Economie zeggen dat het een raar plan is Heij mans in zwaar weer Toeristisch product meer en meer een maatpak Pak uw kans op vele euro's voordeel! Omzet detailhandel stijgt door hoge prijzen Bankroet Egelie: weer ontslagen in Uden BT schrapt extra zesduizend banen Essent wil gascentrale bouwen in Genk Bouwer begint sanering met schrappen van tweehonderd banen. PZC Vrijdag 14 november 2008 39 VOORBURG - De omzet van de Ne derlandse detailhandel is in het derde kwartaal van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode in 2007 met 2,5 procent toegenomen. Volgens het CBS was deze 'beschei den groei' vooral te danken aan ho gere prijzen. Het verkoopvolume nam nauwelijks toe. De grootste omzetstijging, 8 procent, werd ge boekt door supermarkten. De om zet in de consumentenelektronica daarentegen daalde met 2 procent. UDEN - Curator Reinoud van Oeij- en van het vorige week failliet ver klaarde Egelie Group in Uden heeft woensdag alle 61 werkne mers ontslagen, zo werd gisteren bekend. Het is voor de tweede keer deze week dat in Uden veel banen verdwijnen, nadat maandag de noodlijdende cd-fabriek Media- Motion sluiting aankondigde. Bij MediaMotion in Uden verlie zen eind dit jaar ruim driehon derd mensen hun baan. LONDEN - Het Britse telecombe- drijf BT schrapt nog eens zesdui zend banen. De banen komen bo venop de vierduizend die al waren aangekondigd. De banen moeten volgens BT verdwijnen om de kos ten te verlagen. In het tweede kwartaal van het ge broken boekjaar kwam de winst voor rente en belasting uit op 1,43 miljard pond sterling (ongeveer 1,74 miljard euro). Dat is 1 procent minder dan in dezelfde periode vo rig jaar. ARNHEM - Energieconcern Essent wil in het Belgische Genk een gas gestookte centrale bouwen voor het opwekken van elektriciteit. De centrale krijgt .een capaciteit van 400 megawatt en biedt werk aan 35 mensen. Voor de bouw van de centrale heeft Essent een terrein van 3,5 hectare op het oog. Als de gemeente de aankoop van de grond goedkeurt, begint het be drijf met het aanvragen van de no dige vergunningen. Zeilbootjes van Aquavitesse. door Marcel Modde Het lijkt wel of de kloof tus sen bedrijven die het héél goed en héél slecht doen steeds groter wordt, ervaart Mar- got Tempelman van het Kennis centrum Kusttoerisme Zeeland. „Je praat dan wel over gemiddel den, maar toch. Investeren en in noveren is gewoon een belangrijke maatstaf" De hoogste tijd om geen energie meer te verliezen aan achterhoede gevechten, aldus gedeputeerde Har ry van Waveren gisteren op de Zeeuwse Toeristische Ontmoe tingsdag in Terneuzen. Op de bij eenkomst stonden .ondernemers, bestuurders en andere deskundi gen op dit vakgebied stil bij de toe komst. Want dat het met voortkab belen op de huidige wijze fout gaat, is iedereen inmiddels wel dui delijk. Niet in de laatste plaats de gedeputeerde. „Ik zit meer in mijn maag met de ontwikkeling van ons toeristisch recreatief product, dan met de Westerschelde Contai ner Terminal." De cijfers van 2008 bevestigen dat de gedragsverandering van de con sument sneller gaat dan voorspeld. En daarmee wordt een serieuze productaanpassing bittere nood zaak, benadrukt Van Waveren. De 33 projecten die zijn ingediend voor de Innovatieprijs, verdienen in zijn ogen dan ook alle medewer king en planologische ondersteu ning van de provincie en de betref fende gemeenten. Met deze catego rie ondernemers valt volgens Van Waveren meer te bereiken dat met de groepe notoire klagers die de schuld van de teloorgang in het toerisme wijten aan gebrekkige promotie-activiteiten van de pro vincie. „Want daar zit het pro bleem niet. Die ondernemers moe ten uit hun slachtofferrol en weer ondernemer worden", verwees de gedeputeerde naar een constate ring van voorgaande sprekers op de bijeenkomst. Onder hen Mathieu Hoeberigs van de Europese Commissie. Hij maak te bekend dat Brussel de uniforme sterrenclassificatie voor hotels in ere wil herstellen. Het systeem werd drie jaar geleden onder druk van de sector verlaten. Maar dat heeft de transparante markt geen goed gedaan, aldus Hoeberigs. De consument heeft volgens hem recht op een heldere duiding van de beoogde kwaliteit. „Of het hotel nou in Cyprus staat of in Amster dam, wanneer vier sterren achter die naam blinken moet je er van uit kunnen gaan dat het top is." Ook heeft de Commissie plannen in voorbereiding om de consumen- zekerheid voor toeristische boekin gen Europabreed af te dekken. Brancheorganisatie Recron gaat ko mend voorjaar de boer op met een concept voor het 'vakantiepark van morgen'. De kracht daarvan schuilt in doelgroepgericht maatwerk. ROSMALEN - Bouwbedrijf Heij- mans is door de kredietcrisis ver der in de problemen geraakt. De afspraken met de banken over fi nanciering zijn in gevaar gekomen. „De financiële situatie en operatio nele prestaties waren al zwak. In de huidige marktomstandigheden is dit een dodelijke cocktail", aldus analist Paul Linssen van zaken bank Petercam gisteren. Heijmans gaat al jaren gebukt on der probleemprojecten die in 2005 werden aangenomen. Het bouwbe drijf rekende te lage prijzen en kwam in de knel door vertragin gen en oplopende kosten van on deraannemers, grondstoffen en materialen. De kredietcrisis komt daar boven op. Particulieren kunnen door de crisis minder makkelijk geld lenen omdat banken strenger zijn gewor den in hun voorwaarden en hoge re rentevergoedingen vragen. Dat merkt Heijmans in de woningver koop van de divisie vastgoed, die goed is voor bijna 60 procent van de omzet van de onderneming. Daarnaast is door de crisis de fi nanciering van projecten moeilij ker geworden. De nabije toekomst voor de bouw sector ziet er allerminst rooskleu rig uit. Eerder deze week voorspel de het Economisch Instituut Bouwnijverheid (EIB) dat de pro ductie van nieuwbouwwoningen met bijna 20 procent inzakt. „Heijmans deed het in de eerste helft van dit jaar nog goed in de bouw en verkoop van woningen. Het was de kurk waarop het be drijf bleef drijven", aldus Peter cam. „De neergang bij de woning divisie komt bovenop de bestaan de problemen in België en bij de overige bouwactiviteiten." Heij mans moet door alle tegenvallers alle zeilen bijzetten om de finan ciën op orde te houden. Het bedrijf is genoodzaakt het mes in de organisatie te zetten, te beginnen met de banenreductie van tweehonderd banen. De klap pen vallen bij ondersteunende staf afdelingen op het hoofdkantoor in Rosmalen en de regiokantoren. Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. BN DeStem 'ZC Ruim 1600 nieuwe producten van regionale ondernemers in Brabant. U kunt van bieden 14-21 november 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41