Charme-offensief van Bashir 'Schandaal' op Jersey blijkt fout Rebellen Darfur verwerpen bestand Paul van Buitenen zegt dat H8 9,2 miljard mensen in 2050 Sudanese president dreigt en paait al naar gelang het uitkomt. Regering zou niet werkelijk van plan zijn wapens neer te leggen. Weer school ingestort Homohuwelijk ook mogelijk in Connecticut EEE0 Vriendjespolitiek geeft de doorslag, stelt Europarlementariër. PZC Donderdag 13 november 2008 9 door onze correspondent liona Eveleens NAIROBI - De Sudanese president Omar al-Bashir heeft een staakt-het-vuren afgekondigd voor de regio Darfiir. Hij belooft de rege- ringsmilities te ontwapenen en het gebruik van wapens door het leger te beperken. Al-Bashir voelt de druk van het Internationaal Strafhof (ICC) dat hem sinds enke le maanden beschuldigt van volke renmoord en oorlogsmisdaden in Darfur, in het westen van Sudan. Rebellengroepen in Darfür wezen LONDEN - Het vermeende schan daal rond massaal kindermisbruik in een Brits tehuis lijkt het hoofd te gaan kosten van de plaatselijke korpschef Graham Power, leider van de politie op het Britse Kanaal eiland Jersey, is geschorst wegens zijn slechte aanpak van de zaak. De maatregel komt enkele uren na dat de leider van het onderzoek David Warcup had gemeld dat er in een voormalig kindertehuis op het eiland geen kinderen zijn ver moord. Warcup leidt het onder zoek naar mogelijke misstanden. De voorganger van Warcup, Len ny Harper, had ten onrechte de suggestie gewekt dat kinderen in de kelder van het tehuis werden ge drogeerd, mishandeld, verkracht en vermoord. Afgelopen juli vond Harper, inmiddels gepensioneerd, met zijn team de overblijfselen van vijf kinderen in het tehuis. Het ging om meer dan honderd botfragmenten en 65 melktanden. Nu is vastgesteld dat de botresten honderden jaren oud zijn. de wapenstilstand meteen af Er zijn in de nu vijfjaar durende bur- staakt-het-vuren afgekondigd, die vaak snel alweer geschonden wer den door één van de gewapende groeperingen, ook die van rege ringszijde. De afkondiging van een staakt-het-vuren is een duidelijke poging om de internationale ge meenschap te bewegen de aan klacht tijdelijk op te schorten. De VN-veiligheidsraad kan de vervol ging door het ICC voor twaalf maanden opschuiven. De interna tionale gemeenschap is verdeeld over de beschuldiging van het in ternationale strafhof De Arabi sche Liga en de Afrikaanse Unie vrezen dat een rechtszaak tegen de Sudanese president een negatief ef fect heeft op het halfbakken vrede sproces voor de regio. Anderen, met de VS en Groot-Brittannië voorop, willen recht zien geschie den. Dat zijn landen met een veto recht in de Veiligheidsraad. Bashir hanteert een tactiek waarin hij nu eens charmeert en dan weer dreigt: nadat het ICC hem be schuldigde, zei hij dat de gecombi neerde vredesmacht van VN en Afrikaanse Unie niet meer veilig zouden zijn. 'De VS, Groot-Brittannië en Frankrijk, ik kan ze vermorzelen' Onlangs beschuldigde hij tijdens een toespraak Westerse landen van pogingen zijn bewind omver te werpen. „Wij buigen en knielen niet. Geld en macht zijn niet in handen van de VS, Groot-Brittan nië en Frankrijk. Ik kan ze vermor zelen met mijn schoen", brieste hij. Het Sudanese leger en de regerings milities hebben de overmacht in Darfur. De rebellen kunnen daar deuken in slaan, maar zijn niet in staat de strijdkrachten en de Arabi sche Janjaweed-milities te verdrij ven. Als Bashir daadwerkelijk vre de wil, kan hij dat voor elkaar krij gen. Zonder de steun van het Suda nese leger zijn ook de Janjaweed tot veel minder in staat. KHARTOUM - Een belangrijke rebel lengroep in de onrustige West-Su danese regio Darfiir heeft gisteren meteen een bestand verworpen dat door de regering was afgekon digd. Volgensde opstandelingen van de JEM is de regering niet van plan de wapens neer te leggen. Een onderbevelhebber zei niet te stoppen met vechten 'tot een ak koord is bereikt waarin de macht en de rijkdommen in Sudan even wichtiger worden verdeeld'. De Su danese president Omar al-Bashir had kort daarvoor verrassend een staakt-het-vuren met onmiddellij ke ingang afgekondigd. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wil Bashir aanklagen samen met een van zijn ministers en een leider van de milities van de 'Janjaweed' wegens genocide en oorlogsmisdaden in Darfiir. Bashir kondigde in het verleden ook al bestanden af die steeds op niets uitliepen. Ook gisteren riep hij de rebellengroeperingen op zich te ontwapenen. Bashir beloof de dat de regering milities in Dar fiir zal ontwapenen. Hij doelde hoogstwaarschijnlijk op de Janjaweed. Die gewelddadi ge militie brandt dorpen plat en vermoordt op grote schaal men sen. PORT-AU-PRINCE - Minder dan een week nadat 89 mensen de dood vonden toen een school instortte, is in Haïti alweer een school inge stort. Deze keer raakten negen mensen gewond. De oorzaak is on bekend, hoewel de hevige regens van de laatste tijd mogelijk het be ton hebben aangetast. NEW HAVEN - Peg Oliviera (r) and Jen Vickrey kussen el- laatste drempel voor huwelijksvoltrekkingen voor men kaar nadat ze elkaar het ja-woord hebben gegeven tij- sen van hetzelfde geslacht weg. Connecticut volgt het dens een huwelijksplechtigheid in New Haven, Connecti- voorbeeld van Massachusetts, waar het homohuwelijk cut. In die Amerikaanse staat kunnen homo's en lesbien- al langer is toegestaan. Sinds vorige week kunnen ho nes sinds gisteren trouwen. Een hoge rechter nam de mo's in Californië niet meer trouwen, foto Bob Child/AP in H'I'H en I2050I Europa Urne onderzoek fraude EU verzandt NEW YORK - De wereldbevolking groeit van de huidige 6,7 miljard naar 9,2 miljard mensen in 2050. Dat staat in het jaarlijkse rapport van het bevolkingsfonds van de Verenigde Naties, dat gisteren werd gepubliceerd. Vooral in ont wikkelingslanden neemt het aan tal inwoners snel toe. Zo stijgt de Azië I5.266I Oceanië bevolking van de Afrikaanse lan den in de eerste helft van deze eeuw naar verwachting van 987 miljoen naar bijna twee miljard. Het aantal Nederlanders groeit naar 17,2 miljoen. Op dit moment telt Nederland volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek ruim 16,46 miljoen inwoners. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - In de top van de Europe se antifraudedienst Olaf is het een rommeltje. Bij benoemingen geeft vriendjespolitiek de doorslag, frau deonderzoeken worden tegenge werkt door politieke beïnvloeding, onthullingen van klokkenluiders worden niet serieus genomen en de Duitse topman Franz-Her- mann Brüner legt alle kritiek van binnen en van buiten de dienst naast zich neer. Dat beweert de Nederlandse Euro parlementariër Paul van Buitenen. Gisteren publiceerde hij vertrouwe lijke documenten, waaruit zou blij ken dat de sollicitatieprocedure bij twee topbenoemingen 'doorgesto ken kaart' was. Tegen een lid van het selectiepanel liep zelfs een frau deonderzoek. De Europese Com missie, waar Olaf Office Européen de Lutte Anti-Fraudeonder valt, stelde een tuchtrechtelijk onder zoek in, maar Brüner liet de vrouw al die tijd in functie. Pas later werd zij aan de kant ge zet. Omdat het Europees Parle ment volgende week stemt over een voorstel de bevoegdheden van de dienst uit te breiden, trekt Van Buitenen aan de bel. Hij wil dat die stemming wordt uitgesteld. Waarom zou Olaf zijn onderzoe ken niet goed willen doen „Ik vermoed vanwege politieke beïnvloeding. Brüner is destijds be noemd onder zware politieke druk. Bij de Commissie heeft men graag dat Olaf zich 'netjes' ge draagt. Daardoor worden veel za ken niet opgepikt." Doet OLAF überhaupt wel iets goed? „Oh zeker. Er werken veel mensen die heel goed werk verrichten. Olaf heeft bijvoorbeeld een grote fraude geconstateerd bij het Comi té van de Regio's. Maar dat werk verzandt zodra het hogerop komt." U wilt dat de uitbreiding van de bevoegdheden van Olaf wordt uit gesteld? „De Commissie heeft voorgesteld de werking van de dienst te verbe teren. Het comité van toezicht moet meer bevoegdheden krijgen en er moet een onafhankelijke klachtenfunctionaris komen. Nu kom je bij elk appel toch weer bij Brüner terecht. Maar die is er via een lobby bij de begrotingscontro lecommissie van het parlement in geslaagd de voorstellen toch weer afgezwakt te krijgen." Groei wereldbevolking Aantal inwoners in miljoenen Noord-Amerika MF45I Latijns Amerika Caribisch gebied Afrika infographic: ANP/bron: wereldbevolkingsrapport 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9