'Dierenactivist als 'Aanvullende terrorist vervolgen' Actiegroep bekladt huis agente Onderzoek naar kosten berging in Volkerak Tweede Kamer eist snelle aanpak na gewelddadige acties. 'Verleng bedenktijd aankopen ouderen' Politiewagens uitgerust met defibrillator Ridderkerk viert oud en nieuw vuurwerkvrij Nederlandse kliniek geeft ingestraald water 4 I Donderdag 13 november 2008 PZC DEN HAAG - Het kabinet moet haast maken met een wet waar mee gewelddadige dierenactivis ten kunnen worden vervolgd als terroristen. Dat eist een meerder heid in de Tweede Kamer. Aanlei ding is de recente aanslag op twee auto's van een voormalig bestuur der van effectenbeurs Euronext. CDA, WD, PW, Christenunie en SGP dwongen minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken vo rig jaar al met wetgeving te ko men. Daarmee kunnen groeperin gen op de Europese terreurlijst worden geplaatst. Ook kan individuele activisten worden verboden zich in de buurt van iemand of diens woning op te houden, zonder dat er een redelijk vermoeden is dat zij iets strafbaars doen of willen doen. Tevens kan hen worden verplicht zich op be paalde momenten bij de politie te melden. De woede van de Kamer richtte zich in 2007 op het Animal Libera tion Front (ALF), dat de brand bij een bedrijf in faunabeheer opeiste. Door de recente aanslagen en de daarmee gepaard gaande bedreigin gen is de ernst van de situatie vol gens de betrokken partijen niet langer te ontkennen. „Het links activisme is in jaren niet zo hevig geweest", zegt CDA-Kamerlid Sybrand van Haers- ma Buma. „Dit doet mij denken aan de aanslag op het huis van toenmalig staatssecretaris van Justi tie Aad Kosto in 1991." Het irri teert hem dat de minister geregeld zegt dat de aanpak van dergelijke Gewelddadige dierenactivisten moeten worden vervolgd als ter roristen, vindt de Tweede Kamer. Aanleiding is een aanslag op be stuurders van Euronext. activisten topprioriteit is, maar er in de praktijk niets gebeurt. „De daders lopen nog vrij rond, kwa lijk", vindt Haersma Buma. „Als er mensen in die auto's hadden geze ten, hadden ze het niet kunnen na vertellen." Justitie is gisteren een onderzoek begonnen naar de aanslag met zes explosieven op twee auto's van een oud-bestuurder van Euronext. Deze actie werd kortgeleden op een website opgeëist door een ac tiegroep die zich Arson noemt. „Dat is niet eerder gebeurd en dat is beangstigend", stelt Haersma Bu ma. „Er worden namelijk ook ern stige bedreigingen op geuit. Zo'n webstie moet direct uit de lucht worden gehaald en dat kan als de minister ons voorstel zo snel moge lijk uitvoert." De aanslag was indi rect gericht tegen het bedrijf Hun tingdon, dat dierproeven doet en genoteerd staat aan de Amerikaan se beurs, waaraan Euronext geli eerd is. WESTBROEK - Actievoerders van een radicaal linkse groepering heb ben in Westbroek het huis beklad van een agente van de Vreemdelin genpolitie en de banden van haar auto lek gestoken. De zich De Winterschilders noe mende activisten schilderden de voordeur rood, en vermeldden bo vendien naam en adres van de agente op internet. De politiebond ACP heeft geëist dat minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie hard optreedt. De groep claimt de actie op de acti vistische website lndymedia.nl. 'Dit is een waarschuwing aan haar collega's van de moderne gestapo (vreemdelingenpolitie, IND, justi tie)', staat daar te lezen. 'Jullie zijn verantwoordelijk voor wat jullie doen. Stop daarmee.' De rode verf staat volgens de actie groep symbool voor het bloed van de mensen die lijden onder de praktijken van de Vreemdelingen politie. 'Verder hebben we gezorgd dat ze vandaag niet snel naar haar PETER AN STRAATEN AAflAR MAAK V/V/TT. werk kan.' De naam en adres van de agente zijn na enige tijd verwij derd uit het bericht. De politie is op zoek naar de daders, zegt een woordvoerder van het korps in Utrecht. „Het is zeer kwalijk dat mensen zo maar personalia op het internet zetten. Dat heeft niets te maken met het feit dat ze bij de politie werkt." Volgens voorzitter Gerrit van de Kamp van de ACP verdienen de daders een hoge straf, omdat de bedreiging tegen een politieagent is gericht. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Staatssecretaris Tineke Huizinga gaat onderzoeken of het Rijk de kosten kan betalen van de maatregelen die Brabant moet ne men om overtollig water uit Zuid-Holland te bergen in het Vol kerak-Zoommeer. Ze zei dat gisteren in antwoord op vragen van CDA-Kamerlid AD Koppejan. In het plan Ruimte voor de rivier is het Vol kerak-Zoommeer aangewezen als waterberging voor overtollig water vanuit Zuid-Holland. Dat leidt tot tijdelijke verhoging van de water stand op het Volkerak-Zoommeer, wat de afvoer van de West-Bra bantse rivieren de Mark en de Vliet op het meer bemoeilijkt. Wa terschap Brabantse Delta, verant woordelijk voor de waterkeringen in het gebied, moet daarom maat regelen nemen om problemen door overlopende rivieren te voor komen. Het CDA vindt het niet te recht de de regionale overheden in Brabant moeten opdraaien voor de kosten van waterberging voor Zuid-Holland. Koppejan: „Het is niet meer dan fatsoenlijk om die kosten gezamenlijk, dus als Rijk, te dragen." Een aanvullende zorgverzekering is voor de meeste Nederlanders de normaalste zaak van de wereld. Volgens kenners gaat het vaak om weggegooid geld. „Ik mankeer toch nooit wat." door Ap van den Berg en Floor Ligtvoet ~W" oop Strous (73) loopt sinds I zijn pensioen hele dagen I door de stad. Weer of geen weer, niets houdt hem tegen. J En nooit, zegt hij nadrukke lijk, is hij ziek. Hij voelt zich zo fit als een hoentje. „Ik kom niet eens bij de huisarts", grapt hij. De laat ste keer dat hij met een arts van doen had was in 1981. „Toen onder ging ik een longoperatie. Daarna nooit meer iets gehad." Een aanvullende verzekering is voor hem niet nodig, meent hij. Ook met zijn gebit is niets mis. „Ik was de laatste keer bij de tandarts 46 euro kwijt, voor het verwijde ren van tandsteen. Dat bedrag kan ik prima uit eigen zak betalen." Voor zijn vrouw is het een heel an der verhaal. Die heeft zich wel bij verzekerd. En dat is maar goed ook, meent Strous, want ze heeft 'nog wel eens wat kwaaltjes'. Ze is slecht ter been en moest afgelopen jaar nog aan een kunstgebit gelo ven. Vorig jaar groeide de groep Neder landers zonder aanvullende verze kering licht. Onderzoeksinstellin gen Vektis en Nivel en brancheor ganisatie Zorgverzekeraars Neder land zouden niet verbaasd zijn als dat aantal in deze economische zware tijden verder toeneemt. „De aanvullende polissen worden in 2009 gemiddeld 8 procent duur der. Dat is al snel een paar tientjes per jaar per persoon", rekent Ma rieke Smit van Vektis voor. Het kan voor sommigen de reden zijn hun aanvullende polis te verruilen voor een goedkopere met minder dekking, of helemaal overboord te gooien. Voor verzekeraars is dat een strop. Op aanvullende verzeke ringen maken ze winst, op basis verzekeringen verlies. Vuilnisman Edwin 't Hart is er voor zichzelf al uit. Hij is begin twintig, gezond en ook het komen de jaar beter af met alleen een ba sisverzekering, vertelt hij. „Ik man keer toch nooit wat. Tandartskos ten kan ik nu beter zelf betalen. Met meer premie betalen, ben ik duurder uit." Alleen een basisverzekering is voor velen geen onverstandige keu- HILVERSUM - Stichting De Ombuds man wil dat ouderen drie maan den bedenktijd krijgen bij de tele fonische aankoop van producten of diensten. Nu is dat zeven dagen. Bij Stichting De Ombudsman ko men geregeld klachten binnen over verkoopmethoden aan oude ren van 65 jaar en ouder. Die zeg gen eerder 'ja' omdat ze het aan bod niet snappen en de conse quenties niet overzien. GRONINGEN - De politie in Gronin gen heeft gisteren de eerste defi- brillatoren gekregen voor politie wagens. De komende maanden worden alle noodhulpvoertuigen van de politie uitgerust met deze apparatuur voor reanimatie na hartstilstand. De politie is vaak als eerste ter plaatse na een alarmmel ding. Met de defibrillator kunnen agenten eerste hulp verlenen. RIDDERKERK - Een deel van Ridder kerk moet het tijdens jaarwisse ling zonder vuurwerk doen. De ge meente onder Rotterdam heeft: het gebied in de stad waar geen rotjes mogen worden afgestoken dit jaar uitgebreid, nadat eerdere initiatieven de afgelopen jaren hun effect hebben bewezen. De mogelijkheid wordt zelfs onder zocht in de toekomst vuurwerk in de hele stad te verbieden. AMSTERDAM - In een Nederlandse kliniek in Malawi krijgen hiv-pa- tiënten al jaren 'ingestraald' water als geneesmiddel. De kliniek staat geregistreerd als goed doel. Dat blijkt uit een artikel in HP/De Tijd deze week. Het gaat om het Eva Demaya Centrum in het noorden van het Afrikaanse land, dat naast reguliere ook homeopatische en traditionele middelen aanbiedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4