Binnenland Geen voorrang voor bijbetalende patiënt Criminelen PW vindt islam geen godsdienst Hoeveel geld wilt u uitgeven aan een nieuwe auto? Buikje ook riskant voor dunne mensen Tweede Kamer tikt Haarlems ziekenhuis op de vingers. 6 I Vrijdag 14 november 2008 PZC HAARLEM - Een Kamermeerder heid heeft onmiddellijke stopzet ting geëist van de voorkeursbehan deling die het Haarlemse Kenne- mer Gasthuis geeft aan patiënten die extra betalen. Voor 900 euro behandelt het ziekenhuis een pa tiënt zonder de gebruikelijke wachttijd. Minister Ab Klink (Volksgezond heid) noemt dit 'zorgelijk' en stelt dat de marktwerking in de zorg 'niet zo bedoeld is'. Het Kennemer Gasthuis werkt sinds september samen met be middelingsbureau Quality Medical Services, dat de patiënten aanle vert. Meestal in opdracht van be drijven die hun werknemers snel weer aan de slag willen hebben. Volgens de directeur van het zie kenhuis, Harry Luik, worden de andere patiënten niet gedupeerd door de voorkeursbehandeling. Al leen patiënten die geen spoedei sende hulp nodig hebben, komen in aanmerking voor snellere behan deling, zegt Luik. De artsen wer ken volgens hem langer door om die patiënten te helpen. Niemand hoeft daardoor volgens de directeur langer te wachten dan normaal. De 900 euro wordt ge deeld door het ziekenhuis en de behandelend specialist. De PvdA vindt het 'volstrekt onac ceptabel' dat mensen met veel geld in Haarlem als eerste worden geholpen. „Dit is moreel verwerpe lijk", stelt Kamerlid Eelke van der Veen. De ziekenhuisdirectie heeft volgens hem 'dollartekens' in de ogen. Het ziekenhuis zoekt vol- PJPl In Haarlem betalen sommige pa- tiënten 900 euro om wachtlijs ten in het ziekenhuis te omzei len. Dat mag niet, vindt een Ka mermeerderheid. gens hem de grenzen van de wet op. De artsen van het Kennemer Gasthuis laten zich volgens Agnes Kant van de SP omkopen. Ze vreest dat mensen die geen geld hebben essentiële zorg mislopen. „Dit zorgt voor tweedeling en voorkruipzorg." Patiënten moeten er volgens haar op kunnen vertrou wen dat ze op tijd worden gehol pen als ze zorg nodig hebben. „We betalen allemaal zorgpremie." Het CDA concludeert dat deze ont wikkeling niet past binnen de Zorgverzekeringswet. Het komt heel vaak voor dat bedrij ven contracten afsluiten met zie kenhuizen voor speciale zorg voor hun werknemers. Dat heeft de NVZ Vereniging van Ziekenhui zen gisteren gezegd. De speciale programma's leveren volgens de NVZ extra geld op voor de ziekenhuizen. „En dat wordt weer geïnvesteerd in betere zorg waar alle patiënten van profite ren." DEN HAAG - Tweede Kamerlid Mar tin Bosma van de PVV vindt dat de islam niet als een godsdienst moet worden beschouwd. Dat heeft hij gisteren gezegd in het parlement. „De islam is geen godsdienst", al dus Bosma. Het lid van de fractie van Geert Wilders deed zijn uit spraak in een debat over godsdienstonderwijs. Daarin beaamde hij dat godsdienst een belangrijk onderwerp is dat op basisscholen moet worden be handeld. Volgens Bosma geldt dat niet voor de islam, die in zijn ogen geen godsdienst is. De PW-politicus Vanaf 8.495,- Kredietsom' Looptijd in maanden" Effectieve rente op jaarbasis Totale prijs krediet Maandlast"' 6.151 24 9,9% 7.200 99 5.951 36 9,9% 7.377 96 Vanaf pi ijs geoaseerd op maandKimijn 6 151.- bij looptijd 36 mnd en 20.000 km per jaar, bestaande uit linancieringscontract via RFS 96.- en leparatie en onderhoudscontract (R0) van 6 55,- via ALD Automotive. Catalogusprijs (incl. afleverkosten) 9.001 en si. «termijn (gegarandeerde nvuilmaarde) C 4 816,- bi| 24 mnd en 3 927.- bij 36 mnd tl lost autofinanciering af in 24 of 35 mnd Het aflopende krediet wordt verstrekt door Renault Financial Services, handelsnaam van RCI Financial Services V te Schiphol-Rijk (KvK nummer 3005SG70. AFM vergunningsnummei 12009781) Maandtermijn ui'jk: af in geval van andere looptijden en kitometrages en is mede alhankelijk van een aanbetaling en/of inruil. Pnpen per 1 september 2008 Elke kredietaanvraag uioidt getoetst ti.) Bu eau Krediet Registratie te Tiet Bedragen zijn afgerond op hele euro's Het prospectus vindt u op wuiui.dadanl Rencewiizigingen en /of drukfouten vooroehoudenDacia Sandeto va 8495.-. Oacia Logan MCV va 9995.- incl BTW. 8PM en energielabel. txcl verwijderingsbijdrage, leges, kosten 1 i|kiea' maken Verbr. Oacia Sandero: 7.0-7.2/100 km (1 op 14.3-139). COf resp. 165-1 ?0g/km. Verbr. Oacia Logan MCV: 5.3-8,0/100 km (1 op 18,9-12.5) CO> resp 140-189 g/km. 75 pk komt overeen met 55 kW. Op elke nieuwe Daoa 3 iaa- 'aboeksgaiantie/100 300 km (hetgeen als eerste bereikt wordt). 6 jr plaatwerkgarantie Getoonde modellen kunnen afwijken van standaarduitvoering Drukfouten rentewijzigmgen pnjs- en specifuraoewlizigmgen voorbehouden DACIA Hü.aa Think big, pay little zei in het debat niet wat de islam dan wel is. Eerder gaf partijleider Geert Wil ders van de PW daar wel een aan wijzing over. In weekblad HP/De Tijd stelde Wilders een jaar geleden dat 'de is lam meer een ideologie is dan een godsdienst'. Misdaad mag niet lonen, is de slogan van justitie. Het vermogen dat criminelen met hun duistere zaakjes verdienen, moet daarom van hen worden afgepakt. Maar dat is lastiger gezegd dan gedaan. door Jan Salden Henk Dissel wijst naar een verzameling fitness apparaten in de hoek van de loods. „Gisteren binnengekregen." De rekken er naast herbergen zowat alles waar de meeste mensen slechts van dro men: van levensgrote plasmascher men en peperdure audio-installa- ties tot snelle motoren en exclusie ve kunst. Dissel kijkt niet meer zo snel op van wat er zoal binnenkomt bij de Bleiswijkse vestiging van de Dienst Domeinen Roerende Za- ken.De verzameling auto's in de loods doet liefhebbers watertan den. Bentleys pronken naast BMW's, Porsches naast Hummers. 'Domeinen' beheert goederen die in beslag worden genomen tijdens huiszoekingen bij verdachten van criminele feiten. Dat doet ze net zo lang tot de rechter opdracht geeft de spullen terug te geven, als iemand wordt vrijgesproken, of ze te verkopen, indien de verdachte wordt veroordeeld. Iedere maand is er een openbare veiling. Sinds 1993 probeert justitie crimi nelen te 'plukken'. Misdadigers moet je in hun portemonnee ra ken, is het idee, om hun status te verminderen én om te voorkomen dat ze na hun straf opnieuw gaan investeren in malafide activiteiten. In de praktijk blijkt het makkelij ker gezegd dan gedaan. Vijftien jaar geleden werden gouden ber gen beloofd: de zogeheten 'pluk-ze-wet' zou de schatkist hon derden miljoenen guldens opleve ren. Hoe schril is het contrast met de meest recente cijfers. In de eer ste tien maanden van dit jaar wist het openbaar ministerie (OM) slechts 16,5 miljoen op te halen. Het is geen indrukwekkend be drag, beaamt directeur Hessel Schuth van het Bureau Ontne mingswetgeving van het openbaar ministerie (BOOM), waar zo'n tachtig mensen werken. Hij is de eerste om te erkennen dat er nog een wereld valt te winnen. „Je moet al bij de start van een onder zoek iemands handel en wandel in beeld brengen", aldus Schuth. „Waar heeft de verdachte zijn geld ondergebracht? In wat voor auto rijdt zijn vrouw? Als je pas begint als iemand is veroordeeld, ben je te laat. Dan is het vermogen al lang weggesluisd." Volgens advocaten beschouwen po litie en justitie ontnemingszaken als bijzaak. „Ik bespeur weinig toe wijding", zegt strafpleiter Rob Zil ver, gespecialiseerd in ontnemings zaken. „Rechercheurs die op het punt staan een drugslijn op te rol len hebben helemaal geen zin ook nog eens uit te zoeken hoe ze ie mand kunnen plukken. Daar komt bij dat het ook niet het span- Oogst pluk-ze-wet De pluk-ze-wetgeving die ervoor moet zorgen dat criminele winsten worden afgepakt, levert de staats kas miljoenen op. Geïncasseerde bedragen in min euro's ■lil 2005 2006 2007 2008* *tot en met oktober 2008 infographic: CPD bron: Openbaar Ministerie UTRECHT - Een forse taille ver hoogt de kans op overlijden. Dat geldt voor alle vijftigers, of ze nu slank of dik zijn. Dit concluderen Nederlandse onderzoekers in een artikel in het tijdschrift New Eng land Journal of Medicine. De onderzoekers volgden tien jaar lang 360.000 deelnemers tussen 50 en 60 jaar. „We wisten al dat buikvet slecht was", verklaart epidemioloog Pe tra Peeters van het UMC Utrecht. „Maar voornamelijk bij dikke men sen. Dik zijn en een grote tailleom- vang hangen nauw samen. Daar om hadden we dit grote onder zoek nodig om te bewijzen dat tail- leomvang, ook los van dik zijn slecht is. Bovendien laat het onder zoek zien dat een grotere tailleom- vang ook bij dunne mensen en mensen met een normaal gewicht een rol speelt." In buikvet zitten schadelijke stof fen die kunnen leiden tot hart- en vaatziekten, kanker en longkwa len. Vrouwen met een body mass in dex (BMI) van 24,3 en mannen van 25,3 hebben het laagste overlij- densrisico, aldus de onderzoekers.. Een lager of hoger gewicht ver hoogt de kans op overlijden. Het BMI wordt berekend door het li chaamsgewicht in kilo's te delen door de lengte in meters in het kwadraat. De onderzoekers pleiten voor het standaard meten van de buikom- vang naast de BMI-berekening als methode om de mate van overge wicht te bepalen. De onderzoekers analyseerden de levensstijl en gezondheid van men sen uit tien Europese landen. Aan het onderzoek deden 40.000 Ne derlanders mee. In die periode overleden ruim 14.000 deelnemers van de totale groep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6