Verkoop fanartikelen levert eredivisie 22 miljoen euro op Frank Kemperman moet scherven lijmen in de dressuurwereld Jan Ullrich verdient 340.000 euro dankzij overwinning bij rechter 44 I Donderdag 13 november 2008 PZC Selectiewedstrijden bij De Kroo in Nieuwland Geen vredige kerst voor bokser Innocent Tafeltennisser Boll wint Masters Taekwondo-clinic in Couburg Koudekerke Van der Garde mag testen voor Renault Weer wereldrecord voor Peter Marshall Directeur CHIO moet problemen in kaart brengen en oplossen. Sturkenboom naar kantonrechter Inkomsten Nederlands voetbal lopen ver achter bij grote landen. □2 Ploegbaas moet betalen omdat renner geen doping gebruikte. W NIEUWLAND - Stal De Kroo in Nieuwland is het decor van een van de selectiewedstrijden voor ■het Nederlands kampioenschap dressuur voor de klassen ZZ-licht, ZZ-zwaar en de Prix St. Georges. Zowel op zaterdag (vanaf 10.00 uur) als zondag (vanaf 9.00 uur) is er met onder anderen Marlies van Baaien en Thamar Zweistra een sterk deelnemersveld aanwezig. AMSTERDAM - Profbokser Innocent Anyanwu klimt op eerste kerstdag in België in de ring. De geboren Ni- geriaan, die in afwachting is van een Nederlands paspoort, treedt in Izegem aan tegen de Belg Hovic Zhamkodyan. Beide profboksers zijn kampioen van de Benelux. Innocent in het zwaarvedergewicht, Zhamkodyan in het lichtgewicht. MOSKOU - De Duitser Timo Boll heeft gisteren de Masters gewon nen, een tafeltennistoernooi voor de acht beste spelers van Europa. Hij versloeg in Moskou in de fina le de Oostenrijker Werner Schla ger met 4-1. De Wit-Rus Samsonov werd der de door de Zweedse veteraan Pers- son met 4-1 te verslaan. KOUDEKERKE - Taekwondovereni ging Koudekerke houdt zaterdag vanaf 10.00 uur een clinic in sport hal Couburg in Koudekerke. De gastdocenten zijn Amar Dihal (vijfde dan) en Halil Niamat (twee de dan) uit Den Haag. Zij zijn als leraren verbonden aan de Taek wondo Bond Nederland en allebei veelvoudig nationaal styl-kam- pioen. BARCELONA - Giedo van der Garde gaat volgende week testraces rij den voor het ING Renault Fi Team. De Nederlandse autocou reur (23) kreeg die uitnodiging als winnaar van de WSR-titel. Deze stelde hij onlangs in Estoril veilig. Ondermeer Robert Kubica, een van zijn voorgangers in de Formu le Renault Series, maakte op deze manier kennis met het grote werk. STOCKHOLM - Peter Marshall heeft tijdens het wereldbekergala in het 25 meterbad van Stockholm ook het wereldrecord op de 50 meter rugslag verbeterd. De Amerikaan se zwemmer was in een superrace na 23,05 seconden terug. De oude toptijd stond sinds vorige maand met 23,24 op naam van de Australiër Robert Hurley. door Ciel Hendrix SITTARD - Frank Kemperman moet de internationale hippische federa tie (FEI) gaan helpen een uitweg te vinden uit de problemen die ge rezen zijn in de dressuurwereld. FEI-presidente prinses Haya van Jordanië heeft het dressuurcomité gevraagd op te stappen. Al geruime tijd bestaat onenigheid tussen FEI en de dressuurclub van de Belgische voorzitter Mariette Withages. Onder meer over het feit dat het comité het omstreden Duitse jury lid, Gotthilf Riexinger, tot voorzit ter benoemde van de jury op de Olympische Spelen. Het dressuurcomité acht zichzelf onaantastbaar en stelt zelf de ju ry's samen. Dat leverde al vaker verwijten over vriendjespolitiek en autoritair optreden op. Het co mité voelt zich zelfs niet gehouden LEUSDEN - Marcel Sturkenboom laat zijn ontslag als directeur Sport van sportkoepel NOCNSF toetsen door de kantonrechter. Sturkenboom werd begin oktober door NOCNSF aan de kant gezet. Mededelingen over het ontslag deed de sportkoepel destijds niet, door Cijs van Oosten DEN HAAG - De achttien Nederland se eredivisieclubs hebben in het seizoen 2007/2008 in totaal 22 mil joen euro omgezet aan merchandi sing (verkoop van fanartikelen). Dit staat in het European Football Merchandising Report van Sport+Markt en PR Marketing, dat gisteren voor het eerst is versche nen. Het onderzoek richt zich op de zes grootste voetbalcompetities in Eu ropa. De 22 miljoen die de Neder landse clubs omzetten is een frac tie van het totaal: 615 miljoen eu ro. De Premier League (Engeland) is koploper met 171 miljoen euro aan verkochte wedstrijdshirts en derge lijke supportersartikelen. In Enge land worden niet alleen veel shirts verkocht, ze hebben ook een hoge re prijs. De Primera Division (Spanje) volgt met 145 miljoen, de Bundesliga (Duitsland) 127 mil joen, de Ligue 1 (Frankrijk 86 mil- Inkomsten Europese topdivisies De inkomsten uit merchandising en licenties in de Europese topdivisies (seizoen 2007-2008) Engeland: Premier League 171 miljoen euro Spanje: Primera Division 145 Duitsland: 1e Bundesliga 127 Frankrijk: Ligue 1 86 Italië: Serie A 64 Nederland: Eredivisie 22 GPD R.S. bron: European Football Merchandising Report van SPORT+MARKT joen en de Serie A (Italië) 64 mil joen. Belangrijke factoren voor succes volle merchandising zijn sportief succes, de omvang van de eigen markt, het aantal clubfans in bin nen- en buitenland en het. toe schouwersaantal bij thuiswedstrij den. „Een groter stadion heeft een directe invloed op de toename van De inkomsten van de Nederland se voetbalclubs via merchandi sing vallen in het niet bij de be dragen die clubs uit de grote Europese landen verdienen. de verkoop van fanartikelen", al dus Hartmut Zastrow, directeur van Sport+Markt. Het merendeel van de opbreng sten uit merchandising gaat naar de toptwintig onder Europese clubs. Zij verdienen gezamenlijk 424 miljoen euro, 21,2 miljoen per club. Voor de overige 96 clubs in de zes competities blijft 192 miljoen euro over. Desondanks vinden alle clubs de omzet uit merchandising belangrijk. Vooral voor de kleinere clubs is het groeipotentieel nog lang niet uitgeput. te voldoen aan de oproep van het hoofdbestuur om op te stappen. Volgende week vindt in Buenos Ai res (Argentinië) een algemene ver gadering van de FEI plaats, waar de affaire aan de orde zal komen. Een werkgroep moet de proble men in kaart brengen en een op lossing zoeken. Voor dat comité is Kemperman, directeur van het CHIO van Aken, nu gevraagd als voorzitter. Verder zitten er verte genwoordigers van de ruiters (Ri chard Davison), de trainers (Ro bert Dover) en de teamchefs (Alain Francqueville) in. Een verte genwoordiger van de jury wordt nog gezocht. Kemperman: „We hopen dat de problemen in de wandelgangen opgelost kunnen worden. Het wordt een ander verhaal als volgen de week in Buenos Aires 130 lan den zich achter het dressuurcomi té scharen. We onderzoeken ook nog juridisch of het comité een verzoek van het hoofdbestuur, om op te stappen, zomaar naast zich neer kan leggen." DUSSELDORF - Jan Ullrich heeft de rechtszaak tegen Günther Dahms gewonnen. De voormalige baas van Team Coast, voor wie de voor malige Duitse wielrenner in 2003 vier maanden reed, weigerde hem daarvoor te betalen omdat er do ping in het spel zou zijn geweest. De rechter in Düsseldorf oordeel de gisteren echter dat Ullrich nog 340.000 euro te goed heeft plus rente. „Mooi, dat de waarheid heeft geze gevierd", reageerde de ex-renner op de uitspraak. „Ik had het van daag gemakkelijk. De waarheid ver tellen is namelijk altijd gemakke lijk." De winnaar van de Tour de France van 1997 verklaarde onder ede dat hij tijdens zijn korte dienst verband bij Team Coast zich „nooit heeft bediend van verbo den middelen of van methoden die tegen de regels indruisen". Mocht toch nog worden bewezen dat Ullrich zich wel degelijk aan verboden praktijken heeft bezon digd in de periode januari tot eind maart 2003 dan kan hem dat ko men te staan op een gevangenis straf van ten minste een jaar. Ullrich werd in juni 2002 betrapt op het gebruik van amfetaminen en stapte een half jaar later van Team Telekom over naar Team Coast. Die ploeg werd na vier maanden geschorst door de internationale wielrenunie UCI wegens finan cieel wanbeleid. Ullrich sloot zich aan bij Bianchi en reed voor die formatie de Ronde van Frankrijk. Na dat jaar keerde hij terug naar T-Mobile, de opvolger van Team Telekom, dat hem in 2006 wegens mogelijke betrokkenheid bij de do- pingaffaire rond de Spaanse arts Fuentes op straat zette. Ullrich kocht eerder vervolging wegens sportieve fraude af, naar verluidt voor 1 miljoen euro. Jan Ullrich kan nog steeds rekenen op een brede belangstelling van de pers. foto David Ebener/EPA maar meningsverschillen met alge meen directeur Theo Fledderus zouden de oorzaak van de breuk zijn. Sturkenboom is bang dat zijn toekomst in de sportwereld door zijn ontslag geschaad wordt. Hij was vijftien jaar in dienst van NOCNSF. TAFELTENNIS Moskou. Masters Cup. Halve finales, Werner Schlager (Oos) - Vladimir Samsonov (W-Rus) 4-3 (11 -5,4-11,11 -7,9-11,9-11,11 -5,11 -9), Ti mo Boll (Dui) - Jörgen Persson (Zwe) 4-1 (11-9,11-5,8-11,11-7,11-7). 3e/4e plaats: Vladimir Samsonov - Jörgen Persson 4-2, (11-3,17-15,11-8,5-11,8-11,11-5). Finale: Timo Boll - Werner Schlager 4-1 (7.-11 11-9, 11-7, 11-4,11-9), TENNIS Shanghai. Masters Cup. Rode groep: Murray (GBr/3) - Simon (Fra/7) 6-4 6-2, Federer (Zwi/1) - Stepanek (Tsj) 7-6 (4) 6-4. Stand: 1. Murray 2-4 (4-1), 2. Federer 2-2 (3-2), 3. Si mon 2-2 (2-3), 4. Stepanek 1-0 (0-2). Roddick (VSt/5) 1-0 (1-2) opgave wegens blessure. VOETBAL KNVB beker, derde ronde. ADO Den Haag-Fortuna Sittard 4-1, Heerenveen-Haaglan- dia 7-0, Telstar-FC Groningen 0-3, Sparta-Cam- buur 2-1, Volendam-Ajax 1-0 (nv), Eindho- veh-FC Twente 2-3, FC Lienden-Vitesse 1-0. WIELRENNEN München. Zesdaagse. Eindstand: 1. Bartko/Keisse (Dui/Bel) 311 punten, 2. Zabel/Lampater (Dui) 307, op 1 ronde: 3. Pollack/Kluge (Dui) 291, op 3 ronden: 4. Rasmussen/Morkov (Den) 290, op 7 ronden: 5. Mohs/Schep (Den/Ned) 153, op 8 ronden: 6. Beikirch/Lademann (Dui) 109, op 19 ron den: 9. Bengsch/Stam (Dui/Ned) 66. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl AGENDA DONDERDAG BILJARTEN Pool. Regionale eerste klasse. The Roadhou- se Blues - The Dis. Locatie: The Roadhouse, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46