Zeeland Waterschapsbestuur PZC 1 De krant 5 weken voor 15 euro! Leon 2 Donderdag 13 november 2008 PZC W WILLEM Nóg zie ik hem - het was geloof ik in Heinkenszand - een volle zaal sjekkies draaiende bouwvakkers toespre ken, die grimmig een procentje of wat loonsverhoging van hun bazen eisten. „Mannen", gaf Leon de actievoerende bouwvakkers het grootste gelijk van de wereld, „we pikken het niet langer!" Leon, ik ken 'm al jaren. Hij was ooit vakbondsbestuurder en kon zeer bevlogen doen over begrippen als solidariteit en rechtvaardigheid. Leon is allang geen vakbondsbestuurder meer. Hij is nu directeur van Zorgstroom, een grote Zeeuwse zorgorganisatie die in financiële problemen verkeert. En om die problemen op te lossen, Wp nikkpn moeten de werknemers een keu- P ze maken: ophoepelen of salaris het inleveren. Vindt Leon. niet langer! Neen, zeifis hij niet bereid een stapje terug te doen. Waarom zou-ie ook? Leon staat op de loonlijst voor ruim 160.000 eu- rootjes per jaar. Dat is aan de royale kant vindt u? Valt reuze mee, verklaarde de vroegere vakbondsbestuurder het afgelo pen weekeinde in deze courant. Zijn verantwoordelijkheden zijn immers immens groot; hij bestiert een omvangrijke orga nisatie en bovendien, zijn salaris ligt aanzienlijk lager dan het geen directeuren van andere zorginstellingen incasseren. Dus waarom zou hij inleveren? Nee, al die ploeterende thuishul pen die krap een tientje schoon per uur verdienen, die moe ten maar met ietsje minder genoegen nemen. Vindt Leon. Wat zou de CNV-vakbondsbestuurder Leon Phernambucq hebben geroepen wanneer een werkgever met zó'n verhaal was aangekomen? Ik denk dat ik het antwoord moeiteloos kan raden: „We pikken het niet langer!" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON Wmmm HÜBBUH 1 PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 31, 4460 AA Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om Rekeningnummer het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling- per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken Voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Tot en met 25 november kunnen schriftelijk de algemeen bestuursleden van de twee Zeeuwse waterschappen worden gekozen. Zij gaan over droge voeten, schoon oppervlaktewater en veilige polderwegen. En over de hoogte van de belastingen die de burger aan de waterschappen moet betalen. door Rinus Antonisse De overweldigende aan dacht voor de strijd om het Amerikaanse presi dentschap steekt schril af bij de stilte rond de verkiezin gen voor de Zeeuwse waterschap pen. Opmerkelijk, want zeker in een provincie als Zeeland komt el ke burger wel in aanraking met het werk van de waterschappen. Maar voor velen is het waterschap toch een overheid-op-afstand. Het beeld van een boerenclub waar mee de gewone burger niks van doen heeft, overheerst nog altijd. Waarom moet je daarvoor stem men? Redenen genoeg om dat wél te doen, vindt gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur en water). „Het is bijzonder belangrijk dat er gestemd wordt. Het gaat om onze veiligheid, de kwaliteit van onze leefomgeving met name toege spitst op water en het gaat om de voorzieningen en veiligheid in on ze polder, omdat de waterschap pen hier ook wegbeheerders zijn. Ik wil de Zeeuwse burgers dan ook oproepen te stemmen." Hamelink noemt het ook belang rijk dat er waterschapsbesturen ko men die een goede doorsnee van de bevolking vertegenwoordigen, zodat de belangen van de burger, de agrariërs en de bedrijven in evenwicht aan de orde komen. „Dat is het beste gewaarborgd als er zoveel mogelijk gestemd wordt." Om nut en noodzaak van het wa terschap te onderstrepen wijst de gedeputeerde op de situatie in Amerika. Hij bezocht New Or leans na de orkaan Katrina. „Daar word je geconfronteerd met de af wezigheid van een organisatie die zich specifiek met kustbeheer be zighoudt. Je kunt zeggen dat ze een iflstelling als het waterschap missen. Laten wij het dus maar koesteren. Ik hoor ook wel in ons omringende landen dat ze jaloers zijn op de wijze waarop wij het ge regeld hebben." Het is de eerste keer dat via een lijstenstelsel gekozen wordt en dat er politieke partijen meedoen. Bij de zetelverdeling is de verhouding tussen ingezeten (burgers), boeren en bedrijfsleven verbeterd, meent Hamelink. „De ingezetenen kun nen ruimer vertegenwoordigd zijn dan onder het regiem van de oude wet. De relatie tussen kiezers en gekozen is beter gewaarborgd dan in het verleden. Ik ben bijzonder benieuwd hoe dat gaat uitpak ken." Kijkend naar de veelheid aan deel nemende partijen en groeperin gen, constateert de gedeputeerde dat alle politieke opvattingen verte genwoordigd zijn. „Opvallend is dat GroenLinks niet rechtstreeks deelneemt. Maar hun gedachte goed is toch wel via een lijst verte genwoordigd." Aan de ene kant ziet Hamelink (zelf oud-dagelijks bestuurder van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen) het als een goede ontwikkeling dat er nu poli tieke partijen meedoen, vooral vanwege het beter aanspreekbaar zijn. „Aan de andere kant valt het op dat er geen grote programmatische verschillen zijn. Het gaat vobral om veiligheid en lagere tarieven. Bij de ene partij is de aandacht voor natuur sterker ontwikkeld, 'Burgers zien onvoldoende hoe belangrijk het waterschap voor ze is' bij de andere weer het agrarisch belang", betoogt de gedeputeerde. Hij merkt op dat er bij de invul ling van de waterschapstaken ver schillende accenten te leggen zijn. Ie kunt zeggen dat het waterschap zich helemaal moet terugtrekken op de primaire taken, maar je kunt ook zeggen dat het water schap oog moet hebben voor bre de ontwikkelingen in het buitenge bied. Dat geldt ook voor samen werking in de waterketen, met ge meenten en bedrijven. Door het samen te doen heb je minder geld en ruimte nodig." Hamelink erkent dat velen het wa terschap zien als behorend tot de agrarische sector. „Burgers zien on voldoende hoe belangrijk het wa terschap voor ze is, daar ligt zeker nog een taak voor het waterschap. Het kan ook zijn dat de gemiddel de burger tevreden is over de pres taties van het waterschap." Zeifis hij content over de manier waarop de waterschappen omgaan met middelen en inzet. Het zijn de eerste en tevens de laat ste verkiezingen 'nieuwe stijl' voor de twee waterschappen. Er wordt gewerkt aan de vorming van één Zeeuws waterschap. Gedeputeerde Hamelink verwacht dat eind 2010 nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden. Hij behoort tot de genen die van het opheffen van de waterschappen niets wil weten. Ook al is hij provinciaal bestuur der, voor hem hoeven de taken niet bij de provincie onderge bracht te worden. Hamelink: „Ik hecht eraan dat er een afzonderlij ke organisatie blijft bestaan. Het is belangrijk dat de taken en budget ten van het waterschap niet afge wogen hoeven te worden tegen al lerlei andere zaken." Oosterscheldedijk, ter hoogte van Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema Voor 39 zetels zijn 239 kandidaten beschikbaar, verdeeld over De verkiezingen voor de algemene be stuursleden van de waterschappen wor den tot en met 25 november (12.00 uur) in het hele land gehouden en wel schriftelijk: stembiljet ingevuld opsturen per post naar een landelijk verzamel punt. Elke kiesgerechtigde krijgt een stern- pakket in de bus. Daarin staat stap voor stap hoe er gekozen moet wor den. Stemgerechtigd zijn inwoners van 18 jaar en ouder. De voorlopige uitslag is 27 november bekend, de definitieve op 2 december. Op 8 januari worden de nieuwe algemene vergaderingen geïnstalleerd. Er wordt alleen direct gekozen voor de categorie ingezetenen en voor het eerst volgens een lijstenstelsel, zoals gebruike lijk is bij verkiezingen voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en de ge meenteraad. Bij waterschap Zeeuwse Eilanden din gen 96 kandidaten via acht partijen naar 21 zetels, bij waterschap Zeeuws-Vlaanderen strijden 143 kandi daten verdeeld over tien partijen om 18 zetels. Totaal heeft Zeeuwse Eilanden 30 bestuursleden en Zeeuws-Vlaande ren 25. Een aantal bestuursleden is aangewezen door belangenorganisaties: standsorga nisatie ZLTO voor de boeren, Kamer van Koophandel voor het bedrijfsleven en het Bosschap voor de natuurbeheei- ders. Dit zijn zogenoemde geborgde ze tels, negen bij Zeeuwse Eilanden en ze ven bij Zeeuws-Vlaanderen. De geborgde landbouwzetels in Zeeuws-Vlaanderen worden bezet door

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2