gestopt Gelijkspel Vakbond: 'Ik had zó graag een topvoetbalier of een bekend groot voetbaltalent gesproken, maar dat was onmogelijk Huub ter Haar, schrijver Van Gaal: bepaalde supporters negeren voetballer die uit kast komt, moet sterk in zijn schoenen staan Homosporter PZC Vrijdag 14 november 2008 13 Dressuurruiter Edward Gal hield met zijn gedreven heid voor de sport en een ideaalbeeld van een gezinsleven jarenlang zijn gevoe lens op afstand. Uit respect voor de overleden scheidsrechter Blankenstein ontving AZ-trainer Louis van Gaal gisteren het eerste exemplaar van Gelijk spel Omdat de arbiter volgens Van Gaal zich zelf bleef, heeft hij hem altijd gewaardeerd. Fragmenten uit Van Gaals speech: 'Voor mij maakte het geen bal uit of iemand homo of hetero is. Het is van de gekke dat er zoveel nadruk op gelegd wordt. Het gaat maar om één ding: kwaliteit. Het wachten is op een eerste coming-out (in het topvoetbal, red.). Geloof me. Dat moment is dichterbij dan je denkt. Het is een proces in de maatschappij en dus ook in de sport.' Volgens Van Gaal hangt veel' af van karakter en prestaties van de speler. 'Als je persoonlijkheid hebt en bij de absolute top hoort, kun je het je permitte ren jezelf te zijn ik denk dat er in het ver leden best goede spelers waren, met status én homoseksueel, maar zij misten de per soonlijkheid.' Over fans en spreekkoren zegt hij: 'Daar moet je boven staan. Er zijn altijd mensen die zich niet aan normen en waar den houden. Niet omdat ze niet willen of kunnen, maar meer omdat ze willen provo ceren. En in de anonimiteit is dat gemakke lijker. Negeren dus mijn boodschap aan de homoseksuele topsporter is duidelijk: kies voor je kracht. Blijf dicht bij jezelf en sta boven anderen. Dan komt het vanzelf goed met de acceptatie door de omgeving.' O www.tolerantesporters.ril www.homosport.nl www.coc.nl www.sport.nl Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl PORTRETTEN VAN HOMO TOPSPORTERS Huub ter Haar Foto's: Marcel van den Bergfr Columns van Mart Srneets, Erics Terpstra en Barbara Barend Schaatser Rutger El- singa (rechts) had zijn coming-out op zijn 27ste. Het ont kennen van zijn ge aardheid kostte hem veel energie. Als je zelf niet moeilijk doet over je homo-zijn, doen anderen dat ook niet, aldus Johan Kenkhuis (midden). Foto's afkomstig uit Gelijkspel. Het verbaast Danny Hesp, voorzitter van de spelersvakbond WCS niet dat Ter Haar geen profvoetballer wist te strikken. „Ik zie het niet 1-2-3 gebeuren dat een prof uit de kast komt. De voetballerij ligt onder een vergrootglas en er heerst van oudsher een machocultuur." Toch denkt de oud-prof van onder meer Ajax, NEC en RBC niet dat een homo problemen zal krijgen met me despelers. „Natuurlijk zullen er onderling geintjes worden gemaakt. Maar het zal geaccepteerd en gerespecteerd worden." Lastiger ligt dat bij supporters. In Nederlandse stadions wordt het woord 'ho mo' veelvuldig als scheldwoord gebruikt. Een wedstrijd kan worden gestaakt vanwege discriminerende spreekkoren. Dat besluit valt zelden. Homo-on vriendelijkheid wordt in de reglementen van voetbalbond KNVB niet speci fiek genoemd. „We spreken van discriminatie in het algemeen", zegt een woordvoerder. „Wat ook meespeelt, is dat het strafrechtelijk heel moeilijk is om een supporter bijvoorbeeld een stadionverbod te geven omdat hij 'homo' heeft geroepen." De KNVB krijgt soms het verwijt dat het te weinig doet aan homo-emancipatie. Dat de bond te afwachtend is. „We zijn wel degelijk met het onderwerp bezig. We zullen zeker actie ondernemen als een homosek suele speler zijn beklag doet. Ik begrijp dat dat moeilijk is, maar niemand meldt zich." Ook bij de WCS is nog nooit een klacht binnengekomen. Volgens Hesp zou den de spreekkoren tegen een homoseksuele speler van tijdelijke aard zijn. „Degene die als eerste uit de kast komt, moet sterk in zijn schoenen staan. Maar na een tijdje zullen spreekkoren verdwijnen. Dat is altijd zo." Onder homo's en hetero's is het aantal perso nen dat sport verhoudingsgewijs ongeveer ge lijk. Zo blijkt uit cijfers uit 2003 van het Muiier Instituut. In vergelijking met hetero's sporten homo's min der in verenigingsverband en doen ze minder team- en contactsporten. Lesbiennes sporten even vaak in verenigingsverband als hetero's. Volgens een rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau (2007) heeft 15 procent van de man nelijke homoseksuele sporters te maken gehad met homo-onvriendelijke bejegening, tegen 6 procent van de lesbiennes. Een op de vijf spor ters is getuige geweest van vervelende opmer kingen over (vermeende) homoseksualiteit. Ook bleek dat mannelijke homo's geaardheid eerder verbergen in de sport dan tegenover vrienden. Uit een D66-enquête (2008) onder homosek suelen blijkt dat één op de vijf ooit gestopt is met een bezigheid (o.a. sporten) vanwege ge doe over seksualiteit. Mannen (21%), vrouwen (16%).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13