Arme kinderen in Nederland ij spectrum PZC Zaterdag 15 november 2008 Celina Branwell is een alleenstaande moeder van twee kinderen en moet van 900 euro per maand rondkomen. „Doe ik boodschappen bij Albert Heijn, zeggen familieleden of kennissen: 'Jij bent toch arm? Wat doe je dan bij Albert Heijn?' Maar ik speur naar 35-procent-kortingsspullen of eten dat over de datum is, zodat ik het gratis krijg." foto David van Dam/GPD ti'ng Leergeld, een landelijke organisatie die probeert te voorkomen dat kinderen maatschappelijk worden uitgesloten door hun armoede. De stichting helpt minderbedeelde ouders gebruik te maken van regelingen voor het betalen van sport- of culturele activiteiten. Mensen kennen die regelingen niet óf wil len er geen gebruik van maken omdat ze niet willen toegeven dat ze arm zijn. Zo bleef alleen al 37 procent van het beschik bare budget voor schoolkosten voor het voortgezet onderwijs op de plank liggen. Miranda Bloemheuvel, moeder van twee kinderen van 13 en 15 en met een inkomen van 1000 euro per maand, is vrijwilliger bij de stichting. Volgens haar is de schaamte voor armoede zo groot omdat veel men sen vinden dat armoede eigen schuld is. „'Wees blij dat je nog te eten hebt', zeggen ze dan. Alsof dat het enige criterium is. Of ze associëren armoede met domheid: 'Jij bent toch slim, hoe kom je dan in de bij stand?"' Bloemheuvel ziet dat mensen er soms echt niks aan kunnen doen. Stukgelopen huwe lijken, vrouwen met kinderen die er in eens alleen voor staan, het huis met verlies hebben moeten verkopen, mannen die geen alimentatie betalen. Of mensen die ineens arbeidsongeschikt raken en ver plichtingen hebben, een auto of televisie op afbetaling die ze niet meteen kunnen stopzetten. Bloemheuvel is heel actief op allerlei inter netfora. Vaak wordt ze voor 'bijstandstrek ker' of'uitvreter' uitgescholden. 'Ga jij nou maar naar je tv die ik voor jou heb be taald', wordt er dan geschreven. Het bezoek is nog niet binnen of de Amsterdamse Celina Barn well (twee kinderen, 900 euro per maand) begint zich al te verontschuldigen voor haar nieuwe ijskast. In de woonkamer van haar verder kale flat staat haar 'oude ijskast': drie afsluitbare plastic tonnen voor op het balkon. Voor de nieuwe (288 euro) heeft ze maanden ge spaard en een rekening nog niet betaald. Na haar scheiding kon ze de kinderopvang niet meer betalen en zegde ze haar baan als jeugdhulpverlener op om dichter bij huis een soortgelijke baan te zoeken. On derwijl bleek haar zoontje aan PDD/NOS te lijden, een aan autisme verwante stoor nis. Barnwell verloor het overzicht, raakte overspannen, depressief en betaalde de re keningen niet meer. Inmiddels is ze uit het dal opgeklommen. Ze is alweer naar werk aan het zoeken, maar haar leeftijd - ze is 39 - werkt niet echt mee. Ze maakt thee in haar keuken. Bij gebrek aan keukenkastjes staan de pakken en blik ken in kratten op de grond. Het theezakje bewaart ze. Daar kan later best nog een kopje van worden gezet. Ze moet zich altijd verdedigen als ze iets koopt. „Doe ik boodschappen bij Albert Heijn, zeggen familieleden of kennissen: 'Jij bent toch arm? Wat doe je dan bij Al- bert Heijn?' Maar ik speur naar 35-pro cent-kortingsspullen of eten dat over de da tum is zodat ik het gratis krijg." Wie wil overleven, moet creatief zijn, stelt de Arnhemse Cath Geurtsen. „Je kunt in ellende met z'n allen een appel delen of je kunt er een leuk moment van maken door van ieder partje een bootje te maken met een vlaggetje erop." Voor tweedehands kleren loopt ze langs de huizen, maar niet in haar eigen buurt. „Dan roept een kind uit de buurt straks te gen mijn kinderen: 'Hé, jij hebt mijn broek aan'." Koffie drinkt ze in de gratis koffiehoek in de supermarkt. „Het is eenzaam. Vrienden zie je niet meer. Die komen namelijk niet meer op de koffie als er toch geen koffie in huis is." De schaamte bij sommige ouders is zo enorm, dat zij soms onverantwoorde uitga ven doen om hun armoede te verbloe men, zegt Pool. Ze heeft ouders gezien die hun kinderen veel soorten evergreens (koek, red.) en pakjes drinken meegaven naar school, hoewel ze dat eigenlijk niet konden betalen. Kinderen gaan verhaaltjes verzinnen om op die manier hun gemis te compenseren. Zo wilde een Marokkaans meisje zo graag ook een merkspijkerbroek, dat ze er een verzon^Ze had hem alleen nooit aan op school omdat die 'toevallig in de was zat'. „Deze kinderen hebben vaak weinig om eigenwaarde aan te ontlenen. Ze zoeken materiële dingen om dat toch te krijgen." Kinderen kunnen echt snoeihard zijn voor elkaar, is ook de ervaring van Cath Geurt sen. Zo kreeg haar oudste dochter een nieuw paar degelijke schoenen van haar oma. „Ze was er zo trots op. En wat hoort ze op school: 'Wat heb jij een mongolen- schoenen aan!' Weg was haar blijdschap." D.e 10-jarige dochter van Celina Barnwell haalt inmiddels haar schouders op wan neer ze weer eens opmerkingen krijgt over haar 'schoenen die van de markt komen'. Kinderen begrijpen het maar al te goed, legt haar moeder uit. Onlangs was er een tienerdisco. De entree was 1,50 euro, maar de kinderen willen natuurlijk ook iets drin ken of snoepen. „Zegt dochter Cene heel lief: 'Mam, maak je niet druk, ik hoef niet te gaan, hoor'." Je probeert er alles aan te doen, vertelt Geurtsen, om te zorgen dat kinderen hun eigenwaarde behouden, maar dat is heel moeilijk. Zoals toen ze een goed bankstel bij het grof vuil zag staan. Haar eigen bank stel was tot op de draad versleten. Dit was hun kans. Maar hoe krijg je een bankstel mee naar huis zonder auto? Een karretje werd gehaald en alle kinderen moesten meehelpen. Terwijl het eerste deel naar huis werd geduwd, moest de o.udste doch ter, toen tiener, het tweede deel bewaken zodat het niet door de vuilnismannen werd meegenomen. „De schaamte op haar gezicht was zo groot. Ze was zo boos, maar ze luisterde. Ze bleef zitten. Toen we terug liepen met het tweede deel, sjokte ze in stilte huilend achter ons aan. Ik klemde mijn kaken op elkaar en huilde voor haar." Reageren? spectrum@wegener.ni Jaar Langer dan drie jaar arm V 2000 106.000 2001 107.000 2002 109.000 2003 112.000 2004 117.000 2005 114.000 Totaal arme kinderen 303.000 Een gezin werd in 2005 (laatst beschikbare cijfers) als arm beschouwd als het per maand minder te besteden had dan: Echtpaar Eenoudergezin met 1 kind 1 -450 euro met 1 kind 1.160 euro met 2 kinderen 1.640 euro met2kinderen 1.310euro met3 kinderen 1.790euro GPD/R.S.Bron: Sociaalpjltureel Planbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101