ctaal in vele gedaanten horen Drakerigemoddervette symboliek in romantisch drama Schema van Zing Zeeuws! PZC Donderdag 13 november 2008 37 IJWWMi wn «ËM Dingeman de Visser: „Ik heb nog meer dan honderd teksten liggen. Mijn band kan dat niet bijhouden. Vandaar dat ik ze nu solo wil gaan uitvoeren.' meedoet, blijft hij ook trouw, al was het maar om al zijn ideeën en teksten kwijt te kunnen. „Ik heb nog meer dan honderd teksten lig gen. Mijn band kan dat niet bijhou den. Vandaar dat ik ze nu solo wil gaan uitvoeren." Zaterdag krijgt het publiek ook nog een compleet eigen nummer van De Visser te horen. De nacht gaet onder, zo heet het. „Het is best een serieus lied", zo laat de zanger weten. „Het gaat over 's nachts denken aan overledenen." In die zin houdt hij ook daarmee vast aan de vergelijking met Dylan, die doorgaans ook niet echt vrolijke liedjes maakt. Muzikant en schrijver Jan Hame link uit Axel was op de eerste edi tie van Zing Zeeuws!, twee jaar ge leden, ook aanwezig. Toen speelde hij trekharmonica in de begelei dingsband van Jos Neve, die het nummer Kouwepolder Ko ten geho re bracht. Hamelink vond het toen zo leuk, dat hij zich meer ging ver diepen in het schrijven van verha len en liedjes in zijn eigen dialect. Dit jaar doet hij daarom mee met zijn nummer De Straot'n van Axel. Ook zingt hij een tekst geschreven door Levien de Groote, tenminste zo vermeldt het programma. „Ik zing in het lied van De Groote al leen in het refrein mee, de rest van het nummer wordt gezongen door een delegatie van shantykoor Zuid-West Tien", verbetert Hame link. Tijdens zijn eigen nummer begeleiden Marius loensen (gi taar), Isolde Stam (fluit) en Gerry Romeijn (banjo) hem. Hij vindt het belangrijk dat de 'Zeeuwse taele' met al haar plaatse lijke dialecten blijft bestaan en dat initiatieven als Zing Zeeuws! de aandacht erop blijven vestigen. De Axelaar is bang dat anders het Zeeuws op den duur verdwijnt. Hij merkt aan zichzelf al dat hij be paalde woorden en uitdrukkingen heeft vernederlandst, daar waar zijn ouders er nog een dialect woord voor hadden. „Zij hadden het bijvoorbeeld nog over diessen- dag waar ik al gewoon dinsdag zeg." Er klinkt een vleugje melancholie door bij Hamelink, iets waar zijn liederen en verhalen ook mee doorspekt zijn. Maar, zo troost hij zich altijd: „Waarschijnlijk kijken ze over vijftig jaar met eenzelfde weemoed terug naar deze tijd, zo als ik nu doe naar vijftig jaar gele den." Zing Zeeuws!, zaterdag vanaf 15.30 uur in De Stenge in Heinkenszand. Zing Zeeuws! wordt zaterdag gehouden in De Stenge in Heinkenszand. 's Middags voeren zangers en bands liedteksten van anderen uit. 's Avonds spelen zangers en bands dialectnum mers die-ze zelf hebben geschreven. Er zijn prij- zen in drie categorieën (beste liedtekst, beste uitvoering andermans tekst, beste uitvoering eigen nummer) en een publieksprijs. MIDDAGPROGRAMMA 15.30 uur: Opening door Hans Jebbink 15.35 uur: Zêêuwse Kerst van Hanny de Back- ere, uitgevoerd door Deo Volente 15.45 uur: Un Axelér thuus van Levien de Groote, uitgevoerd door Jan Hamelink 15.55 uur: Mêe de wind in je n'aar van Nelly Dieleman, uitgevoerd door Annie Overbeeke 16.05 uur: Begroef me van Jan Zwemer 16.15 uur: Pier van Piet Stroo, uitgevoerd door Anja Kopmels pauze) 16.40 uur: Zêeland Zêverland van Jan Lauret, uitgevoerd door Diederik Benjaminsz 16.50 uur: Bluuf me wig van Ruben de Jonge, uitgevoerd door Dingeman 17.00 uur: Het beeld van een Zeeuw van Jan Priem, uitgevoerd door Donder 17.10 uur: Zudder van ier nest? van Sankie den Hamer, uitgevoerd door Bennie Hek Hou- does 17.20 uur: Maelende van Hans de Vos, uitge voerd door Surrender AVONDPROGRAMMA 19.30 uur: Sjaan en Pier met Curiosa, antiek 19.40 uur: Jan Hamelink met De straot'n van Axel 19.50 uur: Stik Hewoon met Zoektocht deur Zeeland 20.00 uur: Twopu met Tessen de Leie en Schelde 20.10 uur: Zo Mae met Kus uut d'n emel 20.20 uur: Maarten Bruijnes met Zeêland-va- kantieland 20.30 uur: De Stamgasten met Natte Wuuven 20.40 uur: Anja Kopmels met Niks gedae pauze) 21.30 uur: d'leseleke Koppespinnen met Zeu- re in zaehe 21.40 uur: De Mannenbroeders met De nieu we zeven jaar 21.50 uur: Dingeman met De nacht gaet onder 22.00 uur: Donder met Bin jie't??? 22.10 uur: Toon Moerland met Wehr mok noe neh toe 22.20 uur: Bennie Hek Houdoes met Eens een Zeeuw, altied... 22.30 uur: Deo Volente met Ond in je kieten 22.40 uur: De Deurdouwers met Vakantie pauze) 23.00 uur: Prijsuitreiking door Maikel Harte Zie ook: WAVw.zingzeeuws.nl Een man schrijft zijn geliefde een brief Daarin roemt hij 'de pieken en valleien die ik gevonden heb op jouw lichaam'. Vindt u deze benadering roman tisch? Dan is Nights In Rodanthe, die vanaf vandaag in de Nederland se bioscopen is te zien, de film voor u. Geen enkel doktersromannetjescli ché wordt geschuwd in dit roman tische drama, waarin Richard Gere en Diane Lane elkaar vinden als twee door het leven gebutste men sen. In de verfilming van Nicholas Sparks' bestseller is Gere een ver bitterde dokter, die worstelt met een mislukte operatie, en de ge troebleerde relatie met zijn idealis tische zoon. NIGHTS IN RODANTHE Film. Regie: George C. Wolfe. Met: Richard Gere, Diane Lane. Te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong Diane Lane speelt in de film een uitgebluste huisvrouw, die wor stelt met haar overspelige bijna-ex-echtgenoot en de getroe bleerde relatie met haar puberen de dochter. De naar liefde hunkerende zielen ontmoeten elkaar in een afgelegen herberg aan de onstuimige kust van North Carolina. Een orkaan symboliseert hevig op laaiende passies. Wilde pony's dra ven over het strand als een meta foor voor liefde en hoop. Dierbare herinneringen worden opgeslagen in liefdevol zelfgemaakte doosjes van wrakhout. De moddervette symboliek in de film is van een onuitstaanbare dra kerigheid. Broadwayproducent George C. Wolfe leunt in zijn fletse debuut als filmregisseur zwaar op de ver meende chemie tussen zijn hoofd rolspelers. Richard Gere en Diane Lane speel den al eens eerder geliefden in The Cotton Club (1984) en Unfaithful (2002). Ditmaal laten ze de vonk nogal ge routineerd overspringen. Scène uit Nights in Rodanthe, met Richard Gere en Diane Lane. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39