Denen bang voor nieuwe cartoonrellen Cordaid: financiële crisis treft hulpsector KRAS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Tekenaar maakt weer spotprent van profeet met bom-tulband. Ontwikkelingslanden voelen gevolgen door schrappen projecten. 8 Donderdag 13 november 2008 PZC door onze correspondent Windy Kester OSLO - Denemarken is bang voor nieuwe rellen, nu bekend is gewor den dat tekenaar Kurt Westergaard een nieuwe versie maakt van de spotprent van de profeet Moham med met een bom-tulband. Die spotprent zorgde drie jaar geleden wereldwijd voor grote opschud-» ding en gewelddadigheden. Aan het einde van deze maand komt het boek Grof gezegd uit, ge schreven door columnist en voor zitter van de Deense Vereniging voor Persvrijheid, Lars Hedegaard. De 73-jarige Westergaard maakte de 26 illustraties bij de satirische teksten. De plaatjes zijn spottende afbeeldingen van politici, dictators en religieuze figuren, onder wie Mohammed. De vorige cartooncrisis ligt de De nen nog vers in het geheugen. In 2005 drukte de krant Jyllands-Pos- ten, twaalf karikaturen af van de profeet Mohammed. In de hele we- 'lk kan beter moedig zijn, anders heeft het geen zin om te leven' Cartoonist Kurt Westergaard: „Het hindert me nu dat ik mijn potentiële moordenaar op straat in Arhus komen." kan tegen- foto Reuters reld werd gedemonstreerd, Deen se ambassades werden in brand ge stoken, producten geboycot en vlaggen verbrand. Een aantal men sen kwam om het leven. Westergaard zelf verklaart in inter views met Deense media op zijn leeftijd niet meer bang te zijn. „Ik kan beter moedig zijn, anders heeft het geen zin om te leven." Hij ziet de nieuwe tekeningen als 'gewoon werk op bestelling', ter il lustratie bij Hedegaards teksten. De tekenaar staat al jaren onder be scherming van de veiligheids dienst en is pas net weer thuis, na lange tijd ondergedoken te hebben gezeten. Begin dit jaar werd een 36-jarige Tunesiër samen met twee andere mannen gearresteerd omdat ze een aanslag op Westergaard zou den beramen. De asielaanvraag van de Tunesiër werd afgewezen, maar omdat hij in eigen land het gevaar loopt ge marteld te worden, kan hij niet worden uitgewezen. Hij kreeg daar om een 'getolereerde status'. Dat betekent dat hij weliswaar in het land mag blijven, maar geen rech ten heeft in Denemarken. Afgelopen zondag onthulde de krant B.T. dat de Tunesiër met zijn familie niet ver van Kurt Wester gaard vandaan woont. Er volgde een stormachtig debat. De regering reageert met een wets voorstel, waardoor de Tunesiër ver plicht wordt in een asielzoekers centrum bij Kopenhagen te gaan wonen. Als hij hier niet overnacht en zich niet elke ochtend meldt, krijgt hij een celstraf. De wet wordt vandaag behandeld. Er is veel kritiek op de manier waarop en de snelheid waarmee de wet erdoor komt. Het Rode Kruis, dat het asielzoekerscentrum runt, ziet het niet als zijn taak om vreemdelingen te controleren en politie-agentje te spelen. De tekenaar zegt blij te zijn als de Tunesiër verhuist. „Het hindert me nu dat ik mijn potentiële moordenaar op straat in Arhus kan tegenkomen. Hij kent mij, maar ik hem niet. Dat is in strijd met mijn gevoel van rechtvaardig heid." BRUSSEL - De financiële crisis be gint ontwikkelingslanden te raken, waarschuwde directeur René Gro tenhuis van hulporganisatie Cord aid gisteren. „Fransen schrappen projecten in West-Afrika. En een project waar bij wij betrokken zijn, gaat niet door omdat een Afrikaanse bank het geld niet kan lenen", zei Gro tenhuis, die ook voorzitter is van netwerk Cidse van zestien katho lieke hulporganisaties in Europa en Amerika. Door de afzwakkende economie komen bovendien veel illegalen en immigranten in Europa op straat te staan. „Ze sturen dus geen geld meer naar familie in hun her komstland, 'zodat ook daar de koopkracht terugloopt." De organisaties vinden dat Europa hierop te weinig reageert. „De EU-landen zitten bij elkaar en ho pen dat de problemen over een paar jaar vanzelf over zijn. Weinig visionair", vindt Grotenhuis. „Be ter zou zijn om de crisis te zien als een kans om in actie te komen, net als de nieuwe Amerikaanse president Barack Obama doet." Cordaid-topman Grotenhuis hoopt dat een wereldwijde top over ontwikkelingshulp volgende maand in Doha oplossingen biedt. Hij denkt aan meer binnenlandse bronnen in de arme landen zelf zoals belastingen op delfstoffen als olie of op de postbusfirma's in bij voorbeeld de Nederlandse Antil len. Ontdek deze zomer één van de mooiste rivieren van Europa: de Donau! Met het comfortabele MS My Story**** of het MS Classica**** varen we vanuit Passau naar de mooiste steden van Midden-Europa. Wat dacht u van de hofstad Wenen, de 'Lichtstad van het Oosten' Boedapest en de Slowaakse hoofdstad Bratislava? Onder weg passeren we de beroemde Donauknie, het wijngebied de Wachau en diverse romantische dorpjes. Indien u boekt vóór 1 december profiteert u van wel 100 vroegboekkorting per persoon, u kunt dus al boeken vanaf slechts 649! Reageer snel! DONAU MELODY CRUISE v.a. 649 Dag 1: busreis naar hotel in Zuid-Duitsland. Dag 2: naar barokstad Passau voor inscheping. Dag 3: na een bezoek aan Melk op naar Wenen. Dag 4-5: volop tijd voor Wenen en Boedapest. Dag 6: de Donauknie en barokstad Esztergom. Dag 7: Bratislava met o.a. de machtige burcht. Dag 8: naar de Wachau met leuke wijnstadjes. Dag 9-10: terugreis per bus met overnachting. MS MY STORY** Dit schip beschikt over o.a. restaurant, bar, sauna en zonnedek. Zie www.kras.nl/32021 DONAU WALZER CRUISE v.a. 799 Dag 1-2: busreis, hotelnacht, inscheping Passau. Dag 3: we varen door het wijngebied de Wachau. Dag 4: Boedapest met o.a. het Vissersbastion. Dag 5: naar de oude barokstad Esztergom. Dag 6: via de Donauknie op naar Bratislava. Dag 7: Keizerstad Wenen met de Staatsopera. Dag 8: naar Melk met het imposante klooster. Dag 9-10: terugreis per bus met overnachting. MS CLASSICA**** Dit schip beschikt over o.a. restaurant, bar en zonnedek met whirlpool. Zie www.kras.nl/32022 Vertrek: vrijwel iedere zo. van 5/4 t/m 25/10 April Mei Juni september Juli Augustus Oktober Prijzen zijn per persoon, o.b.v. inclusief vroegboekkorting. Melody v.a. 699 v.a. 849 v.a. 949 v.a. 949 v.a. 929 v.a. 649 Walzer v.a. 799 v.a. 1049 v.a. 1059 v.a. 1069 v.a. 1049 v.a. 799 2 personen Zie www.kras.nl/32021 (Melody) Zie www.kras.nl/32022 (Walzer) waarom zou je verder zoeken 15 cpm /fg)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8