Vrijwillige kavelruil stemt tevreden Museum kan Toorop aankopen Minister Verburg pikt het niet dat teelten uit Nederland verdwijnen ORIENT Celstraf en tbs voor oud-dj Gebiedsgerichte aanpak Sluis brengt tempo in kavelruil. Geld van fondsen en provincie voor behoud van betwist schilderij. JAPAN Grotere stapels dan vorig jaar PZC Vrijdag 14 november 2008 I 33 door René Hoonhorst IJZENDIJKE - In vier jaar tijd is in West-Zeeuws-Vlaanderen 1600 hectare landbouwgrond van eige naar verwisseld door vrijwillige ka velruil. Een resultaat dat de provin cie en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) het vertrouwen geeft dat over tien jaar nog 3400 hectare landbouwgrond in de regio is ver kaveld. Bij het begin van de 'Gebiedsge richte aanpak West-Zeeuws-Vlaan- deren' in 2004 stelden Gedeputeer de Staten zich ten doel in 2018 vijf duizend hectare landbouwgrond te hebben verkaveld om de streek een economische impuls te geven. Het ruilen van percelen om agra riërs economischer te laten wer ken, het zichtbaar maken van de Staats-Spaanse linie en de aanleg van nieuwe natuurgebieden moe ten dat doel verwezenlijken. Het tempo waarin het ruilen van percelen geschiedt, bewijst dat de gekozen aanpak effect sorteert, be toogde gedeputeerde Marten Wier- sma gisteren op de boerderij van Carlos de Dobbelaere bij IJzendij- ke. „Het lijkt soms of het gebieds- plan alleen maar weerstand wekt in de regio. De kavelruil als onder deel van het gebiedsplan is voor veel mensen niet direct zichtbaar. Maar de succesvolle, vrijwillige ka velruil laat zien dat de landbouw nra Kavelruil blijkt niet alleen econo- misch gunstig, maar ook goed voor verkeersveiligheid; de boer hoeft niet meer met zijn trekker over drukke wegen. er helemaal niet bekaaid van af komt." Joera de Moree van DLG meldde dat bij vrijwillige kavelruil gemid deld twee van de honderd deelne mende boeren 'boos' zijn. Bij wet telijk opgelegde verkavelingen ligt dat percentage heel wat hoger. Agrariër De Dobbelaere onder streept de woorden van Wiersma en De Moree. Hij boerde tien jaar geleden op veertien percelen akker bouwgrond tussen Zaamslag en Sluis. Nu ligt bijna heel het eigen dom van 92 hectare rondom zijn biologische kippenfarm. De Dobbelaere rekende voor dat de kavelruil hem 150 uur reistijd scheelde. „Ik hoef bijna niet meer op de trekker over de gevaarlijke N61 en houdt drie werkweken over om nuttiger werk te doen." De Dobbelaere vindt de combina tie van een biologische kippen farm - 9000 scharrelkippen, die vrij rondlopen op ruim 3,5 hectare - met een akkerbouwbedrijf ide aal. De kippen moeten wel con stant in de gaten worden gehou den, maar dat kan prima als het ak kerbouwland direct aan de pluim veehouderij grenst. MIDDELBURG - Het schilderij Gebed voor de maaltijd (1907) van Jan Toorop blijft definitief in Zeeland. Het Zeeuws Museum heeft het geld bij elkaar om het werk aan te kopen. Eerder besloten de Vereniging Rembrandt en de provincie al res pectievelijk 50.000 en 100.000 eu ro bij te dragen. De Mondriaan Stichting zegde gisteren de nog res terende 100.000 euro toe. Diverse particulieren doneerden spontaan zo'n 5000 euro voor de aankoop. In april bepaalde de Restitutiecom missie dat het museum het schilde rij moest teruggeven aan de Ameri kaanse familie Eberstadt, erfgena men van de oorspronkelijke eige naren. Het doek werd in 1938 door de nazi's gestolen. Het Zeeuws Mu seum kocht het begin jaren tachtig te goeder trouw. De erfgenamen eisten het schilderij eind "jaren ne gentig op en werden na een jaren lange procedure in het gelijk ge steld. Het museum vond Eberstadt onlangs bereid het schilderij voor een relatief laag bedrag te verko pen. „Ik denk dat iedereen hier ge lukkig mee is", zegt scheidend di recteur Valentijn Byvanck. „Dit schilderij hóórt in Zeeland." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (CDA, Landbouw) accepteert niet dat teelten - zoals van uien in Zeeland - verdwijnen door een strenger Europees beleid voor ge wasbeschermingsmiddelen. Ze zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Die is bezorgd over de mo gelijke aanscherping door het Euro pees Parlement van de regels voor het gebruik van bestrijdingsmidde len. Voorstellen van de Raad van Ministers (de regering van Europa) zijn eerder door de Milieucommis sie van het Europees Parlement fors aangescherpt. Gaat het Euro pees Parlement akkoord, dan wordt het aantal beschikbare ge wasbeschermingsmiddelen fors be perkt. Dat heeft grote gevolgen voor de uiensector en de fruitteelt. In Zeeland staan 1500 banen op de tocht. De provincie en een aantal Zeeuwse gemeenten, met Reimers- waal als uiencentrum voorop, heb ben een brandbrief naar Brussel ge stuurd. Verburg deelt de zorgen van de Ka mer. „Het is de vraag of het Euro pees Parlement anders zal stem men dan de Milieucommissie." De minister wil samen met het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Denemarken onderzoeken wat de gevolgen van een strenger beleid zijn. „Ik sta niet toe dat teelten uit Nederland verdwijnen door de aanscherping van het gebruik van bestrijdingsmiddelen", antwoord de ze op vragen van CDA en WD. „Dat neemt niet weg dat we moe ten blijven zoeken naar milieu vriendelijke alternatieven." PvdA-kamerlid Lutz Jacobi wees de minister op dé slechte verkrijg baarheid daarvan. „Ze worden niet toegelaten. Zouden ze er zijn, dan zou niemand piepen." Ver burg: „Meld alle alternatieven die niet op de markt kunnen komen bij het ministerie." Alleen de Partij voor de Dieren is voorstander van een strenger be leid. Kamerlid Esther Ouwehand: „Het is en blijft gif Ruim baan voor de biologische bloemkool." Een wereldmerk met allure MIDDELBURG - Een voormalige Avro-diskjockey moet twee jaar de gevangenis in. De rechtbank in Utrecht veroordeelde de 53-jarige oud-Middelburger gisteren wegens ontucht met vier jonge jongens. Hij kreeg ook tbs opgelegd. De aan klager had tweeënhalf jaar cel geëist. De rechtbank acht bewezen dat hij de afgelopen jaren op grote schaal seks heeft gehad met jongens die jonger waren dan zestien. De dj, die zich op internet uitgaf voor een man van dertig, lokte via chat- sites jonge jongens naar zijn wo ning. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat de man jongens heeft gedwongen tot seks. Hij werd vrij gesproken van vier verkrachtin gen. MIDDELBURG - Het grootste deel van de suikerbie ten is van het land. In Zeeuws-Vlaanderen staat nog ongeveer een derde van alle bieten op de ak kers. In de rest van Zeeland is dat net iets meer. Volgens Jurgen Maassen van IRS, het kennis- en onderzoeksinstituut voor suikerbieten, is de op brengst dit jaar groot, ondanks het feit dat het areaal de afgelopen jaren is gekrompen. „De ber gen bieten langs de kant van de weg zijn groter dan vorig jaar. En ook het suikergehalte van de bieten is vrij goed." Boeren laten de suikerbieten liggen tot ze naar de suikerfabriek gaan. Dat kan geen kwaad, zegt Maassen. „Behalve als het gaat vriezen, dan moe ten ze worden afgedekt. Wij adviseren boeren de bieten er snel uit te halen, want straks, als het weer slechter wordt, lukt het misschien niet meer in de zware klei." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71