Geweld in verdeeld Irak neemt toe Deal van de week: ga nu naar Primafoon voor extra veel voordeel 0,- 99i 39»" kpn I Verkrijgbaar bij iPrimafoon. Verzoening tussen sjiieten en soennieten is slechts symbolisch. Sony Ericsson C902 Nokia 6300 KPN Prepaid 99 Nokia 1650 KPN Prepaid 10 Vrijdag 14 november 2008 PZC door Carel Coseling DEN HAAG - Begin deze week vie len sjiieten en soennieten elkaar in Bagdad nog in de armen toen een brug over de Tigris in de Iraakse hoofdstad na drie jaar weer open ging. Het werd gevierd als sym bool van vergeving en nationale eenheid. De realiteit is echter an ders. Dagelijks gaan er in Bagdad weer bommen af die talloze on schuldige slachtoffers maken. De Iraakse vlag wapperde. Op spandoeken stond te lezen 'Ja te gen verzoening en nationale een heid' en 'Nee tegen sectarisme en verdeeldheid'. Er waren imams, politici, hoge militairen en duizen den andere mensen. Dinsdag ging de Brug van de Imams over de Tigris in Bagdad weer open. Sinds 31 augustus 2005 was de oeververbinding tussen de sjiitische wijk Kazimiyah en het soennitische stadsdeel Azamiyah afgesloten geweest. De Iraakse au toriteiten wilden zo voorkomen dat radicale militanten uit beide kampen de mogelijkheid hadden in de wijk aan de overkant bom aanslagen te plegen of vermeende tegenstanders om te brengen. De heropening werd gevierd. Sjiie ten en soennieten vielen elkaar in de armen. Er werden zes schapen Een gewonde man wordt vervoerd naar het ziekenhuis na een bomaanslag in Bagdad. foto Khalid Mohammed/AP geslacht. De sjiitische sjeik Saleh a-Haidari sprak van een 'vreugde volle dag'. „Wij laten de wereld zien dat wij een verenigd volk zijn." De soenniet Abdul-Sattar Abdul-Jabar zei dat de heropening van de brug 'een boodschap uit zendt'. „Het sectarisme is voorbij." De Iraakse generaal-majoor (pas sim al-Moussawi claimde dat de ge beurtenis een bewijs was voor de verbeterde veiligheid in Bagdad. „De terroristen hebben gefaald. Het normale dagelijkse leven keert terug." De feiten weerspreken de militair echter. Dagelijks gaan er in Bagdad vier bommen af, afwisse lend in sjiitische en soennitische stadsdelen. Sinds 1 november zijn daarbij minstens 76 doden en 192 gewonden gevallen. Onschuldige burgers, want de aanslagen wor den nu zonder uitzondering op drukke punten zoals markten en busstations uitgevoerd, bij voor keur in het spitsuur. Het Amerikaanse opperbevel in Irak erkent dat het geweld in Bag dad de laatste tijd toeneemt. Tege lijk wordt erop gewezen dat het ni veau nog altijd 90 procent lager ligt dan in 2006, topjaar van secta- risch geweld. Sindsdien zijn sjiiti sche milities keihard aangepakt, terwijl soennieten in groten getale besloten de wapens neer te leggen. Volgens de woordvoerder van de Iraakse regering, Tahseen al-Sheikhly, is het toenemende aantal aanslagen in Bagdad toe te schrijven aan 'wanhopige pogin gen' van terroristen de positieve ontwikkelingen in het land te frus treren en oude vetes nieuw leven in te blazen. Er is echter veel meer aan de hand. Zo ligt er een conceptak koord tussen de Verenigde Staten en Irak over het verblijf van de Amerikaanse troepen in Irak tot ui terlijk 31 december 2011. De sjiie ten vinden dat veel te lang ook al zouden Amerikaanse comman do-eenheden Irak al medio 2009 verlaten. Bovendien is er nog one nigheid over de Iraakse zeggen schap over het optreden van de Amerikanen in hun land. Formeel loopt het mandaat voor de aanwezigheid van de Ameri kaanse eenheden in Irak op 31 de cember van dit jaar af. De Verenig de Naties kunnen dat met een jaar verlengen. Of de VN-Veiligheids- raad daar tegen de zin van de Iraak se regering toe wil besluiten, is'ech- ter onduidelijk. De nieuwe Amerikaanse president Barack Obama heeft aangegeven dat hij VS-troepen uiterlijk 20 mei 2010 uit Irak weg wil hebben. Aan de andere kant wil hij wel een 'restleger' in Irak houden. Gratis bij l jaar KPN Flexibel 27,50 exclusieve titanium uitvoering gratis 2GB Memory Stick met James Bond content deal van de week: geldig t/m 16 november incl. 10,- beltegoed 2.0 megapixel camera mp3-speler en FM-radio extra plat design kpn incl. 15,- beltegoed met FM-radio en groot kleurenscherm wekkerfunctie mp3-beltonen sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10