'Alle ouderen zouden hier aan mee moeten doen' nsn Wintermarkt dagbesteding Groot Zeeuws-Vlaams dictee Grote storing in PvdA-voorzitter biedt netwerk van digitale telefoon regio luisterend oor Genieten van het beste woonwinkelconcept van Nederland: kom deze week toosten met champagne. b Ll www.binnenuit.nl uit Amsterdam kan nog wat leren van Sluise welzijnsorganisatie. Rijvaardigheidstest voor ouderen in Axel trekt 40 belangstellenden. Z PZC Donderdag 13 november 2008 29 TERNEUZEN - Het Activiteitencen trum Zeeuws-Vlaanderen houdt zaterdag 29 november van 9.30 tot 15.30 uur de wintermarkt. Aan de Haarmanweg (Philips terrein) in Terneuzen biedt het centrum dag besteding aan mensen met een li chamelijke functiebeperking. In de kaarsenmakerij worden allerlei soorten kaarsen gemaakt. In de houtwerkplaats worden vele klei ne artikelen voor allerlei doelein den gemaakt, zoals kistjes, dienbla den, waaiers en vogelhuisjes. De markt laat ook de resultaten zien van de activiteit mozaïeken. Die worden verwerkt in dienbladen, spiegels, muurdecoraties en in tuinmeubels. Ook wordt er een schilderijenexpositie gehouden. 150 euro kado! Als u ongestoord wilt genieten van digitale televisie, dan hebben wij nu een ongekend scherpe aanbieding. Tot 1 februari krijgt u 150 euro van ons terug, als u zich abonneert op CanalDigitaal. Of 200 euro als u ons HDTV-actiepakket kiest', www.gestoord.tv BEN VAN DIJK ELECTRONICS Rondweg 9" 5406 NK Uden Telefoon - 0413 243535 DEN BRAAK Besterdring 179 5014 HK Tilburg Telefoon - 013 5432153 "l.c.m. een abonnement op het Basis-pakket en bij gelijktijdige aanschaf van een geselecteerde ontvanger met smartcard of een complete set. De adviesprijs van een compete set met een DSR2212 digitale tv ontvanger is 139,- (na aftrek korting). De adviesprijs van een complete set met een DSS7121 HDTV ontvanger is 289,- (11a aftrek korting). Op deze aanbieding zijn de actie- en algemene voorwaarden van CanalDigitaal van toepassing. SAS VAN GENT/OOSTBURG - De Zeeuws-Vlaamse bibliotheek houdt dinsdag 18 november in Oostburg en Sas van Gent, gelijktij dig, het Groot Zeeuws-Vlaams Dic tee. De bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. De entree is 2,50 eu ro (inclusief koffie/thee) Vooraf aanmelden is noodzakelijk. Dat kan aan de balie van de biblio theken in Oostburg en Sas van Gent. Ook per email: oostburg@bibliotheekzeeuwsvlaan deren.nl of sasvangent @bibliotheekzeeuwsvlaanderen.nl of telefonisch kunnen mensen zich inschrijven als deelnemer aan het dictee bij de bibliotheek in Oostburg (0117 - 453069) of Sas van Gent (0115 - 451239). MIDDELBURG - Alle abonnees van digitale telefonie van Delta heb ben gisteravond bijna anderhalf uur niet kunnen bellen. Dat kwam door een storing in het landelijk netwerk. Tegen zeven uur konden de meeste mensen weer telefone ren, een half uur later had ieder een weer verbinding. Volgens Del ta is dit de eerste keer dat een sto ring alle 44.000 abonnees treft. Vooral toen Delta digitale telefo nie introduceerde waren' er veel klachten over de verbinding. Die zijn inmiddels opgelost. Delta had het gisteren ook druk met het verhelpen van klachten over het beeld van abonnees van analoge televisie. Een groot aantal mensen klaagde over horizontale strepen nadat ze hun televisie op nieuw hadden ingesteld. Het pro bleem zat in de apparatuur in wijk- stations. Die worden allemaal na gekeken. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Landelijk voorzitter Liliane Ploumen laat haar partijge noten van de PvdA in Den Haag natuurlijk weten dat Zeeuws-Vlaanderen met smart wacht op aanpassing van rijksweg N61 en de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Maar ze was niet naar de regio ge komen om verlanglijstjes voor Sin terklaas op te halen. „Ik ben hier vooral om te luisteren, om te ho ren wat er speelt." De PvdA denkt nadrukkelijk na over kansen en be dreigingen in de grensstreek. De drugsoverlast en de aan grensar- beid gerelateerde problemen spe len daarbij een uitdrukkelijke rol. Ploumen liet zich dan ook graag door vertegenwoordigers van de drie gemeenten bijpraten. De voorzitter van de sociaal-demo craten was blij verrast over het rea lisme van de regionale bestuur ders. Ze ondersteunde de visie dat Zeeuws-Vlaanderen nu al moet na denken over de gevolgen van de verder dalende bevolkingscijfers in met name Sluis en Terneuzen. „Het zal moeilijk worden om in een gemeente als Sluis in alle ker nen scholen en dorpshuizen over eind te houden. Daar moet nu al over worden nagedacht." Ploumen prees de werkwijze van de Stich ting Welzijn West-Zeeuws-Vlaan- deren, omdat die er door een strak ke organisatie en korte lijnen met bestuurders in slaagt een zeer breed pakket aan activiteiten in een uitgestrekte gemeente te bie den. Amsterdam kan er volgens haar nog wat van leren. door Eugène Verstraeten AXEL - Bram Bakker (72) doet voor de vijfde keer mee aan een zoge naamde broemrit, een rijvaardig heidstest voor ouderen. Hij houdt van autorijden, maar weet ook dat het reactievermogen op oudere leeftijd minder wordt en dat er voortdurend nieuwe verkeersre gels komen. „Er sluipen foutjes in je rijgedrag en tijdens zo'n broem rit maken ze je daar op alert. Alle ouderen zouden er aan mee moe ten doen." Daar zijn de meeste van de veertig deelnemers aan de tweejaarlijkse broemrit in Axel het grondig mee eens. Toch valt de be langstelling wat tegen, zegt Softe Maeyens van de organiserende ouderenorganisatie Aan Z. „Want we hadden toch op zg'n zestig mensen gerekend." Vanaf 55 jaar mag je mee doen, maar in de praktijk zijn de jongste deelnemers toch rond de 60. Ze krijgen theorieles, doen mee aan een ogen- en reactietest en een be wegingsactiviteit. En ze maken een ritje met de eigen auto en een ervaren rij-instructeur. „Daarbij kijken we wat de kandidaten nog kunnen en wat we kunnen verbe teren. )e bent meer coachend be zig", zegt Wilfried Vermeulen uit Hulst. De mensen krijgen een uit slagformulier mee met een advies. „Daar zit helemaal niets aan vast, maar veel mensen denken dat ze hun rijbewijs kwijt raken als het hier slecht doen. Daarom durven ze ook niet mee te doen." De kritiek op de kwaliteit van me dische keuringen voor het rijbe wijs vindt Vermeulen wel terecht. „Wat denk je van twintigers die met drugs of alcohol achter het stuur kruipen? Die zijn veel meer een gevaar. Heel veel ouderen kun nen nog erg goed rijden, alleen gaat het gewoon wat langzamer." Addie Verhelst (68) heeft al 50 jaar haar rijbewijs en doet mee om te zien hoe het met haar rijkunst ge steld is. „Ik fiets wel 4000 kilome ter per jaar, maar met de auto maak ik heel wat minder kilome ters. Dus voor mij is zo'n opfriscur sus heel nuttig." Theo van Esbroek (59) denkt dat hij nog goed rijdt. „Maar ik wil wel eens van een an der horen of dat ook zo is." Ouderen doen de reflextest. foto Camile Schelstraete canal digitaal Gestoord? Honderdduizenden Nederlanders worden elke dag gestoord. Ze kijken digitale televisie met rare streepjes in beeld als de magnetron aanstaat. Of ze kijken nog analoge kabel en zien op demieeste zenders ruis, terwijl hun televisie HD-Ready is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57