software wor den ontwikkeld. De financiële seaor, natio nale en internationale conferenties, hoog waardige onderzoekscentra: daarmee wil Guangdong geld gaan verdienen. Maar op korte termijn biedt het geen uit weg. Het omvormen van deze regio zal ze ker jaren kosten. Bovendien kunnen tien tallen miljoenen laaggeschoolde arbeiders hier nooit aan de slag. China hoopt veel fa brieken open te houden door ze minder afhankelijk te maken van de export. Dat betekent dat de binnenlandse vraag moet worden opgeschroefd. Daarvoor dient dan wel het gemiddelde inkomen van de bijna 8oo miljoen plattelandsbewoners in 12 jaar tijd te verdubbelen naar 800 euro per maand. Hoe de autoriteiten dat voor el kaar willen krijgen, blijft vaag. Bovendien zullen deze 800 miljoen inwoners nooit zo veel produaen kopen als de honderden miljoenen rijke corfsumenten in Europa en de VS. 'L Een kind doet zich tegoed aan speelgoed dat de faillie te fabriek Smart Union (foto links en onder) in Dongguan achterliet toen de deu ren sloten. Veel ontsla gen arbei ders keren terug naar hun geboor testreek, an deren han gen verveeld en zonder perspectief rond in de stad. Foto boven: WENN Foto's links: Frans Schelle- kens/GPD Voorlopig dreigen de pro blemen alleen maar nijpen der te worden. „Er wonen nu 94,5 miljoen mensen in Guangdong", zegt Zhen Zhizhen van het demogra fisch instituut van de pro vincie. „Over anderhalfjaar zijn dat er 96 miljoen en- we verwachten niet dat die groei voor 2016 afneemt. Voor al die mensen moe ten er banen komen. Zoals het er nu uitziet, komen er alleen maar nieuwe werklo zen bij. Dat zal zeker in vloed hebben op het socia le leven hier." Zhang Zhi Ru, directeur van het Centrum voor Ar beidsconflicten in Shen zhen verdedigt de rechten van de arbeiders in de re gio. Ook hij is somber over de toekomst. „Fabrieken zijn gesloten en bedrijven verhuizen naar goedkopere landen. Die werkgelegen heid komt nooit meer te rug, ook niet als de wereld economie weer beter gaat draaien. Zo goed als het voor deze crisis was, wordt het hier nooit meer." Reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103