moet doorsnee bevolking zijn L berco aantrekkelijk shoppen Stemrecht VOORDEEL PER 2! W PZC Donderdag 13 november 2008 3 lange vorslstraat - goes COMMENTAAR Stemmen voor het openbaar bestuur is een verworvenheid die het waard is te koesteren. Maar bij de verkiezingen voor het algemeen bestuur van de waterschappen wordt het uitoefenen van het stemrecht wel erg moeilijk gemaakt. Want in feite gaat het om het kiezen van bestuurders voor een overbodige organisatie. Ten principale dienen de waterschappen te worden opgeheven. De taken kunnen naadloos worden overgenomen door de provincie. Voor het opheffen van de waterschappen is helaas nog altijd geen parlementaire meerderheid te vinden. Dus wordt de kiezer nu geconfronteerd met verkiezingen voor het algemeen bestuur. Voor het eerst volgens een lij stenstelsel en met nadrukkelijk ook politieke partijen die zich in de strijd werpen. Dat maakt het stemmen wat makkelijker. De vraag is wel of de besturen straks een afspiegeling van de bevolking zijn. Kijkend naar de kandidaten en naar de programma's blijkt dat de agrarische invloed onverkort groot is. De boeren en hun opvattingen zijn bij veel partijen sterk aanwezig. Verschillen liggen vooral in de benadering van agrarische en natuurbelangen. Dat kan in elk geval bij het stemmen een richtlijn zijn. Als andermaal blijkt dat de stemming nauwelijks steun van de kiezers krijgt, is dat een extra argument op de weg naar het schrappen van deze bestuurslaag. Over één onderwerp zijn de partijen en groeperingen die meedoen aan de waterschapsverkiezingen het roerend eens. Aan de veiligheid tegen overstromingen mag op geen enkele wijze getornd worden. Als dat extra hoge kosten met zich mee brengt, leggen de meeste partijen de rekening daarvoor neer bij het Rijk. Ook is er grote eensgezindheid over de belas tingen: die moeten voor alle groepen - bur gers, boeren, bedrijfsleven, natuurbeheerders - zo laag mogelijk zijn. Een aantal partijen vindt nadrukkelijk dat de waterschappen zich moeten beperken tot kerntaken en geen uitstapjes moeten maken naar bijvoorbeeld recreatieve voorzieningen. De verschillen tussen de partijen zitten voor al in details en in de benadering van de groe ne en blauwe (natuur en water) activiteiten. Hoewel de waterschappen niks hebben te be sluiten over natuurherstel, wijzen de meeste partijen het ontpolderen van landbouwgrond vierkant af. Uitzondering vormt de partij Water Natuur lijk, die vindt dat er best landbouwgrond mag worden omgezet in natuur. De PvdA benoorden de Westerschelde meent dat het Scheldeverdrag met Vlaande ren moet worden nagekomen, waarin 6oo hectare natuurherstel in de Westerschelde is afgesproken. De Algemene Waterschapspartij WZE stelt dat als het nodig is, ontpolderen moet kunnen. De WD in Zeeuws-Vlaanderen is tegen ont polderen als er geen direct economisch nut aan gekoppeld is. Voor de Christenunie in Zeeuws-Vlaanderen is ontpolderen bespreekbaar als de veiligheid in het geding is. SCP, lijsttrekker Jaap Hoekman (59). Water als één van de dragers van ruimtelijke ordening, samenwer king in de afvalwaterketen, goed rentmeesterschap. Christenunie, lijsttrekker Jaap van Cinkel (54). Toepassen nieuwe me thoden dijkbeheer, waterkerende binnendijken op orde maken, onder- houdswegen toegankelijk maken. VVD, lijsttrekker Jaap Huisman (54). Bij fusie efficiënte en slagvaardige organisatie neerzetten, alleen belas ting heffen voor kerntaken, geen dingen doen die elders thuishoren. PvdA, lijsttrekker Wilma Brouwer (56). Eerlijker verdeling lasten, goed kwijtscheldingsbeleid, geen geld uit geven voor bijkomende zaken, beter laten zien wat waterschap doet. CDA, lijsttrekker Jacob Mol (60). Be taalbare en evenwichtig vastgestel de tarieven, peilbeheer afgestemd op landbouw en natuur, gescheiden afvoer van het hemelwater. Water Natuurlijk, lijsttrekker Jikkie van der Giessen (57). Brug slaan tus sen boer en natuurbeschermer, be ter afleggen van verantwoording, las ten gelijker verdelen. Partij voor Zeeland, lijsttrekker Lou Waterman (61). Geen lastenverho ging, geen fusie met Zeeuws-Vlaan deren, snelheid polderwegen zon der fietspad 60 kilometer. achttien partijen en groeperingen L. Mangus, Vogelwaarde; E. Paridaen, Sint-Kruis; J. van Waes, Philippine. De zetels van het bedrijfsleven worden in genomen door J. Dees, Zaamslag, H. de Smet, Philippine; J. Vereecken, Clinge. Op de natuurzetel neemt A. Paauwe, Terneuzen, plaats. Bij waterschap Zeeuwse Eilanden zijn de geborgde landbouwzetels voor W. van Gorsel, Rilland-Bath; J. de Jager, An na Jacobapolder; G. Klompe, Dreischor; R. Remijnse, Kamperland. Het bedrijfs leven wordt vertegenwoordigd door M. van der Borst, Kloetinge, W. Ginjaar, Burgh-Haamstede, L. Mol, 's Heeren- hoek; W. Sloots, Kloetinge; Q. Smeele, Biggekerke, vertegenwoordigt de na tuurbeheerders. Aan de verkiezingen nemen zowel be kende politieke partijen als regionale be langenpartijen deel. Om uit te vinden waar de deelnemers precies voor staan hebben de twee waterschappen huis aan huis een verkiezingskrant ver spreid, waarin de partijen hun voor naamste programmapunten ontvou wen. Landelijk is een digitale stemhulp ge maakt, Kieskompas genaamd. Adres: www.kieskompas.nl. Het gaat daarbij speciaal om de mening van de deelnemende partijen en groepe ringen over watervraagstukken. De PvdA Zeeland schrijft de prijsvraag Maak van je tuin een spons! uit. Deel nemers kunnen een oplossing insturen voor het steeds droger worden van de bodem. Het beste idee wordt beloond met een cheque van 250 euro. Informa tie www.gewestzeeland.pvda.nl. GOES, Marconistraat 28 (Meubelboulevard Goes) tel 0113-227077 MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard) tel 0118-606690 Kijk voor overige adressen en openingstiiden op 'w.keukankampioen.nl. Algemene Waterschapspartij WZE, lijsttrekker Martha Blom (62). Niet gebonden aan politieke partij, doel matig en slagvaardig werken, kan sen zilte landbouw en aquacultuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3