spectrum De beer is los 'Er komen slechts werklozen bij. Dat heeft zeker invloed op het sociale leven hier' PZC Zaterdag 15 november 2008 12 STANDPLAATS door Remko Tanis Weinig mensen zullen zó kun nen zeggen hoeveel dagen het nog is tot mei 2010. Ik wel: 533 vanaf vandaag. En met mij miljoenen anderen in Shanghai. We zijn er niet trots op, er is gewoon geen ontkomen aan. Op steeds meer plekken ïn de stad tellen klokken af naar 1 mei 2010. Die dag begint de Expo in Shanghai, de we reldtentoonstelling waar vrijwel alle lan den zich presenteren in zo raar mogelijk vormgegeven paviljoens. Ook Nederland staat er, met de 'Happy Street'. Wat de Olympische Spelen dit jaar voor China en Peking waren, de entree op het wereldtoneel,, moet de Expo voor Shang hai worden. Het evenement duurt liefst zes maanden en zal de grootste wereldten toonstelling worden sinds de eerste, van Londen, in 1851. Nog 533 dagen. Een vriend uit Peking had me al gewaarschuwd. Hij is de afgelopen twee jaar bedolven onder de nadeli ge gevolgen van zo'n groots evene ment in je stad. Hoe dichter de Spe len naderden, hoe opdringeriger de overheid in Peking werd met allerlei regels. De wereld kijkt toe, dus geen witte sokken aan, draag nette schoe nen, niet schreeuwen... Iedere keer als de vriend in Shanghai was, viel hem op hoe de overheid hier men sen veel meer hun gang liet gaan. Dat dacht ik ook. Tot vanmorgen. Toen ik uit de lift van mijn flat stap te, keek ik tegen een nieuwe poster aan, met elf olijk bedoelde tekeninge tjes van alledaagse situaties. Rechts boven lachten twee al even olijke, ge tekende politieagenten me toe. De tekst op de poster was in het Chinees, maar ik wist genoeg: met nog 533 dagen te gaan, is de beer los. Vanaf nu zal Shanghai er alles aa'n doen de burgers in het gareel te krijgen, zodat de stad en de inwoners er op 1 mei 2010 piekfijn opstaan. De Sire-campagne uit 2001 'De maat schappij. Dat ben jij', maar dan op z'n Chinees, wordt de komende an derhalfjaar uitgestort over de 22 mil joen inwoners van Shanghai. Een irri tant Sire-spotje kun je nog wegzappen, maar aan de propagandadrang van de Chi nese overheid is niet te ontkomen. Ik had net het idee-dat 'de Chinese maat schappij, dat ben jij' na een jaar in Shang hai eindelijk ook een beetje voor mij be gon te gelden. Mensen keihard omver du wen om de metro in of uit te komen: na een aanvankelijke aarzeling beuk ik inmid dels om het hardst met de Chinezen mee. Een goede boer na een lekkere maaltijd of al na een goede hap? Best prettig. Op de fiets bij rood licht midden op het zebrapad wachten, logisch! Dat voetgangers die wel over mogen steken er dankzij mij en min stens twintig andere fietsers en brommer aars nauwelijks langs kunnen? Niet mijn probleem. Standaard schreeuw ik in mijn gsm, nodig of niet. En een goede rochel op straat mikken? Ik doe het tegenwoordig ge woon. Want de Chinese maatschappij, dat ben ik inmiddels ook. De Chinese Een groot deel van de -sinterklaascadeaus komt ervandaan. Complete fabrieken maken er het hele jaar niets anders dan namaakkerstbomen en kerstversieringen. En containers vol mp3-spelers, sokken en bestek gaan van hieruit de wereld over. De Zuid-Chinese provincie Guangdong is dé werkplaats van de wereld. Maar de motor hapert. „Het wordt nooit meer zo goed als het was." door Remko Tanis Zover het oog reikt: fabrieken. Tienduizenden anonieme ge bouwen, gevels bedekt met rechthoekige badkamertegels in wit, blauw, groen en roze. De regio tussen de Zuid-Chinese miljoe nensteden Shenzhen, Dongguan en Guang zhou staat er vol mee. Op sommige gevels staan namen. Onbekende, zoals Lai Kong Shoewear, Onbo Electronics en Top Goal Sports. Hun producten zijn veel bekender en te koop in Nederlandse winkels: strijk ijzers, speelgoedpoppen en sportschoenen. „Dit is de enige plek in deze regio waar ze nog goede zaken doen", zegt taxichauffeur Meng Xin Ji. In de rest van Zuid-China is het crisis. De wereldwijde economische malaise duwde duizenden fabrieken over de rand van de afgrond. Massa's fabrieksar beiders raakten in de afgelopen maanden hun baan kwijt, velen zullen nog volgen. In de stad Shenzhen is in een oogopslag duidelijk dat het foute boel is. Daar schit tert het 228 meter hoge Golden Business Center in de zon. De toren is nog maar vier jaar oud, gebouwd in een tijd dat er Peking CHINA Dongguan r Hongkong geen einde leek te komen aan de explosie ve groei van China's economie. Van top tot teen is het letterlijk alles goud wat er blinkt aan de toren. Verderop staat nog zo'n toren. Naamloos, grauw. Een beton nen karkas van wat het volgende gouden zakencentrum had moeten worden. Nu is het een verlaten geraamte van zeker 100 meter hoog, in het hart van de stad. De bouwplaats is afgesloten en verlaten. China was van plan dit najaar groots te vie ren dat de economische opmars dertig jaar geleden begon. In die tijd is het land veran derd van in zichzelf gekeerde boerennatie tot economische krachtpatser, die de we reld bedelft onder goedkope producten. De export was decennialang de motor»die China de op drie na grootste economie ter wereld bezorgde, na de V-S, Japan en Duits land. Eenderde van die export komt uit Guangdong. Via het aangrenzende Hong kong investeerden westerse bedrijven in fabrieken die tegen lage kosten muismat- ten, telefoons en pennen maakten. Maar dit jaar groeiden de kosten snel, onder meer door een nieuwe arbeidswet. Die is bedoeld om de leefomstandigheden van de tientallen miljoenen fabrieksarbeiders te verbeteren. De loonkosten zijn sinds dien met soms wel 30 procent gestegen. De fabrieken kwamen verder in de proble men door de duurdere grondstoffen. „Ter wijl onze kosten 60 procent stegen, willen kopers uit het westen gemiddeld maar 10 procent meer betalen", zegt Wang Zhi- guang van de Vereniging van Speelgoedfa brieken in Dongguan, de 'speelgoedhoofd stad van de wereld'. De economische crisis die erbovenop kwam, zorgde voor het in storten van de vraag uit met name Europa en de VS, waar de meeste export heengaat. De gevolgen zijn fors. In vier weken tijd onder meer failliet verklaard: speelgoedfa briek Smart Union, 7.000 man op straat; Bailingda Electronics, 1.500 man ontsla gen; Chong Yik Toys en Kong Sing Electro nics, bij beide 900 werknemers eruit. Dertig bedrijven die aan de Chinese beurs genoteerd stonden, bestaan niet meer. En er zijn tientallen kleinere fabriekjes die ook failliet gaan en honderden arbeiders de straat op sturen. „Van de 3.800 speel goedfabrieken in Dongguan alleen al zul len er de komende jaren hooguit 2.000 overleven", voorspelt Wang Zhiguang. De Chinese overheid noemt zulke getallen overdreven, maar uit Hongkong komen nog veel dramatischer cijfers. Daar zit het gros van de eigenaren van de fabrieken in Zuid-China. Analisten vrezen dat alleen al het komende halfjaar 9.000 fabrieken in Guangdong over de kop zullen gaan, wat betekent dat nog eens 2,7 miljoen mensen hun baan verliezen. Aan de poort van de Aiqi-fabriek in Dong guan is het makkelijker de getallen uit Hongkong serieus te nemen dan die van de Chinese overheid. De paar honderd werknemers van de fabriek maakten tot voor kort auto-onderdelen voor Mazda. Nu heerst er complete stilte. Voor de verze gelde hoofdingang zitten op blauwe plastic krukjes vier mannen. Ze roken verveeld een peuk. „We bewaken de fabriek op last van de rechtbank", zegt de oudste van de vier. „De fabrieksbaas heeft een schuld van 3 miljoen yuan (ruim 300.000 euro) in ach terstallig loon. De arbeiders zijn ontslagen. Ze hebben nog even geprotesteerd, maar de meesten zijn inmiddels naar hun fami lie gegaan in andere provincies." Deze week kondigde de Chinese overheid aan ruim 400 miljard euro te investeren in de bouw van nieuwe wegen, huizen en spoorlijnen. Daarmee hoopt Peking de klappen van de wereldwijde crisis op te vangen en de groei van de eigen economie door te laten zetten. En vooral: de hon derdduizenden nieuwe werklozen weer aan werk te helpen. Maar de bouwprojec ten zullen de Chinezen die hun baan in de fabrieken verloren slechts tijdelijk aan het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102