Gebruik dorpshuis Nieuwerkerk voor vereniging duurder Stemmige krijtstreep en extra kopje thee Zonnemairse zet schouders onder promotie van steelbandmuziek Free Vos weg bij Zeeuwland Bestuur blijft aan en betaalt prijs voor zelfstandigheid. Begrotingsvergadering is traditie en een bescheiden feestje. 26 Vrijdag 14 november 2008 PZC S Ellen Niemans en Rob Loos zijn beheerders en bestuurders van het Nieu- werkerkse dorpshuis. foto Marijke Folkertsma door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - Verenigingen die bijeen komen in het dorpshuis Nieuwerkerk moeten daar straks iets meer voor betalen. Dat is het prijskaartje dat hangt aan behoud van zelfstandigheid. „We moeten commerciëler den ken", zegt secretaris-penningmees- ter Ellen Niemans. Voorzitter Rob Loos schat dat een jaarabonne ment voor de grote zaal rond de 500 euro gaat kosten. Nu is dat 380 euro. De kleine zaal kost nu 230 eu ro en gaat naar 400 euro. „Dat is 7,50 euro pér avond, dus waar gaat het nog over?", vult Niemans aan. Nieuwerkerk doet niet mee aan de harmonisatie van dorpshuizen die door de gemeente in gang is gezet. Het bestuur ziet geen voordeel in het onder één'koepel brengen van alle dorpshuizen en MFC's. Afgelo pen zomer dreigde het Nieuwer- kerkse bestuur nog met aftreden omdat het niet tot financiële over eenstemming kon komen met de gemeente. „De moed was ons in de schoenen gezakt, maar dat aftre den was meer bedoeld als een sig naal richting gemeente", erkent Niemans. De twee vrijwilligers v.o.f. van bkverenxmorks havenplein 3 4301 jd zierikzee Telefoon oni-415951 www.dkurloozierikzee.nl staan voor een forse uitdaging. Want niet alleen verhoogde wo ningbouwvereniging Zeeuwland de huur naar 16.000 euro, het be stuur draait ook op voor een 36.000 euro kostende verbouwing, nodig om kinderopvang De Beve- landen te huisvesten. „Daarbij krij gen we steun van een plaatselijke aannemer", zegt Niemans. „Dat en het feit dat we inmiddels 75 do nateurs hebben, heeft ons over de streep getrokken." Subsidie is niet meer nodig. „Wij zijn een goed lo pend bedrijf Vorig jaar betaalden we drieduizend euro subsidie te rug", aldus Niemans. De bestuur ders hebben woensdag een ge sprek op het gemeentehuis gehad. Loos: „In januari komen de acht gemeentelijke dorpshuizen onder één paraplu. Een half jaar later wordt met de overige negen ge sproken. We zouden dan nog kun nen besluiten mee te doen. Die knoop is nog niet doorgehakt." Niemans: „Maar het voordeel daar van zien we niet. Het was een goed gesprek. We weten nu van el kaar waar we staan en de commu nicatieproblemen zijn opgelost." Het bestuur van het dorpshuis Nieuwerkerk ziet zich voor hoge kosten geplaatst. Die worden doorberekend in de zaalhuur, waardoor clubs duurder uit zijn. ZIERIKZEE - Na jarenlang betrok ken te zijn geweest bij woningcor poratie Zeeuwland treedt Free Vos op 31 december terug als bestuur der. Hij was 40 jaar betrokken bij de Schouwen-Duivelandse organi satie. Medio september 1968 trad hij toe tot het bestuur van wat toen nog Beter Wonen heette. Op 11 december 1978 werd hij voorzit ter. In de jaren dat Vos betrokken was bij Zeeuwland groeide de wo ningcorporatie van een paar hon derd woningen tot ruim 1000 wo ningen. Donderdag 18 december neemt hij afscheid. Moties en amendementen Tijdens de begrotingsvergade ring praat de gemeenteraad over de begroting zoals burge meester en wethouders die pre senteren. Ze mogen daarin din gen veranderen (amende ment) of toevoegen (motie) voordat ze goedkeuring aan het stuk verlenen. Er werden dit jaar flink minder van zulke voorstellen gedaan dan afgelo pen jaren. Een amendement van de PvdA om al volgend jaar en niet in 2011 aan de slag te gaan met minimabeleid op het eiland werd unaniem aangenomen. Daardoor kunnen mensen van af 2009 op internet opzoeken of ze recht hebben op finan ciële bijstand. Ook wordt geke ken of de inkomensgrens van mensen die daarvoor in aan merking komen, wat kan wor den opgetrokken. Een motie van de WD om al volgend jaar werk te maken van verkeersproblemen in Wes- tenschouwen werd unaniem aangenomen. Een motie van PvdA, WD en CDA om een nieuw zwembad en een (eventueel) nieuwe sporthal vlakbij de huidige loca tie te bouwen, werd unaniem aangenomen. Een motie van het CDA om on derzoek te doen naar de moge lijkheden om een wandelpad langs de Rampweg aan te leg gen, trokken de christendemo craten in toen wethouder Wij and Renden zelf ai de toezeg ging deed dat te onderzoeken. Een motie van het CDA om als gemeente voor alle vrijwilligers op het eiland een verzekering af te sluiten, bleek overbodig omdat ambtenaren al aan het werk zijn met die materie. Leefbaar Schouwen-Duiveland trok een amendement in om het Watersnoodmuseum 32.000 euro voor de verbou wing te geven, toen bleek dat andere partijen er geen steun aan gaven. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Dit voorwerp wordt als cadeau geschonken met de be doeling om de ontvanger spaar zaamheid bij te brengen." Margot de Pagter (CU) krijgt de lachers op haar hand als ze tijdens de begro tingsvergadering van onder de ta fel ineens een reusachtig spaarvar ken te voorschijn tovert. Een ca deautje voor wethouder Wijnand Renden. „Gekocht in de Wereld winkel", verklapt De Pagter. „Door de fractieleden zelf betaald, maar wel met personeelskorting." De jaarlijkse begrotingsvergade ring is er een van tradities. Ludie ke cadeautjes voor de wethouder horen daar bij maar ook de onge schreven dresscode 'net' houdt al jaren stand. Bij de vrouwen zege viert het zwart. Bij de mannen zijn dit jaar de krijtstreepjes veruit in de meerderheid. Zelfs Robbert Lievense (LSD), die zich normali ter toch trendy weet te kleden, heeft nu een stemmig blauw krijt- streepje aan. „Ja, daar kijk je van op hé?", lacht hij vrolijk. Zijn par tijgenote Jacqueline van Burg zet de door haarzelf ingevoerde tradi tie van het dragen van een hoed voort, tot grote vreugde van SGP-wethouder Gilles Houteka mer. De begrotingsraad is ook de vergadering waarbij het allemaal wat feestelijker toegaat. Een extra hapje, een extra drankje, want het is tenslotte een belangrijke verga dering. Maar er klonk dit jaar toch wat onvrede in de wandelgangen. „Waarom hebben wij geen hapjes in onze kamer", vraagt Jacqueline van Burg zich af tijdens de eerste pauze. „Vroeger stond er altijd wat lekkers klaar, nu is er niks." Uit het tijdschema blijkt dat ze nog ze ker anderhalf uur moet wachten. „Ohh, en ik heb zo'n honger, ik heb niet geluncht." Dat het toch wel een bijzondere 'De fractie heeft het varken zelf betaald, maar wel met personeelskorting' dag is, blijkt na de eerste pauze. Er wordt een derde kopje thee ge schonken terwijl normaal gespro ken de teller onverbiddelijk blijft steken op twee. Als de vergadering voor de tweede keer geschorst wordt komt de bo de langs met een schaal met blok jes kaas met een zilveruitje en plak jes worst. En dat is zeer welkom want het is net als met pupillen- voetbal. Waar de bode loopt, is ook eén kluwen van ambtenaren en raadsleden die zich verdringen rond de schaal. door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Met haar Steel- bandshop Holland smeedt Digna van den Broek uit Zonnemaire al langer banden binnen steelband- minnend Nederland. Een stap ver der is het optouwen van de eerste Nederlandse Steelbanddag, op za terdag 20 juni 2009 in De Kwakel in Uithoorn. Dat doet Van den Broek (zelf pan- nist) samen met steelband Tavenu uit het Noord-Hollandse dorp De Kwakel. „Om de muziek te promo ten én om zoveel mogelijk bands bij elkaar te krijgen", motiveert de Zonnemairse hun gezamenlijke in zet. Zeven steelbands zegden toe in Uithoorn op te zullen treden, waaronder die van het korps Tam boers en Pijpers van de Koninklij ke Marine. Hoeveel van dergelijke bands op Nederlandse bodem rondlopen, weet Van den Broek niet precies. „Ik heb zelf zestien bands in m'n bestand. Maar het is een vrij beslo ten wereldje. Al zit er wel progres sie in de contacten die ik heb." Qua publiek valt er nog heel veel te winnen, is haar overtuiging. „Er zijn niet veel mensen bekend met deze muziek." De steelpanmuziek (waarbij olie drums worden bespeeld) ontstond op het eiland Trinidad, verhaalt ze. Een deel van de steeldrums die zij via haar Steelbandshop aan biedt, zijn afkomstig van dit Caribi sche eiland. Duurdere exemplaren haalt de Zonnemairse uit Enge land, waar ze iemand kent die het spul nog volledig met de hand maakt. Naast verkoop tekent Van den Broek voor verhuur van de instru menten („Laatst was ik nog een he le dag bij opnames van Sesam straat") en voor verkoop van blad muziek, cd's en allerhande souve nirs zoals bijvoorbeeld sleutelhan gers. Dichter bij huis werkt ze met anderen aan de oprichting van een Zeeuwse steelband. „Het is zo verslavend. Als je. eraan begint, kom je er niet meer vanaf" www.steelbandshop.nl Wijnand Renden is blij met zijn spaarvarken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66