Zing Zeeuws! laat stree Lost Key Festival met vijftien Zeeuwse acts ZES VRAGEN OVER Zondagmiddagconcert in galerie G achttien 88 Rotary-concert met pianomuziek en zang Kunstbende gaat langs bij middelbare scholen 361 Donderdag 13 november 2008 PZC In Heinkenszand wordt zaterdag de tweede editie van Zing Zeeuws! gehouden, de wed strijd voor streektaalmuziek. De drijvende kracht erachter is Joop van den Bremen. Naam: joop van den Bremen Woonplaats: Vlissingen Leeftijd: 65 jaar Functie: Streektaalzangliefhebber, organisator van Zing Zeeuws! door Roif Bosboom Waarom is het belangrijk dat er een wedstrijd zoals Zing Zeeuws! bestaat „In de praktijk blijkt dat veel mensen steeds meer hechten aan zaken die dicht bij hen staan. In een, door internet en globalisering, steeds gro ter wordende wereld, grijpen ze vaker terug op hun wortels, op hun ei gen cultuur, op de eigen taal die mensen gebruiken om zich uit te druk ken. Ik denk dat zo'n wedstrijd een geweldig platform is om dat vorm te geven." Wordt de streektaal steeds populairder „Ik onderhoud al jaren een website over streektaalmuziek in Nederland. Mijn indruk is dat het inderdaad steeds populairder wordt. Er komen steeds meer artiesten bij en zelfs in een behoorlijke snelheid: bijna één per dag. Ik zit nu al over de 3600. En in Zeeland blijkt dat als je met zo'n wedstrijd mensen uitnodigt, dat er veel meer artiesten graag in het dia lect zingen dan je denkt. Het is mooi om dat naar boven te halen." Twee jaar geleden werd Zing Zeeuws! voor het eerst gehouden. Het was di rect een succes. Hadden jullie dat verwacht? „Toen was het echt een sprong in het diepe, maar het pakte nog beter uit dan we hadden verwacht." Toch heeft het twee jaar geduurd voordat er een vervolg kwam. Waarom geen jaarlijks festival? „Daar is wel op aangedrongen. Het zou inderdaad mooi zijn om er een jaarlijks evenement van te maken, maar het vereist nogal wat organisa tie en het moet ook gefinancierd worden. Dat gaat zeker niet vanzelf Bo vendien moeten de nummers die meedoen nieuw zijn. Dat betekent dat de deelnemers moeten schrijven, oefenen, slijpen. Dat heeft tijd nodig. Op zich is daarom eens in de twee jaar een mooie frequentie." Het aantal inzendingen is dit jaar zo groot, dat er ook een middagprogram ma is. Dreigt Zing Zeeuws! uit zijn jasje te groeien? „Wat mij betreft kunnen er nooit te veel inzendingen zijn. We hebben wel met de gedachte gespeeld om voorrondes te houden, maar kwamen uiteindelijk tot de conclusie dat dat voor de artiesten minder leuk is en voor ons als organisatie een te grote belasting. Het aantal deelnemers is nu nog hanteetbaar. We verwachten dat de publieke belangstelling al 's middags loskomt. Veel artiesten nemen fans mee, omdat er ook een pu blieksprijs te winnen valt." Tevreden over de inzendingen? „Wat me vooral opvalt is dat naast de bekende namen ook veel jongeren dit jaar meedoen. Het idee dat dialect alleen iets is voor oude mensen, is dus helemaal niet waar. ]e hebt bijvoorbeeld Deo Volente, D'Ieseleke Koppespinnen en Zo Mae: drie jonge bands die echt in dialect willen zingen, omdatze het zo leuk vinden om te doen. Ze kiezen voor de taal die het dichtst bij hen staat. Daarin kunnen ze zich het beste uitdruk ken. Dat is emotie. Waarom zou je teksten maken in het Engels, met het woordenboek in de hand? Verder denk ik dat het aanbod deze keer heel breed is: van de individue le zanger tot hardrock, van Anja Kopmels tot Surrender. Het is dus voor elk wat wils. Ook zijn, met uitzondering van Sint Philipsland, alle delen van Zeeland vertegenwoordigd. Dat maakt het voor de dialectliefhebber heel interessant. De klankverschillen komen niet alleen in de muziek, maar ook in de taal naar voren." Wie zaterdag Zing Zeeuws! in De Stenge in Heinkenszand bezoekt, zal weinig moeite hebben zich qua herkomst met een van de deelnemers te identificeren. Alleen een afvaardiging van Sint Philipsland ontbreekt. Verder zijn er uit elk Zeeuws gewest kandidaten aanwezig. Drie deelnemers worden hier nader voorgesteld. door Cijs Kamphuis Jan Hamelink (r) en zijn begeleidingsband. foto Camile Schelstraete Wie zich verdiept in de uitvoer ders van Zeeuwse dialectpop komt vanzelf de naam van Dingeman de Visser tegen. Deze liedjesschrij ver uit Biggekerke heeft als zanger van de band Donder al een be hoorlijke reputatie opgebouwd. Zaterdag zal De Visser zich voor het eerst ook van een andere kant laten zien en horen. Dan komt, zo als hij zelf zegt, de Bob Dylan in hem boven: solo op het podium, zichzelf begeleidend op gitaar en mondharmonica. De liedjesschrijver heeft voor Zing Zeeuws! de tekst Bluuf me wig van Ruben de Jonge op muziek gezet. Iets wat nog niet zomaar lukte. „Zijn zinsopbouw is zo anders dan die van mij. Daar moest ik tijdens het schrijven van de melodie wel even aan wennen." Toch is De Visser te spreken over het resultaat. Hij denkt erover om het nummer in zijn repertoire te houden. Want als het solo-optre den een succes wordt, wil hij ook daarmee verder. Donder, waarmee hij eveneens Van Schouwen-Duive- land komt de band De Stamgasten. Het optreden van het duo uit Ellemeet is er een na een stilte van vijfjaar. Ze richt ten zich vijftien jaar geleden op als Nederlandstalige coverband voor bruiloften en partijen en waren daar tien jaar druk mee. Daarna eisten de beide gezinnen van de twee bandleden, William van der Hulle (zang en toetsen) en Riny de Glopper (drums en zang), alle tijd op. Toen Van der Hulle de oproep van Zing Zeeuws! zag, be gon het toch weer bij hem te krie belen. Hij besloot een eigen num mer in te zenden en De Stamgas ten nieuw leven in te blazen. Het nummer heet Natte Wuuvven. Volgens de schrijver is het lied ech ter minder spannend dan de titel doet vermoeden. „Het gaat over een schuchter boertje dat vrou- wenschuw is. Maar als hij ziet hoe in de zomer de dames na het zwemmen uit de zee teruglopen, vindt hij dat toch wel mooi", ver telt Van der Hulle. Verder wil hij niet te veel over zijn inzending los laten. Wel zijn de twee Schouwenaren erg benieuwd naar de reacties van de toehoorders van de streektaal De Stamgasten. wedstrijd. Ze hebben de covers de finitief vaarwel gezegd en willen met hun dialectliedjes de podia te rug op. Van der Hulle vindt Zing Zeeuws! een mooie graadmeter voor hun liedjes. „Misschien wor den we zaterdag wel uitgefloten, je weet het nooit. Dan weet je wel di rect waar je staat." foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - In het Arsenaalthea ter in Vlissingen wordt zaterdag de vierde editie van het Lost Key Fes tival gehouden. De publiekstrek kers zijn dit jaar Kendread en af sluiter Nuff Said. In totaal staan er vijftien Zeeuwse acts geprogrammeerd, 's Avonds zijn er naast het stevige program ma op het podium semi-akoesti- sche optredens in het café-gedeel te van het Arsenaaltheater. Tijdens het opbouwen en afbreken tussen de optredens door worden beel den van interviews met publiek en optredende bands getoond. De organisatie had in het program ma één wildcard. Daarvoor waren vijftien bands kandidaat. De loting leverde de Zeeuws-Vlaamse cover band Suck on This als winnaar op. Het festival wordt om 15.00 uur ge opend met een optreden van de kinderen van groep 7 van de Theo Thijssen-Pauwenburgschool. Zij worden begeleid door djembé- groep Bedlam. Het programma ziet er verder als volgt uit: 16.00 uur: Suck on This; 17.00 uur: Deo Volente; 18.00 uur: Big Chief Sugar; 19.00 uur: Capital Sentimental; 20.00 uur: Kendread; 21.00 uur: Gaining Ground; 22.00 uur: F.O.D./Moederkoek, Renée Stevense; 23.00 uur: DJ Chaos, Trio Aubergine; 00.00 uur: Wish- youweredead, The Blue Clay; 01.00 uur: Nuff Said. BAARLAND - In galerie G achttien 88 geven sopraan Corrie Geleijnse en Bert Geleijnse (klavecimbel) zondag 16 november een concert. Dat begint om 15.00 uur. Het programma, Van Renaissance tot Klassiek - in lied en klavecimbel- spel getiteld, omvat Engelse liede ren van Dowland, Champion, Ca vendish en een anonieme compo nist. Het is Renaissance-hofmu- ziek uit de tijd van Queen Elisa beth I. Van Mozart brengt Corrie Geleijnse Das Veilchen ten gehore. Behalve dat Bert Geleijnse bege leidt en toelichting geeft, speelt hij op de klavecimbel solo drie me nuetten van Bach en Rameau, een suite van Handel, een toccata van Carlos Seixas en enkele sonates van Johan Helmich Roman en de Venetiaan Baldassare Galuppi. VLISSINGEN - De Rotary Club Vlis singen houdt zaterdag 15 novem ber in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen voor de zestiende keer het Na jaarsconcert. Aanvang: 20.00 uur. Het concert, bedoeld om diverse goede doelen te steunen, is deze keer een combinatie van een pia norecital en een theatraal program ma van een modern vocaal ensem ble. Het recital wordt verzorgd door Iryna Zhynkina. Zij is in Wit-Rusland geboren en woont sinds 1998 in Burgh-Haamstede. Zij speelt romantische composities van onder anderen Beethoven en Chopin. De vocale bijdrage komt van de groep iNtrmzzo (voorheen Inter mezzo). Zij zingt bekende, tijdloze songs en thema's uit de filmmu ziek van de afgelopen 45 jaar. MIDDELBURG - De Kunstbende, de jaarlijkse wedstrijd voor jong crea tief talent, heeft in 2009 Macht als thema. Jongeren (13-18 jaar) kun nen zich inschrijven in acht catego rieën: Dans, DJ, Expo, Fashion, Film 8c Animatie, Muziek, Taal en Theater 8c Performance. De Kunstbende in Zeeland gaat vanaf volgende week langs verschil lende middelbare scholen om de wedstrijd onder de aandacht te brengen. Er is een programma met Nick Dijkstra uit Oost-Souburg, dit jaar de landelijke winnaar in de categorie theater. Internationaal danseres Naomi Vos verzorgt een streetdanceworkshop. De Zeeuwse voorronde is op 22 maart 2009 in het Arsenaaltheater in Vlissingen. www.kunstbende.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38