Met twee auto's 'Boeren misbruiken macht niet' Kwadendamme is het wachten op nieuwe winkel langzaamaan beu Schampsteen komt thuis aan Plataanweg Woningstichting presenteert soberder plan op bewonersavond. Winterfair in dorpshuis 's-Heer Arendskerke Sociaalcafé voor opa's en oma's over alcohol La Femme in Goes voor ambitieuze vrouwen The Gents geven concert in Grote Kerk Holland Water Goes Africa gaat een jaar lang waterputten boren. Klein cultureeel monument in Ovezande in ere hersteld. t j /i 26 Donderdag 13 november 2008 PZC door Maurits Sep MIDDELBURG - Er is geen sprake van machtsmisbruik door boeren in het waterschap. CDA-lijsttrek- ker Jacob Mol voor de waterschaps verkiezingen wijst de verdenking van de PvdA-Statenfractie resoluut van de hand. Volgens Mol is de nieuwe verde ling van de kosten over de verschil lende groepen belastingbetalers wel iets voordeliger voor de boe ren, maar gaat dat niet ten koste van ingezetenen. Althans, die zou den toch al slechter af zijn in de nieuwe kostenverdeling, stelt de CDA-lijsttrekker die nu nog dage lijks bestuurslid is van waterschap Zeeuwse Eilanden. „Wij hebben geprobeerd voor iedereen een op lossing te vinden, maar dat is niet gelukt." door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Het geduld raakt langzamerhand op in Kwadendam- me. Inwoners verwachtten gistera vond op een algemene dorpsraad vergadering eindelijk duidelijkheid over de bouw van een nieuw win kelpand in het dorp. Die duidelijk heid kwam er niet. „Het wordt op deze manier een gebed zonder ein de"; zei Gerry Schrauwen, secreta ris van de dorpsraad, na de bijeen komst. Al vijf jaar wacht supermarkteige naar Kees Verbeek, nog de enige in Kwadendamme, op een besluit over nieuwbouw. Het zag er eer der dit jaar goed uit. Woningstich ting R&.B Wonen had een plan ge- B 's-HEER ARENDSKERKE - Het Arend- huis in 's-Heer Arendskerke biedt morgen onderdak aan een winter fair. Er staan kramen met uiteenlo pende zaken als sieraden, schilde rijen, bloemstukjes, kunstwerkjes, Baby Born-kleding en tuindecora- ties. Er zijn ook optredens van een poppentheater (16.30 en 18.30 uur), van een plaatselijk zangtrio (19.00 en 20.45 uur) en van brass band Excelsior (19.30 uur). "De fair duurt van 16.00 tot 21.30 uur. WEMELDINGE - Opa's en oma's kun nen morgen tijdens het sociaalcafé in dorpshuis De Wemel in Wemel- dinge terecht voor vragen over al cohol, drugs en opvoeding. Ze zul len mogelijk wel eens via (klein kinderen in aanraking komen met alcohol- en drugsgebruik. De bij eenkomst, van onder meer Anbo en Allévo, is van 9.30 tot 11.30 uur. maakt in samenspraak met de Bor- selse kwaliteitscoördinator die zul ke projecten volgt. Uit berekenin gen die R&B Wonen daarna maak te, bleek het project echter te duur te zijn. De eisen die Borsele stelt, zijn te hoog, stelde R&B hoofd projectontwikkeling Theo van Driessche zich kritisch op, waarna overleg volgde met de gemeente. Ondertussen werkte R&B Wonen verder aan een nieuw, soberder en minder duur plan. Van Driessche liet gisteravond in Kwadendamme het resultaat zien. 'Vers van de pers'. „Alle onnodige elementen zijn eruit gehaald", verklaarde Van Driessche. Wethouder Marga Ver- W* Over de komst van een nieuw winkelpand in Kwadendamme is nog altijd geen duidelijkheid. Nieuw plan valt slecht bij Borsel- se wethouder. GOES - Voor ondernemende, ambi tieuze vrouwen is morgen in Goes het avondvullende project La Fem me. Het feest begint om 17.00 uur in Club Devo aan de Grote Kade. Uitgeefster Annemarie van Gaal, ook bekend van KRO-programma Dragon's Den, is gastspreekster. Na een diner is vanaf 22.30 uur een ook voor mannen toegankelij ke afterparty in Club Devo. Kaar ten kosten 55 euro. Info via tomdekoning@zeelandnet.nl. GOES - Het vocaal ensemble The Gents geeft zaterdag een concert in de Grote Kerk in Goes. De in 1999 opgerichte Nederlandse groep bestaat uit zestien zangers: counter tenors, tenoren, baritons en bassen. Ze verzorgen optredens in heel Europa. Het concert van za terdag begint om 20.00 uur. Kaar ten zijn vooraf te koop bij de kerk. mue (CDA, ruimtelijke ordening) was het daar niet mee eens. „Het nieuwe ontwerp ziet eruit als een platte doos", stelde zij onomwon den. Secretaris Schrauwen van de dorpsraad was - op z'n zachtst ge zegd - ook weinig enthousiast. „Ik vraag me af of de welstandscom missie dit plan zal goedkeuren." Van Driessche liet zich niet uit het veld slaan. „Het is een sober, maar net ontwerp. Het ziet er in elk ge val beter uit dan de huidige super markt." Voor R&B Wonen is het nieuwe plan wél haalbaar. De woningstich ting wil het pand tegen een niet- commerciële prijs verhuren. De ge meente Borsele was eerder bereid 150.000 euro subsidie uit de pro vinciale pot voor 'vitaal platteland' aan te vragen voor het plan. Als die wordt verstrekt, moet Borsele evenveel geld op tafel legt. door Koen van Bommel GOES - In 1100 voor Christus be dachten ze in China een manier om eenvoudig gaten in de grond te boren. In januari 2009 vertrek ken Floris de Vos en Gideon Bou- ma naar Afrika om met die metho de waterputten te boren. Ze schreven zich twee weken gele den in bij de Kamer van Koophan del, als stichting Holland Water Goes Africa. Floris: „Het gaat alle maal supersnel. Sponsors zoeken, goede doelen benaderen, spullen bij elkaar vinden, het is echt hon derd procent er tegenaan nu." Het is de bedoeling dat de twee in januari vertrekken met twee ter reinwagens, waarop pasfoto's van sponsors zijn geplakt. „Uit eerdere 'De lokale bevolking kan de putten zelf bouwen en onderhouden' ervaringen wist ik dat namen van sponsors op een auto plakken de lokale bevolking niks zegt. Daar om plakken we onze wagens vol met pasfoto's die donateurs voor zes euro kunnen kopen. Zo zien de mensen in Afrika gelijk wie er aan mee hebben geholpen." De gemeente Goes draagt ook een steentje bij. „In het kader van het Afrika-jaar zochten ze nog een goed doel. Toen heb ik uitgelegd wat we gaan doen en ze waren ge lijk enthousiast. Ze hebben ons niet gesponsord met geld, maar in elk geval zorgden ze voor naamsbe kendheid via hun website." Voor vijf goede doelen gaan de twee Zeeuwen in vijf verschillen de landen waterputten bouwen. In Gambia, Oeganda, Kenia, Tanza nia en Malawi. Met die Chinese methode dus. „Het voordeel daar van is dat het met goedkope mate rialen kan. Dus de lokale bevol king kan de putten ook zelf bou wen en onderhouden." Dat is vaak het probleem met gro tere hulporganisaties, legt Floris uit. „Die komen met hightech spul len aanzetten. Vervolgens is er dan geen geld of kennis om die dingen te onderhouden." De Vos en Bouma zijn niet onbe kend met Afrika. De Vos bracht er een groot gedeelte van zijn jeugd door en Bouma ging in 2006 al mee met een reis naar Gambia. Toen doneerden ze drie terreinwa gens aan een ziekenhuis. „Uitein delijk hebben we ook nog de eer ste surfschool in Gambia opge richt. We kwamen twee weesjon gens tegen, die we onze surfplan ken gaven, evenals een aantal les sen. Zo konden ze een bedrijfje op richten en surfplanken verhuren aan toeristen." De Vos en Bouma gingen naar Afrika met drie wagens, laptops en een boel spullen. Alles gaven ze weg. „Bij terugkomst droeg Gide on enkel nog een T-shirtje en een korte broek. En dat midden in de winter. Echt fantastisch." Het wordt geen gemakkelijke reis. De twee Zeeuwen blijven een jaar in Afrika. Daar slapen ze in de au to's, die ze na de reis aan de Nelson Mandela Foundation schenken. „Ja, terug moeten we met het vliegtuig", zegt Floris. „Daar zoeken we nog een sponsor voor. Ach, het komt goed. Ik heb er het volste vertrouwen in." Afrika-jaar y Goes heeft 2009 uitgeroepen tot Afrika-jaar. Vanaf januari zijn er elke maand activiteiten. y Tijdens het AfrikaFilmFestival in maart worden verschillende films en documentaires over Afrika vertoond in bioscopen Merral en 't Beest. y In juli wordt het Goes Afrika Festival gehouden in de Goese Schans, met een openlucht voorstelling en een Afrika- markt. Verder zijn er het hele jaar door voorstellingen, tentoon stellingen en projecten op scholen. door Harmen van der Werf OVEZANDE - Het kleinood is weer thuis op een boerderij aan de Pla taanweg in Ovezande, een veertig kilo zware, sober versierde schamp steen. Met dank aan Hans Rent meester uit Ovezande die in 1981 het cultureel monumentje uit han den van zijn oom redde. Zijn oom was praktisch alles aan het verpat sen en dat kon Hans niet aanzien. Hij heeft zijn huis in Ovezande te koop gezet, de oude schoolmees terswoning aan de Hoofdstraat, en wilde de steen graag in Ovezande houden, terugbrengen op de origi nele plek. Dat is gelukt. Gistermiddag was de officiële over handiging. Monique Boer, alweer sinds acht jaar bewoonster van het hoefje van de Rentmeesters, vond het een 'leuk, grappig gebaar' van Hans. „We houden er wel van om zoveel mogelijk in oorspronkelijke staat terug te brengen. We hebben afgelopen winter de regenbak nog hersteld. Het gewelf van die regen bak loopt helemaal door tot onder het huis." Via de heemkundige kring De Be- velanden is het contact gelegd tus sen Hans en Monique. De speciale kringwerkgroep kleine monumen ten sprong er direct op in. Voorzit ter Ad Beenhakker was één en al enthousiasme. „Kleine monumen ten zijn niet officieel beschermd. Alles hangt af van wat de eigena ren ermee doen. Ik vind het daar om schitterend dat Hans dit initia tief heeft genomen." Een schampsteen is gewoon een stuk steen, zou je zeggen, maar er zit wat aan vast. Op elke boerderij was er vroeger wel één te vinden. Die aan de Plataanweg bij Ovezan de stond in de grond op de hoek van een schuur. Reed een wagen er te dicht langs, dan schampte het wiel op de steen af en bleef de houten schuur in elk geval onbe schadigd. „Wie weet is die steen wel met de familie meegekomen uit 's-Heeren- hoek", gaf Hans een extraatje aan zijn cadeau. In 1861 verhuisden zijn voorouders naar de Plataan weg in Ovezande. Werkgroepvoor zitter Beenhakker maakte er ook iets moois van. „Het komt nooit voor dat eèn steen op de oude plek terugkeert, dat is in strijd met natuurwetten." Waarop hij bezwe rend sprak: „Ik verklaar de steen aard- en nagelvast." He, Kjoese^M Lederwaren Huis Hans Rentmeester uit Ovezande redde een oude schampsteen van de boerderij van zijn oom. Het culturele monumentje is sinds gistermiddag weer terug. Kipling rugzakken in diverse kleuren voor 49 95 St. Adriaanstraat 2 - Goes tel. (0113) 2113 98 Hans Rentmeester (hurkend links) overhandigt de schampsteen aan de nieuwe eigenaresse Monique Boer (rechts). foto Dirk-Jan Gjeltema laseronlharing o permanente make up o huidproblemen Opril Beestenmarkt 1b 4461 AM Goes,* Tel. (0113) 22 63 42

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64