'Ik krijg het niet meer aangeschilderd' Pelgrimstocht als symbool voor het hele leven Hedy d'Ancona opent solo-expositie Marian Siereveld in Amsterdam. Mieke Braamse presenteert boek over pelgrimage naar Keulen. PZC Vrijdag 14 november 2008 J35 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De verwondering is nog niet verdwenen. In korte tijd heeft Marian Siereveld haar naam als kunstenaar gevestigd. Hedy d'Ancona opent morgen haar eer ste solotentoonstelling in de gere nommeerde Galerie Rademakers (voorheen Smelik fe Stokking) in Amsterdam. En alles wat ze maakt wordt direct verkocht. „Ik krijg het niet meer aangeschilderd." Enkele jaren geleden besloot Siere veld (1957) haar leven een nieuwe wending te geven. Ze ging naar de Willem de Kooning Kunstacade mie in Rotterdam om haar passie voor schilderkunst vorm te geven. Ze studeerde er in korte tijd af en timmert sindsdien met succes aan de weg als kunstenaar. Twee jaar geleden praatte ze zich zelf met succes binnen bij Galerie Rademakers. Die toont haar werk op de voornaamste kunstbeurzen, waar het zeer in trek blijkt te zijn. De prijzen zijn daardoor fors geste gen. „Ik kan mijn eigen schilde rijen niet meer betalen." Met het oog op de tentoonstelling die mor gen begint, heeft Siereveld de afge lopen periode de beurzen aan zich 'Deze vrouwen zitten zo dicht op mijn huid. Het zijn allemaal alter egootjes' voorbij laten gaan, om werk te kunnen 'sparen'. Ze heeft haar baan als docent aan de Vlissingse scholengemeenschap Scheldemond inmiddels opgezegd. „Onder het motto: er komt een trein voorbij, ik spring erop." Ze heeft er geen moment spijt van ge had, wat niet wil zeggen dat het al lemaal probleemloos is gegaan. Ze heeft zelfs een maandenlange blok kade moeten overwinnen na haar besluit. „]e wordt zo op jezelf teruggewor pen. Dan komt toch de spanning naar boven van: het is nu mijn brood. Je bent je eigen werkgever. Daar was ik niet op geprepareerd. Ergens vanuit de diepte moet zo'n schilderij komen. Blijkbaar moet je een manier ontdekken om los te maken wat er van binnen zit, zo dat het gaat stromen. Ik moest me zelf ook elke keer dwingen om te beginnen. ]e schept toch een nieu we wereld, een mens. Je bent op dat moment bijna God. Ik zoek nu naar volledige ontspanning, met een houding van: wat dondert het. Je moet juist af en toe bijvoor beeld naar de film gaan, terwijl ik dat eerst van mezelf niet mocht." Elk schilderij is voor Siereveld ook een vorm van onderzoek, zelfon derzoek veelal. Ze beeldt uitslui tend vrouwen af, in een stijl die als lyrisch realisme wordt omschre ven. „Het gaat over kracht en kwetsbaarheid. Ik vraag me voort durend af: wie is deze vrouw? Wat wil ze? Wat voelt ze? Mijn visie is dat het van binnen allemaal ge beurt. Je denken bepaalt je hande len. Als kind al wilde ik daarom al tijd graag een röntgenbrilletje heb ben. De binnenwereld is voor mij de echte werkelijkheid. Het gekke is dat we juist verstoppen wat het meest interessant is en wat ons juist zo mooi maakt. We laten mis schien maar tien procent van ons zelf zien." „Als je de binnenwereld toelaat, zie je ook minder leuke dingen: pijn, teleurstelling. Toch ga ik die wereld niet schilderen met bijvoor beeld schreeuwende mensen erop. Het is subtieler. Ik hou van schoon heid. Het is óók een mooie we reld. Waarom zou je die aanscher pen?" Er is de afgelopen tijd nogal wat veranderd in haar leven. Ook in haar werk - doeken op groot for maat, met zorgvuldig gekozen ti tels - is de ontwikkeling zichtbaar. „Ik denk dat mijn werk interessan ter is geworden. Doorleefden Deze vrouwen zitten zó dicht op mijn huid. Het zijn eigenlijk allemaal Mariannetjes, alter egootjes. Het is heel hard werken, maar wel heel boeiend. Dat je daar succes mee hebt, is voor mij een groot cadeau, iets wat ik me nog steeds niet hele maal realiseer." Expositie Marian Siereveld, t/m 20 de cember in Galerie Rademakers, Prinsen gracht 570-572, Amsterdam. en conflicten die nou eenmaal ont staan als behoorlijk eigenzinnige mensen met elkaar optrekken. De pelgrimage is bedoeld om tot le venswijsheid en diepere gedach ten te komen. „Iedere deelnemer levert daar graag een bijdrage aan, waardoor het programma ook wel eens te vol werd. Bij elke nabespre king klinkt wel wat heimwee naar de eerste twee, wat soberder toch ten." Naast een boeiende weergave van alle ervaringen van deze specifieke groep, is het ook een soort werk boek geworden dat anderen zou kunnen inspireren ook op weg te gaan. De presentatie wordt zondag omlijst met een oecumenische dienst onder leiding van Ko loosse uit Rotterdam, met als onderwerp 'pelgrimeren' onder het thema 'Wien komt'r op je pad', aanvang 14.30 uur. Onderweg naar jezelf en de ander, uitg. Ekklesia Facet/Bert Bakker, €14,90,ISBN: 978-90-77716-04-5. door Ali Pankow ELLEWOUTSDIJK - Het woord pel grimstocht roept direct associaties op met verre oorden. Niet ieder een echter heeft de gelegenheid naar Santiago de Compestello te lo pen. Een Zeeuwse groep van circa twintig enthousiastelingen creëer de in 2000 op initiatief van Marien Grashoff, toenmalig predikant in Goes, een alternatief: een voet tocht naar Keulen in etappes ver spreid over ruim tien jaar. Mieke Braamse uit Rilland-Bath is één van die Zeeuwse pelgrims. Met medewerking van de anderen beschrijft zij de ervaringen tijdens acht etappes in haar boek Onder weg naar jezelf en de ander, dat zon dagmiddag wordt gepresenteerd in het kerkje van Ellewoutsdijk. Elk jaar in het weekend rond 21 juni (midzomernacht) trekt de groep erop uit. De pelgrims begin nen steeds op de plek waar ze het jaar daarvoor zijn gestopt. Volgens planning moeten ze in 2011 in Keu len aankomen. Die stad gold in het verleden als einddoel voor Zeeuwen die als straf een gedwon gen pelgrimage kregen opgelegd. Doel van de tocht nu is over de kerkmuren heen te kijken. Zelf in vullen wat belangrijk is, vrij van kerkelijke dogma's en regeltjes. „Al- Ie deelnemers hebben kennis van het instituut kerk en zoeken naar 'De vraag is hoe je handen en vooral voeten kunt geven aan spiritualiteit' het universele binnen de geloofsbe leving. Het is een oecumenische groep. Door de omgang met ande re geloofsgenoten, leer je ook an ders met elkaar omgaan. Je verlegt Mieke Braamse besloot na acht etappes de ervaringen binnen de Zeeuwse pelgrimsgroep vast te leggen in een boek. foto Dirk-Jan Gjeltema zowel letterlijk als figuurlijk je grenzen", zegt Braamse. Volgens haar gaat het om een antwoord op de vraag hoe een mens spirituali teit handen en vooral voeten kan geven. „Door gewoon op weg te gaan", luidt de conclusie. Braamse beschrijft in haar boek niet alleen de hartverwarmende ervaringen en situaties, maar ook de irritaties Marian Siereveld: „Mijn visie is dat het van binnen allemaal gebeurt. De binnenwereld is voor mij de echte werkelijkheid. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37