Sport 'Ik richt me op wat ik zelf in de hand heb' 42 Vrijdag 14 november 2008 PZC Wilmer Kousemaker is bij Haarlem topscorer zonder sterallures. Wilmer Kousemaker is momenteel beslissender kan zijn." clubtopscorer van eerstedivisionist HFC Haarlem. „Met mij gaat het redelijk. Ik kan nu niet zeggen dat ik echt heel goed speel. Ik weet dat ik beter kan, nog foto United Photos door Barry van der Hooft HAARLEM - Bezoek het stadion van de HFC Haarlem en je waant je even in het verleden. Het onderko men van de plaatselijke voetbal- trots is sterk verouderd en drin gend aan vervanging toe. De hang sloten aan de hekken zijn bedekt met roest; op de afgekeurde tribu ne achter één van de doelen staat het mos centimetersdik. De vier enorme lichtmasten stammen uit het begin van de jaren tachtig en kijken neer op een grasmat gevuld met historie. Hier heeft Ruud Gullit zijn eerste stappen in het betaalde voetbal ge zet, worden nog altijd warme ge voelens gekoesterd voor Piet Keur en Arthur Numan en zijn Dick Ad vocaat en Barry Hughes trainer ge weest. De hoofdtribune draagt de naam van de legendarische Kick Smit, met wie in 1946 het enige landskampioenschap in de histo rie is binnengehaald. Helden zoals toen heeft Haarlem nu niet meer, maar de club presteert dit seizoen gezien de bescheiden middelen wel boven verwachting. Na de pijnlijke laatste plaats van af gelopen seizoen, staat Haarlem nu zowaar in het linkerrijtje. Op de negende plaats, met een topscorer uit Tholen, die nooit bekend heeft gestaan als een goalgetter, maar nu al zes treffers achter zijn naam heeft. Die status zorgt er niet voor dat Wilmer Kousemaker (23) ver andert. Hij is een serieuze prof die niet naast zijn schoenen loopt. Bui ten het veld heeft hij veel weg van de ideale schoonzoon. Rustig en vriendelijk in de omgang, met ver standige teksten. Het woord arro gantie lijkt hij niet te kennen, zo als ook het uiten van agressie hem vreemd lijkt. Wordt hij eigenlijk wel eens écht boos? „Ik kan wel boos zijn, maar dat zul je niet snel aan mij zien", zegt Kousemaker. Hij pelt onder tussen een mandarijntje en legt de schilletjes netjes op een stukje keu kenrol. „Het komt dan vaak door de manier waarop het team speelt of ikzelf. Die boosheid leg ik liever in een actie dan dat ik bijvoor beeld tekeerga tegen een scheids rechter. Als je een gele kaart krijgt voor praten, doe je toch iets niet goed. Boosheid moet je onder con trole kunnen houden. Ik vind wel dat je moet kunnen zien dat een den vertellen veel over de instel ling van Kousemaker, die nu bijna anderhalf jaar met zijn vrouw in Rotterdam woont. Elke ochtend gaat hij om 7.00 uur de deur uit om de trein naar Haarlem te ha len. „Anders sta ik in de ene na de andere file en dat is alleen maar vermoeiend. De trein is ideaal, rustgevend. Ik reis een uur en stap hier in Haarlem dan op de bus. Dat ik zo vroeg de deur uit moet, vind ik geen probleem. Ik mag een mooi beroep uitoefenen en heb het er graag voor over." Voetballen in Haarlem is anders dan bij NAC, de club waar hij is opgeleid. „In Breda werd ik vooral 'Natuurlijk wil ik hogerop. Maar de stappen die je in een carrière zet, moeten wel reëel zijn' voetballer getergd is als het niet loopt. Dan moet je er meteen wat aan willen doen. Want na een wedstrijd kan het niet meer." Vanuit de bestuurskamer kijkt hij naar buiten. Door een hoosbui vor men zich plassen op het trainings veld. „Daar baal ik van. Ik wilde voor de middagtraining nog even wat voor mezelf doen." Die woor als een reserve gezien. Haarlem haalde me als basisspeler en dan kom je toch anders binnen. En nog belangrijker: ze wilden me hier als linkshalf hebben. Bij NAC moest ik in mijn laatste maanden steeds linksback spelen. Het ple zier was weg, dat was echt niet mijn positie. Hier is het anders. Bij Haarlem kan ik lekker trainen, lek HFC Haarlem: successen en dramatiek De Haarlemsche Football Club Haarlem is opgericht op 1 oktober 1889. »- De belangrijkste prijzen van de Noord-Hollandse club zijn de KNVB be ker in 1902 en 1912 en het landskampioenschap in 1946. In 1972, 1976 en 1981 werd Haarlem kampioen van de eerste divisie. In het seizoen 1981/1982 eindigde de ploeg als vierde in de eredivisie, waarmee het deelname aan de Uefa Cup afdwong. Nadat met AA Cent was afgerekend, trof Haarlem in de tweede ronde Spartak Moskou. De uitwedstrijd in het Loezjniki Stadion, op 20 oktober 1982, draaide uit op een ramp. Minimaal 66 mensen kwamen na de 2-0 van Spartak om door een combinatie van verdrukking, spekgladde tribunes en het op treden van de politie. Volgens onofficiële bronnen zou het dodenaantal zelfs boven de driehonderd hebben gelegen. ker voetballen. Ik weet dat ik nu meer plezier uitstraal en dat is mis schien wel het belangrijkste." Zijn eerste seizoen bij de 'Rood- broeken' heeft hij achter zich gela ten. „We eindigden als laatste. Zelf speelde ik ook niet echt een goed seizoen. Ik kwam naar Haarlem om als basisspeler ervaring op te doen. Het was moeilijk voetballen, want we waren meer aan het ver dedigen dan dat we zelf aanvielen. Ik heb ervan geleerd, maar qua re sultaten was het een seizoen om snel te vergeten." Nu is het perspectief anders. Haar lem wil voor een periodetitel gaan en in de middenmoot eindigen. „We staan negende en misschien zit er wel meer in. Echte druk voel je hier niet, ook vorig seizoen niet toen we laatste stonden. Intern blijft het rustig, maar dat betekent niet dat we het nu moeten laten lo pen. Wij moeten er altijd vol voor gaan. En dan zijn er weinig clubs die hier even makkelijk komen winnen." De voornaamste reden is dat Haar lem dit seizoen een selectie met meer kwaliteit heeft. „Dat ik in eens meer scoor, is lekker", zegt Kousemaker kalm. „Het komt ook doordat ik nu vaker in scoringspo- sitie kom." Toch relativeert hij zijn eigen inbreng. „Met mij gaat het re delijk. Ik kan nu niet zeggen dat ik echt heel goed speel. Ik weet dat ik beter kan, nog beslissender kan zijn. De goals in de Jupiler League komen op tv even snel in samen vatting voorbij. Je ziet nog wat kan sen en af en toe eens een rode kaart. Maar hoe iemand echt ge speeld heeft, kun je dan niet vertel len." Met zijn doelpunten heeft Kouse maker zich wel in de picture ge speeld. Dat komt goed uit, want ambitieus is hij zeer zeker. „Na tuurlijk wil ik hogerop. Maar de Wilmer Kousemaker Geboren: 12 juli 1985 Geboorteplaats: Tholen Eerste club: Tholense Boys Profcarrière: Seizoen Club Duels Goals 2003/2004 NAC 2 0 2004/2005 NAC 2 0 2005/2006 NAC 2 0 2006/2007 NAC 2 0 2007/2008 Haarlem 33 1 2008/2009 Haarlem 15 6 Totaal 56 7 PZC Rolant Quist stappen die je in een carrière zet, moeten wel reëel zijn. Ik weet dat ik niet zomaar naar een subtopper in de eredivisie ga om daar met een in de basis te staan. Het sei zoen is ook nog lang, er kan nog veel gebeuren. Daarom richt ik me altijd op wat ik zelf in de hand heb." Zijn dub is opgebloeid door de pri ma seizoenstart en hoopt onder tussen eindelijk groen licht voor een nieuw stadion te krijgen. De plannen zijn al meerdere keren aangepast, de naam (Oosterpoort) staat al lang vast, maar de opening laat nog jaren op zich wachten. Wilmer Kousemaker benadrukt nogmaals dat hij het prima naar zijn zin heeft in Noord-Holland, maar zijn contract loopt komende zomer af. Of hij daarna nog in het rood-blauw speelt is voorlopig on duidelijk. „Maar één ding weet ik wel: Het is niet de bedoeling dat ik hier als speler de opening van het nieuwe stadion ga meemaken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44