'Berechting van Bin Laden in Den Haag' BORN TO BE CHEAP. TËI.I:2 Groningen aast op geld van Noord-Holland Dronken machinist betrapt tele2.nl Ideaal van Verhagen is bestrijding terroristen met behoud waarden. 6 Donderdag 13 november 2008 PZC DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen van Buitenlandse Zaken vindt het een mooi beeld: terreur verdachte Osama bin Laden die te recht staat voor een rechtbank in Den Haag. „Terrorismebestrijding met inachtneming van onze waar den", noemt hij het. Dus geen detentiekampen waar vermeende terroristen jarenlang zonder proces en formele aan klacht worden opgesloten. Geen martelingen en geen geïmprovi seerde militaire rechtbanken zoals in Guantanamo Bay op Cuba. „Lie ver Bin Laden voor het Internatio naal Strafhofzegt Verhagen. Obama heeft in zijn campagne be loofd dat de omstreden Ameri kaanse gevangenis Guantanamo dicht gaat. Verhagen hoopt dat het een van de eerste daden van de nieuwe Amerikaanse president is. Hij wil Obama daarbij 'actief steu nen', zegt hij voorafgaand aan de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Over de invulling van die Neder landse hulp wil Verhagen snel overleg met zijn collega Ernst Hirsch Ballin van Justitie. Wereldwijd bestaat er onder juris ten geen twijfel over dat de praktij ken op Guantanamo onwettig zijn Maxime Verhagen Berechting Guantanamo-gevange- nen door internationale instantie is volgens deskundige lastig. Pro bleem is dat het bewijs deels door marteling is verkregen. en strijdig met de mensenrechten. Maar wat na sluiting van het kamp op het Amerikaanse stukje Cuba met de naar schatting 250 overgebleven gedetineerden moet gebeuren, is nog een groot vraagte ken. Van een deel staat de on schuld vast. Een andere groep is misschien niet onschuldig, maar bewijs tegen hen ontbreekt. Een kleine groep kan wellicht wel suc cesvol worden aangeklaagd en ver volgd. „Daarvoor zou berechting door een internationale instantie het best zijn," zegt advocaat en hoogle raar internationaal strafrecht Lies- beth Zegveld. Rechtbanken in Amerika hebben door de voorgeschiedenis de schijn van partijdigheid. Maar dat ideale scenario van berechting in Den Haag lijkt Zegveld echter vol komen onhaalbaar. „Het is zeer de vraag of er wel voldoende bewijs is om ze dan te veroordelen." Doordat veel verdachten al jaren lang vast zitten en een deel van het bewijs door geheim agenten en soms door marteling is ver gaard, houdt het voor een interna tionale rechtbank geen stand. Ook de zwaarste verdachten zouden dan snel vrij komen. Iets wat Oba ma zal willen voorkomen. GRONINGEN - Het provinciebestuur van Groningen overweegt beslag te laten leggen op Noord-Holland se tegoeden wanneer deze provin cie succes heeft bij de versnelde executie van claims op bezittingen van IJslandse banken. Dat heeft de Groningse gedepu teerde voor financiën, Mare Calon, gistermiddag laten weten tijdens een vergadering van een Staten commissie. De provincie Groningen trok aan vankelijk samen op met Noord-Holland bij het beslag leg gen van tegoeden van IJslandse banken. Groningen heeft daar 30 miljoen euro uitstaan en dreigt die te verliezen. Maar nadat minister Bos liet weten niet akkoord te gaan met zelfstandig optreden van de lagere overheden in deze kwes tie, besloot Groningen haar belan gen te laten vertegenwoordigen door het Rijk. Noord-Holland heeft ervoor gekozen executie van haar beslag op bezittingen van de IJslandse banken wel door te zet ten. Minister Wouter Bos (Financiën) is teleurgesteld in het 'zelfreini gend vermogen' tot nu toe van banken en andere financiële instel lingen na het ontstaan van de kre dietcrisis. Een van de oorzaken van de crisis is volgens Bos dat bij bestuurders het vermogen om snel geld te ver dienen centraal is komen te staan. Nu de schade hiervan zichtbaar wordt, mag in de ogen van de be windsman verwacht worden dat bankiers kritisch terugkijken op hun eigen handelen. „Hoeveel ban kiers heeft u gehoord die kritisch terug durven kijken naar hun ei gen manier van bankieren? Daar mogen wel een paar schepjes bo venop", aldus Bos gisteren tijdens een lezing. 't HARDE - De politie heeft dinsdag avond een dronken 33-jarige ma chinist aangehouden die de interci ty van Schiphol naar Groningen bestuurde. De machinist is op staande voet ontslagen, zo liet een woordvoer der van de NS gisteren weten. Agenten van de spoorwegpolitie hielden de machinist aan nadat de ze de trein vlak na station 't Harde had stilgezet. Naar eigen zeggen had hij dat gedaan omdat hij dacht dat hij iets of iemand had aangere den. Maar volgens de politie was van een botsing geen sprake. De man bleek een alcoholpromilla ge van 2 te hebben. We weten het eigenlijk al vijftien jaar. We zijn anders dan de rest. Omdat we denken dat het anders kan. Beter, makkelijker en goedkoper. Wij zijn Tele2, in 1993 in Zweden, op gericht door Jan Stenbeck. In die tijd kostte bellen naar het buitenland een rib uit je lijf. Simpelweg omdat er geen concurrentie was! Tot op dat moment dan. Onze missie was meteen duidelijk. De telecomreuzen uitdagen en de prijzen omlaag drukken! In 1997 braken we ook in Nederland de markt open, met bellen via 1602. En in de jaren daarna hebben we mobiel bellen, internet en digitale televisie betaalbaar gemaakt voor iedereen. Door brutaal en net iets slimmer de beste kwaliteit te bieden voor een scherpe prijs. Wij zijn een echte prijsvechter. Eentje die het anders doet dan de rest. Het zwarte schaap van de telecommarkt. Wij maken nieuwe technologieën bereikbaar voor iedereen. Sneller dan de rest. Altijd op onze eigen manier. Tele2."nl is en blijft dé plek voor de slimste abonnementen, de goed koopste telefoons en de beste deals. Elke dag opnieuw. Kom bijvoorbeeld vandaag tussen 20.00 en 21.00 uur naar onze site en profiteer van ons unieke Happy Hour! BORN TO BE CHEAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6