Rapport Nijpels stelt teleur ZMF in actie tegen verknipt landschap Helpende hand voor tuinbouw Waterschaplasten in Zeeland het hoogst :RBH: scherpe™ j| prijzen! I GS: al eerder opmerkte beperkingen worden bevestigd. Patrick Tolhoek opent symbolisch meldpunt van milieuorganisaties. verrassend vloeren assortiment! 'De Piraat' Minister Verburg wil dat glastuinbouw blijft investeren. RBH is dé winterbandenspecicilist Wilt u miljonair worden? PZC Vrijdag 14 november 2008 31 door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur vindt het een tegenval ler dat de commissie-Nijpels geen bruikbare alternatieven heeft ge vonden voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. Nijpels en de zijnen hebben niet meer mogelijk heden voor natuurherstel, maar veelal de beperkingen bevestigd die eerdere commissies en onder zoeken al hebben aangegeven. In hun officiële reactie op het rap port Wennen aan de Westerschel- de concluderen Gedeputeerde Sta ten aan dat het onderzoek van de commissie-Nijpels evenmin een nieuw licht werpt op het gedeelte van het natuurherstel waarvoor de provincie het voortouw neemt: Waterdunen, Perkpolder en enke le buitendijkse projecten met strek dammen en geulen. Een en ander blijft dan ook in beeld. Dat Nijpels c.s. geen Ei van Colum bus hebben gevonden, zal, zo ver onderstellen GS, vooral bij dege nen die hoge verwachtingen had den van het onderzoek van de commissie teleurstelling hebben gewekt. Er zijn weliswaar alterna tieve pakketten maatregelen voor natuurherstel aangedragen, maar daaraan kleven in min of meerde re mate dezelfde nadelen als aan ontpoldering van de Hedwigepol der om er natuur te laten ontwik kelen die onder de invloed van het getij staat. Ze kosten landbouw grond, vrijwillige verwerving van de benodigde grond is niet vanzelf sprekend en er ontstaan nieuwe onzekerheden. Bovendien bete kent de keus voor een van deze al ternatieven dat de eindelijk geratifi ceerde Scheldeverdragen moeten worden opengebroken. Net als eerder de provincie heeft de commissie-Nijpels naar de mo- |"J* De commissie-Nijpels heeft be- vestigd wat eerder is vastgesteld: er zijn geen alternatieven voor de ontpoldering van de Hedwige polder. Teleurstellend vinden GS. gelijkheden gekeken van gecontro leerd gereduceerd getij als binnen- dijkse maatregel. De conclusie was evenwel dezelfde als die van de provincie: dat levert te weinig na tuurwaarden op. Hetzelfde geldt voor de aanleg van buitendijks schor. Het dagelijks provinciebestuur neemt afstand van de constatering van de commissie-Nijpels dat de 6oo hectare natuurherstel die nu aan de orde zijn, slechts een eerste stap vormen, omdat in onder zoeksrapporten op de wenselijk heid van 1500 tot 3000 ha nieuwe natuur is geduid. Daar is niets over afgesproken, vinden GS, en ze wil len dat de minister van LNV deze opvatting bevestigt. door Ben Jansen RILLAND - Honderdduizenden trai ningskilometers heeft voormalig wielrenner en mountainbiker Pa trick Tolhoek uit Yerseke in Zee land afgelegd. Gaandeweg ging hij zich steeds meer ergeren aan de verrommeling van het landschap en de vervuiling van de horizon. Tolhoek voldeed gisteren dan ook met plezier aan het verzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) het meldpunt Verknipt Landschap symbolisch te openen. Het meldpunt, een internetadres, is opgericht door de gezamenlijke provinciale milieufederaties. Het is bedoeld om in kaart te brengen waar inwoners van de provincies zich aan storen in hun landschap. Voor Tolhoek was de keus wat dat betreft niet moeilijk: het kassen complex bij Rilland. Hij ergert zich aan de manier waarop het in de hals van Zuid-Beveland is neer- geplant zonder dat kennelijk moei te is gedaan het zo goed mogelijk in te passen. Bovendien is de licht verstrooiing van de assimilatielam pen hem een doorn in het oog. Tolhoek: „Ik begrijp best dat niet alles bij het oude kan blijven. In grepen in het landschap zijn niet altijd te vermijden, bijvoorbeeld als het gaat om de Zeeuwse econo mie. Maar zorg er dan voor dat het met respect voor het landschap ge beurt." Woorden die Geertje van der Krogt uit het hart gegrepen zijn. „Dat is precies de bedoeling van het meldpunt Verknipt Land schap. We willen om te beginnen in kaart brengen wat mensen hin dert in het landschap. Vervolgens gaan we kijken hoe die verstoren de elementen tot stand zijn geko men en wat er eventueel aan te doen valt. En, heel belangrijk, hoe ze kunnen worden voorkomen." De ZMF-medewerkster oppert dat - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Patrick Tolhoek is zich op zijn trainingsrondjes steeds meer gaan ergeren aan de aantasting van het landschap. Bijvoorbeeld willekeurig neergezette kassencomplexen zijn hem een doorn in het oog. foto Willem Mieras in het geval van het glastuinbouw- complex bij Rilland misschien na dere eisen aan de lichtuitstraling zijn te stellen. „Het is positief dat dit een aspect is dat bij de inrich ting van het glastuinbouwgebied in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone meer aandacht krijgt." www.verkniptlandschap.nl door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De glastuinbouw krijgt een helpende hand van mi nister Gerda Verburg (CDA, Land bouw). Ze heeft daartoe een ak koord gesloten met LTO-Neder- land en de Rabobank. De minister wil dat ondernemers blijven investeren in duurzame en energiezuinige kassen, ondanks de economisch zware tijden. Daartoe verruimt Verburg de garantstelling van 1,2 miljoen euro naar 2,5 mil joen euro. Gaat er iets mis, dan staat de overheid garant voor 80 procent van het geleende bedrag. Verder versoepelt Verburg de ei sen voor groenlabelkassen en ver ruimd ze de mogelijkheden voor fiscale aftrek. De eerder toegezegdesteun voor aardwarmte (10 miljoen euro) wordt vergroot door een bijdrage van 5 miljoen euro van de Rabo bank. De steun is bedoeld als com pensatie voor eventuele misborin- gen. Deze regeling gaat waarschijn lijk april 2009 in. „De sector heeft het zwaar", licht te Verburg gisteren het akkoord desgevraagd toe. „Voor de zomer vroeg de sector compensatie voor de hoge energieprijzen. Die heeft het kabinet niet gegeven. Maar we zijn wel in gesprek gebleven. Het is belangrijk dat we een sterke tuin bouwsector hebben en behouden. De kredietcrisis is niet de aanlei ding van het akkoord, maar heeft er wel mee te maken. Want daar door zijn ondernemers minder snel bereid te investeren in innov- catie en vcerduurzaming. Maar juist dat is belangrijk en daarom bieden we de sector een helpende hand." fliCDftM HQNKCNSZfiND S.V. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Zeeuwen zijn tien tot elf keer meer kwijt aan het wa terschap dan inwoners van Dren te. Dat blijkt uit onderzoek van Vereniging Eigen Huis en de Vere niging voor Energie, Milieu en Wa ter (VEMW) naar jaarverslagen van alle 26 Nederlandse water schappen over 2007. Ingezetenen van het Drentse wa terschap Reest en Wieden moes ten nog geen 30 euro betalen. Dat staat in schril contrast met de reke ningen die in Zeeuws-Vlaanderen op de mat vielen. Daar waren de lasten 324,53 euro, Zeeuwen boven de Westerschelde betaalden 320,55 euro. Daarmee zijn de Zeeuwse schappen het duurst van Neder land. Het gat met de nummer drie, waterschap Friesland, is groot. Dat schap rekent nog geen 190 euro aan de burgers. De verenigingen zijn verontwaar digd over de grote verschillen; ze eisen dat een landelijke rekenka mer wordt ingesteld die de water- schapsfinanciën gaat onderzoeken. Eigen Huis en VEMW conclude ren dat geen verband bestaat tus sen het eigen vermogen van de wa terschappen en de hoogte van de lasten. Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren heeft namelijk, omgerekend naar inwoner, het hoogste eigen vermogen (370,60 euro per Zeeuws-Vlaming). Het eigen ver mogen van Zeeuwse Eilanden be draagt 102,24 per inwoner. koop dan nu 4 winterhanden bij Riedam! en u ontvangt gratis 1/5 Staatslot JJ - .JÉifi www.riedam.nl Schouwersweg 66, H'zand Tel: 0113 - 567750 Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33