polis vaak overbodig' Almere wil geen cash geld in supers Politie mag pedo hinderlijk volgen Na talloze overvallen zoekt burgemeester naar oplossing. 'Kind 's avonds op tijd naar binnen' Urk verzet zich tegen groot windmolenpark CDA, PvdA én Kroes azen op Brussel ii i BN DeStem PZC PZC Donderdag 13 november 2008 5 ALMERE - Burgemeester Annema- rie Jorritsma van Almere wil dat er geen contant geld meer aanwe zig is in de supermarkten in haar gemeente. Dat maakte ze gisteren bekend. Almere werd de laatste maanden opgeschrikt door een -reeks gewapende overvallen. „Als er geen cash meer in de kassa lades zit, wordt overvallen zin loos", zegt Jorritsma. Sinds augus tus zijn in de provincie Flevoland meer dan veertig gewapende over vallen gepleegd. In Almere alleen al staat de teller sinds september op 22 overvallen, voornamelijk bij winkels en supermarkten. Jorritsma praat morgen over haar plan met de supermarkten in Al mere en het Platform Detailhandel Nederland. Het zal nog enkele jaren duren voordat winkels geheel zonder con tant geld kunnen opereren. Pin nen en andere vormen van elektro nisch betalen worden weliswaar steeds populairder, maar de mees te consumenten zijn nog steeds ge wend kleine bedragen contant af te rekenen. Dat zegt Miranda Boer van het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL) in reactie op het voorstel van burge meester Jorritsma. Volgens Boer is de overstap naar een geldvrije winkel niet zomaar gemaakt. „Het probleem zit hem vooral in de hoofden van consu menten. Die hebben jarenlang van de banken te horen gekregen dat ze grotere' bedragen beter konden pinnen, maar kleinere bedragen juist contant moesten betalen." Toch zal contant geld uiteindelijk geen rol meer spelen in de winkel van de toekomst en wordt alles met pinpassen, creditcards of mo bieltjes afgerekend. UTRECHT - Kinderen tot acht jaar moeten 's avonds om acht uur bin nen zijn. Als het aan Farid Azar- kan, directeur van het Samenwer kingsverband van Marokkanen in Nederland, ligt wordt dat een norm. „Ik erger me als ik kinderen van 5 jaar 's avonds met een ouder broertje op straat zie hangen." Hij hoopt zo het risico te verkleinen dat kinderen vertrouwd raken met een criminele straatcultuur. URK - Het bedrijfsleven van Urk heeft bezwaar gemaakt tegen de plannen voor de bouw van het grootste windmolenpark van Ne derland bij het dorp. Rijk, provin cie en de gemeente Noordoostpol der willen het park met tachtig tot honderd molens ten noorden en zuiden van Urk aanleggen. Dit zou het zicht op het dorp verpesten voor bootpassanten, vindt Urk. Neelie Kroes foto EPA DEN HAAG - CDA en PvdA willen over een jaar allebei de nieuwe Ne derlandse eurocommissaris leve ren. Maar Neelie Kroes (WD), die de post nu bezet, wil graag aanblij ven, zo heeft zij informeel laten weten aan het kabinet. Dat zeggen goed ingevoerde bronnen in Brus sel en Den Haag. Binnen het kabi net is nog niet gesproken over de opvolging van Kroes. AMSTERDAM - De Amsterdamse po litie mag doorgaan met het hinder lijk volgen van een 6o-jarige zeden delinquent uit Amsterdam-Noord. Minister Guusje ter Horst fluit korpschef Job Cohen niet terug. „De gemeente kan dit instrument gebruiken. Het ministerie doet geen uitspraak over de proportio naliteit van de maatregel. Dat moet een rechter doen", aldus een woordvoerder van de minister. Co- hen had de minister om haar me ning gevraagd over het hinderlijk volgen, verstoring genoemd. De man werd in 2004 gearresteerd we gens seksueel misbruik van ver standelijk en lichamelijk gehandi capte kinderen. Toen hij na zijn vrijlating in 2007 weer contact zocht met gehandicapte kinderen, besloot de Amsterdamse driehoek - burgemeester, hoofdofficier van justitie en korpschef - tot versto ring. Stijging ziektekostenpremie binnen de perken Sinds de invoering van het nieuwe ziektekostenstelsel in 2006 zijn de gemiddelde premiestijgingen voor de consument tot nu toe binnen de perken gebleven. Gemiddelde premiestijging ziektekostenverzekering (in 9 10, r4 1 O) 1 (O im - c CO) ojTO -E-2 1 7,1 ■g I I r- ÜJ 0,1 -j3T5 li -0,5 NB: in de periode tot 2006 is de premie stijging voor ziekenfondsverzekerden weer gegeven. Na 2006 is uitgegaan van de verplichte basispolis inclusief een aanvul lend pakket. infographic: CPD Bron NZA, lndepender.nl Eén op de tien Nederlanders heeft geen aanvullende verzekering. Bevallingscursussen vallen vaak onder zo'n extra polis. foto jaap Rozema/GPD ze, zeggen kenners. Nederland is zwaar oververzekerd, aldus Wy- nand van de Ven, hoogleraar socia le ziektekostenverzekering aan de Erasmus Universiteit. 80 procent van de Nederlanders is relatief ge zond. Hij raadt hen aan opnieuw de balans op te maken. Hoeveel waren ze voorgaande jaren aan aanvullende verzekering kwijt en hoeveel kregen ze aan vergoedin gen terug? De financiële risico's die mensen lopen zonder aanvul lende verzekering zijn voor velen namelijk te overzien, zegt Van de Ven. Zeker met een redelijke ge zondheid en een gemiddeld tot hoog inkomen is een tegenvaller aan gezondheidskosten goed op te vangen. „Leg een potje aan", geeft hij als tip. Stort daarin het bedrag dat je normaal aan extra premies kwijt zou zijn geweest. „Al snel zit je op een redelijk bedrag en heb je een aardige buffer." Het is anders dan bij een brandverzekering, legt hij uit. De kans op een brand is welis waar klein, maar als het gebeurt, rijzen de kosten gelijk de pan uit. Wim Groot, hoogleraar gezond heidseconomie in Maastricht, schat dat de helft van de mensen met een aanvullende verzekering te duur uit is. Als je gezond bent, een goed gebit hebt en je voelt niet voor alternatieve geneeskun de, is een aanvullende verzekering 'overbodig en weggegooid geld', meent hij. „Wees slim en kijk voor uit. Als je weet dat je een kroon nodig hebt volgend jaar neem je nu snel even wel een aanvullende tandartsverzekering." Schilderes Amik Koerier (21) wordt al tijden geplaagd door haar pijnlijke gewrichten. Zij had maar wat graag beter verzekerd willen zijn. De fysiotherapie wordt in het basispakket pas vanaf de tiende be handeling vergoed. „Maar ik kan een aanvullende verzekering sim pelweg niet betalen." Met de verkoop van haar schilde rijen scharrelt ze de ene maand een flinke som bij elkaar en zijn de kosten geen probleem. De ande re maand moet ze de eindjes aan elkaar knopen. „Hoge vaste lasten kan ik beter niet hebben." Met de fysiotherapeut heeft ze nu een deal gesloten: in ruil voor een mooi schilderij helpt hij haar zon der een rekening te sturen. „Zoiets wil ik ook met mijn tandarts zien te regelen." Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. Ruim 1600 nieuwe producten van regionale ondernemers in Brabant. U kunt van bieden 14-21 november 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5