Volendam Amateurclub Kraay jr stunt tegen Vitesse onderstreept problemen Ajax Rodelantaarndrager eredivisie stoot koploper uit beker. Heerenveen heeft geen medelijden met amateurs Haaglandia. 45 Donderdag 13 november 2008 VOLENDAM - Ajax maakte gistera vond onbedoeld duidelijk dat het eigenlijk niet meer over een ge schikte centrumspits beschikt. De Amsterdammers misten in de tweede helft van het bekerduel met Volendam zo veel kansen dat de nummer laatst van de eredivi sie in de tweede helft van de ver lenging alsnog kon toeslaan: ï-o. Jack Tuyp liet doelman Kenneth Vermeer na 110 minuten voetbal len met een handig boogballetje kansloos. De spits bezorgde trai ner Marco van Basten veel hoofd brekens richting de komende com petitieduels met PSV en AZ. De voormalig bondscoach van het Ne derlands elftal mist tijdens beide ontmoetingen nog steeds de ge blesseerde Klaas-Jan Huntelaar en zijn eerste vervanger Dario Cvita- nich. „En dat is een groot probleem", keek Van Basten alvast vooruit. „We kregen vooral in de tweede helft best veel kansen. Maar heel eerlijk gezegd had ik geen idee wie die bal moest maken. We missen echt een spits die makkelijk scoort." Helaas voor Ajax maakte Evander Sno tegen Volendam duidelijk waarom de trainers van NAC en Celtic hem de laatste jaren als mid denvelder gebruikte. De jeugdinter- national bewees als invaller nog zijn waarde als gelegenheidsspits tegen Heracles en FC Twente. Hij stelde zich tegen Volendam allesbe halve kandidaat voor een basis plaats zondag in de Arena tegen PSV. Sno grossierde op het gladde kunstgras in balverlies. Het ont brak hem ook aan snelheid om het de defensie van Volendam echt lastig te maken. Van Basten haalde de speler die de afgelopen vier jaar in Nederland en Schot land tot twee competitietreffers kwam, voortijdig naar de kant. Leonardo, de vervanger van Sno, benutte zijn invalbeurt om aan te geven dat hij ook een kandidaat is voor een basisplaats tegen PSV. De Braziliaan moest driekwart wed strijd toekijken hoe Marvin Zeegel- aar zijn debuut in de hoofdmacht van Ajax maakte. Zeegelaar dankte zijn basisplaats aan een liesblessure van Urby Ema- nuelson. De linkspoot meldde zich als elfde speler in de overvolle ziekenboeg van de Amsterdamse club. „Natuurlijk had ik ook met Leonardo of Rommedahl kunnen beginnen", besefte Van Basten. „Maar die hebben mij de laatste weken ook niet echt als buitenspe ls Ajax mist door de blessures van Huntelaar en Cvitanich een afma ker. De Amstedammers krijgen in het bekerduel met Volendam veel kansen maar scoren niet. Ier kunnen overtuigen." Luis Sua- rez, de man die het vlaggenschip van Ajax de laatste weken zo vaak de reddingsboei toewierp, kreeg in de tweede helft vier goede kansen. Hij raakte eenmaal de paal, schoot twee keer naast en stuitte ook een maal op de uitstekende doelman Jeroen Verhoeven. Volendam oogde na rust met de minuut vermoeider en kwam in 45 minuten slechts tot een doelpo ging. De vreugde bij de thuisclub was al groot toen scheidsrechter Van Huiten voor de verlenging floot, jack Tuyp bezorgde Volen dam in de noe minuut echter hele maal een historische avond (ï-o). Thomas Vermaelen stond toen al leen nog maar op het veld omdat Van Basten al drie keer gewisseld had. „Hij had heel erg last van zijn en kel", stelde de trainer Van Ajax. „Ik had liever ook niet drie keer ge wisseld, maar Oleguer en Zeegel aar moesten er ook af wegens spierblessures." LIENDEN - FC Lienden heeft voor een nog grotere bekerstunt ge zorgd dan Volendam. De amateur club, getraind door Hans Kraay jr, schakelde gisteravond voor 2500 dankbare supporters Vitesse uit in de derde ronde: 1-0. Erik de Kruijk maakte uit een vrije trap de luid bejubelde treffer tien minuten voor tijd. Lienden, voor het derde jaar op rij in de hoofd klasse C actief is na Achilles'29 de tweede amateurtopper bij de laat ste zestien. Op de overwinning die een heel dorp in feeststemming bracht, viel weinig af te dingen. De wedstrijd ging gelijk op. Kansen waren er aan beide kanten niet. Vitesse dacht bepaald niet te licht over de klus. Coach Hans Westerhof kon tot zijn genoegen vaststellen dat zijn team er alles aan deed om een goed resultaat te behalen, maar zag tot zijn schrik ook dat er niets werd afgedwongen. Dat de beslis sing uit een spelhervatting viel was bijna logisch. Heerenveen plaatste zich moeite loos bij de laatste zestien. De Frie zen hadden in het Abe Lenstra-sta dion weinig mededogen met hoofdklasser Haaglandia. Na ruim een half uur stonden de amateurs uit Rijswijk met 5-0 achter. Na rust kon de voet op de rem: 7-0. De achtste finales bevatten hoofd zakelijk eredivisieclubs. Uit de Jupi- Danijel Pranjic was namens Heerenveen drie keer trefzeker in het beker duel met de zondagamateurs van Haaglandia. foto Marcel Antonisse Ier League overwinteren alleen Ex celsior en Dordrecht. Achilles'29 en FC Lienden vertegenwoordigen de amateursectie, ervan uitgaande dat Feyenoord vandaag HHC Har- denberg eronder krijgt in Emmen. Behalve Heerenveen bekeren ook ADO Den Haag, FC Twente, Sparta en FC Groningen. Dat ging ten koste van respectievelijk Fortu- na Sittard (4-1), Eindhoven (3-2), Cambuur Leeuwarden (2-1) en Tel star (3-0). Net als Heerenveen nam ook ADO snel afstand van Fortuna Sittard. Draaitol Hursut Meric, die voor de verandering eens basisplaats was gegund, Fabio Caracciolo en We sley Verhoek beslisten het duel in 35 minuten. Meric en Ruud Boy mans (FSC) bepaalden de eind ig FC Lienden stunt in de derde ron- de van het bekertoernooi. De amateurploeg van trainer Hans Kraay junior verslaat eredivisio- nist Vitesse met 1-0. stand op 4-1. Groningen kwam in Velsen na een kwartier op voor sprong door Berry Powel, de ver vanger van de geblesseerde Koen van de Laak. Petter Andersson en Anthony Correia (eigen doel) be slisten de wedstrijd na rust. Kevin Strootman en Joey Godee loodsten Sparta naar de volgende ronde in februari. Alleen Mark de Vries deed iets terug namens Cam buur, waar Sparta-trainer Foeke Booy een kleine dertig jaar gele den begon als voetballer. Twente kwam bij Eindhoven nog onverwacht in problemen. De En- schedese ploeg stond halverwege de eerste helft met 3-0 voor dank zij Robbie Wielaert, Eljero Elia en Blaise N'Kufo. Tim Nelemans en topscorer Serhat Koe maakte de tweede periode nog interessant. Doelpunten kreeg het publiek niet meer.te zien. Pagina 41: PSV blijft weinig be- spaard Zeeuwse korfbalclubs beginnen aan competitie in de zaal Tip? sport@pzc.nl Turner Jeffrey Telussa maakt lange dagen in Heerenveen De spelers van Volendam vieren feest na de 1-O-bekerzege op Ajax. foto Valerie Kuypers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41