Vier nieuwe locaties om te trouwen in Zierikzee Uitdragen hoe je Modernisering platteland Goeree is 'nodig en onontkoombaar' Met auto's vol pasfoto's naar Afrika Bruidsparen missen historische plek na sluiting oude Stadhuis. Woningen, banen en voorzieningen moeten eiland vitaal houden. Predikaat Wereldschool voor beide vestigingen van obs Duiveland. Holland Water Goes Africa gaat een jaar lang waterputten boren. 26 Donderdag 13 november 2008 PZC S door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Trouwen voor de wet op Schouwen-Duiveland kan de komende anderhalf a twee jaar op vier nieuwe plaatsen in Zierikzee. Deze tijdelijke locaties zijn door B en W aangewezen ter vervanging van het voormalige stadhuis aan de Meelstraat. De nieuwe locaties zijn het Evange- lisch-Luthers kerkje aan het Gat van West Noordwest, de Nieuwe Kerk aan het Kerkplein, het Burger weeshuis aan de Poststraat en ge bouw De Aveling aan de Oude Ha ven. De eigenaren of beheerders van deze monumentale panden hebben met de gemeente overeen stemming bereikt over de huur. Met gemiddeld zeventig huwelij ken per jaar is het oude stadhuis de populairste trouwlocatie op Schouwen-Duiveland. Maar dit monumentale gebouw is dicht, omdat het daar eveneens gevestig de Stadhuismuseum wordt geres taureerd. Met de burgerzaal in het gemeentehuis en slot Moermond in Renesse dacht het college van B In het Lutherse kerkje kan binnenkort ook 'voor de wet' worden getrouwd. Op de foto het bruidspaar Zondervan-Kristelijn. foto Marijke Folkertsma en W voldoende alternatieven te hebben, maar dat blijkt niet het ge val. „Uit de vele verzoeken die ons hebben bereikt, is gebleken dat er wordt aangedrongen op het aan wijzen van een ander gebouw dat eveneens een bepaalde historische uitstraling heeft", schrijven B en W aan de gemeenteraad. Omdat de kans bestaat dat aanstaande echtparen uitwijken naar een an dere gemeente, ging het college op door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - Leven op Goe- ree-Overflakkee heeft veel bekorin gen, vinden de inwoners van het Zuid-Hollandse eiland. Tegelijker tijd zien zij met lede ogen aan dat het voorzieningenniveau steeds meer onder druk komen te staan en het ontbreekt aan werk en wo ningen. Moderniseren van het plat teland is 'onontkoombaar en no dig'. In een speciale 'plattelandsver klaring' worden de lijnen voor een gezonde toekomst voor Goe- ree-Overflakkee uitgezet. Eén van de uitgangspunten is daarbij dat het Goeree-Overflakkee geen openluchtmuseum moet worden, maar levend en dynamisch moet zijn en blijven. Om jonge mensen te trekken en aan het eiland te bin den moeten er meer banen en wo ningen komen. Aandacht voor mo biliteit is eveneens belangrijk. Een goede infrastructuur is cruciaal voor een vitaal platteland. Leef baarheid is een kostbaar goed en daarom dienen ondernemers in kleine kernen te worden gekoes terd. „Kies beter voor vier dragen de goede voorzieningen dan voor tien gebrekkige." Om verpaupe ring van kleine kernen te voorko men wordt in de plattelandsverkla ring de suggestie gedaan leegstaan- zoek naar nieuwe locaties. De ge meente huurt ze per dag, meestal op vrijdag. B en W verwachten hieraan 12.000 euro kwijt te zijn. Omdat bruidsparen er niks aan kunnen doen dat het Stadhuismu seum dicht is, wordt de huur niet doorberekend in de trouwtarie- ven. Zodra de overeenkomsten met de verhuurders zijn getekend, komen de locaties beschikbaar. Naar verwachting is dat in januari. de panden te verkopen aan een ei- landelijke werkmaatschappij die de panden vervolgens opknapt. „Zo kunnen we een halt toeroe pen aan slecht onderhoud en ver loedering." Voor ontwikkeling van recreatie en toerisme is volgens de plattelandsverklaring voldoende draagvlak op het eiland. Gepleit wordt voor het daarbij betrekken van landbouwers die omschreven worden als 'dé landschapsbeheer ders bij uitstek' Verder wil men ruim baan geven voor culturele projecten. „Wij hebben geleerd dat zij de schakels kunnen zijn tus sen de dorpskernen en de maat schappelijke geledingen van ons ei land. Zij scheppen een band en een perspectief" door Ali Pankow SIRJANSLAND - Openbare basis school Duiveland mag vanaf van daag, de Dag van Respect, voor de beide vestigingen in Sirjansland en Nieuwerkerk het predikaat Wereld- school voeren. Met een bordje aan de gevel wordt die titel benadrukt. Het verwijst naar artikel 1 van de grondwet betreffende gelijke be handeling en«het verbod op discri minatie. Schooldirecteur Gerard Oele ont vangt de bordjes vanochtend uit handen van stafmedewerkster Leo- nie Ernst van het Anti-discrimina tiebureau Zeeland. Ook gedepu teerde George van Heukelom en wethouder Gilles Houtekamer zijn aanwezigheid bij dit officiële ge beuren. „Wij zijn geen wereldverbeteraars. Kinderen zitten gemiddeld 25 uur per week op school. In die tijd pro beren we uit te dragen hoe je res pectvol met medemens, natuur en milieu kunt omgaan en we hopen dat dit ook buiten de school navol ging krijgt", zegt Oele. Hij zal niet beweren dat er op zijn school nooit wordt gepest. „Wij kweken geen heilige boontjes, maar we leren de kinderen wel grenzen te bepalen, tussen plagen en pesten bijvoorbeeld. Respectvol met elkaar omgaan, moet een grondprincipe zijn binnen onze school en vooral tot uiting komen in gedrag. Je kunt het immers ook kapot discussiëren en dat is zeker niet de bedoeling." Oele en Sonja Rodoe, leerkracht die alle specifieke activiteiten op dit gebied coördineert, benadruk ken het belang van continuïteit. „Respect leent zich niet voor een project. Dat moet door het hele be leid van de school verweven zit ten." Obs Duiveland zette een jaar geleden bewust in op het verwer- Dag van Respect ven van de titel Wereldschool, ook wel predikaat genoepid. In die po ging is de school geslaagd. „En nu begint het dus eigenlijk pas echt", zegt Rodoe om aan te geven dat het inderdaad niet ophoudt met het bevestigen van een bordje aan de muur. Zij benadrukt dat respectvol met elkaar omgaan vooral ook in klei ne dingen tot uiting kan komen. „Naar elkaar luisteren in de klas bijvoorbeeld. In de zogeheten Jij-en-Ik-Club discussiëren we over onderwerpen binnen de sa menleving en krijgt iedere leerling de kans zijn mening te geven. Ver der hebben we een complimenten doos. Gewoon een klein doosje, waar je een briefje met een compli mentje in kunt doen en vervol- 'Respect leent zich niet voor een project. Dat moet in het hele beleid zitten' gens aan een ander kunt geven als je vindt dat hij of zij iets goeds heeft gedaan." Een ander voorbeeld is het bezoek van rolstoelsporter Robbert-Jan van der Zande. „Volledig selfsup porting kwam hij met een trailer vol rolstoelen naar onze school. Hij ging vervolgens met een groep leerlingen naar de sporthal, zette hen allen in een rolstoel en liet ze zelf ervaren wat het is daaraan ge kluisterd te zijn", vertelt Oele om aan te geven dat de leerlingen dankzij zo'n ervaring wellicht heel anders over mensen met een han dicap zullen oordelen. Zo zijn er nog legio voorbeelden. Obs Duiveland draagt het beleid breed uit in schoolgids, schoolbe- leidsplan, nieuwsbrieven en websi te. „Ouders dienen goed op de hoogte te zijn waar de school voor staat en hopelijk ondersteunen -ze dat in de thuissituatie, want zoals gezegd bij ons zitten de kinderen gemiddeld 25 uur per week." Obs Duiveland krijgt vandaag op de Dag van Respect de officiële erken ning als Wereldschool. Gedeputeerde George van Heukelom geeft vanochtend een gastles op deze school. Vier leerlingen van obs Duiveland zijn winnaar in de landelijk kleurwed- strijd rond de Dag van Respect: Nina Stouten, Manuela Vis, Maria-Laura van der Velde en Loïs Groenewegen. door Koen van Bommel GOES - In 1100 voor Christus be dachten ze in China een manier om eenvoudig gaten in de grond te boren. In januari 2009 vertrek ken Floris de Vos en Gideon Bou ma naar Afrika om met die metho de waterputten te boren. Ze schreven zich twee weken gele den in bij de Kamer van Koophan del, als stichting Holland Water Goes Africa. Floris: „Het gaat alle maal supersnel. Sponsors zoeken, goede doelen benaderen, spullen bij elkaar vinden, het is echt hon derd procent er tegenaan nu." Het is de bedoeling dat de twee in januari vertrekken met twee ter reinwagens, waarop pasfoto's van sponsors zijn geplakt. „Uit eerdere ervaringen wist ik dat namen van sponsors op een auto plakken de lokale bevolking niks zegt. Daar om plakken we onze wagens vol met pasfoto's die donateurs voor zes euro kunnen kopen. Zo zien de mensen in Afrika gelijk wie er aan mee hebben geholpen." De gemeente Goes draagt ook een steentje bij. „In het kader van het Afrika-jaar zochten ze nog een goed doel. Toen heb ik uitgelegd wat we gaan doen en ze waren gelijk enthou siast. Ze hebben ons niet gespon sord met geld, maar in elk geval zorgden ze voor naamsbekend heid via hun website." Voor vijf goede doelen gaan de twee Zeeuwen in vijf verschillen de landen waterputten bouwen. In Gambia, Oeganda, Kenia, Tanza nia en Malawi. Met die Chinese methode dus. „Het voordeel daar van is dat het met goedkope mate rialen kan. Dus de lokale bevol king kan de putten ook zelf bou wen en onderhouden." Dat is vaak het probleem met gro tere hulporganisaties, legt Floris uit. „Die komen met hightech spul len aanzetten. Vervolgens is er dan geen geld of kennis om die dingen te onderhouden." De Vos en Bouma zijn niet onbe- kend met Afrika. De Vos bracht er een groot gedeelte van zijn jeugd door en Bouma ging in 2006 al mee met een reis naar Gambia. Toen doneerden ze drie terreinwa gens aan een ziekenhuis. mmmm Gideon Bouma (foto) was al eerder in Afrika. In 2006 nam hij samen met Floris de Vos deel aan de monstertocht Amsterdam-Dakar, foto Floris de Vos Het wordt geen gemakkelijke reis. De twee Zeeuwen blijven een jaar in Afrika. Daar slapen ze in de au to's, die ze na de reis aan de Nelson Mandela Foundation schenken. ,Ja, terug moeten we met het vliegtuig", zegt Floris. „Daar zoeken we nog een sponsor voor. Ach, het komt goed. Ik heb er het volste vertrouwen in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78