j» Van leeman tot Mini Cooper 'Mensen bellen teleurgesteld op: waarom sta ik niet in het boek?' Guinness World Records 1 Anouschka Peterink PZC Donderdag 13 november 2008 I 1 3 aars, twee notarissen regelen en alle deelnemers moesten geregis treerd worden. Tijdens het rijden moesten we zorgen dat er geen gaten vielen: er mocht van Guin ness maximaal drie meter tussen de auto's zitten. Maar het was de moeite waard. Het was een prachtig gezicht om zoveel Mi ni's achter elkaar te zien rijden. Het enthousiasme van de men sen was geweldig." De lol was niet de enige reden om de record poging te organiseren. Het was een mooie publiekstrekker voor de International Mini Meeting die dat weekeinde in de Flevopol- der werd gehouden. Hof is de eerste om toe te geven dat de diepte die hij tijdens zijn koude sessies ervaart in schril contrast staat met de oppervlak kigheid van de recordpogingen. „Ik heb die records ook niet opge zocht. Willibrord Frequin daagde me tien jaar geleden uit in zijn tv-programma om in Finland in ijswater te zwemmen." Sinds dien heeft hij over media-aan dacht niet te klagen. „Het is voor mij een vorm van marketing." Het vestigt de aandacht op zijn organisatiebureau, dat zich toe legt op groepsbinding en het ver leggen van grenzen. Begin vol gend jaar gaat de' leeman een ma rathon lopen op de Noordpool, met alleen een korte broek aan. Op uitnodiging van de tv-zender National Geographic. „Dat levert me geld op, ja. En misschien een nieuw record, maar daar ben ik niet mee bezig als ik daar ren." Hof betwijfelt of hij nog nieuwe records zal verzamelen. Guinness zegt ook al pogingen niet te heb ben geaccepteerd omdat die te ge vaarlijk waren. „Ik heb zo'n beet je alles gedaan en concurrentie heb ik niet." En mochten records sneuvelen, dan heeft hij daar - anders dan de meeste recordhou ders - vrede mee. „Van de mees te records heb ik niet eens de cer tificaten meer. Alle aandacht doet me niet zo veel." Wim Hof liep op blote voeten een halve ma rathon door de Finse sneeuw, lag ruim een uur in een bak met ijsblokjes en rende in korte broek de Mount Everest op. Het favoriete tijdverdrijf van de Amsterdammer, alias de lee man, mag je gerust extreem noe men. Ook hij heeft een plaats ver overd in de registers van Guin ness World Records. Zo extreem is wat Gitty Burgel uit Waalwijk doet niet: rijden in haar Mini. Toch staat ook zij in het grote boek van Guinness World Records. Burgel zorgde er mede voor dat op een meidag dit jaar 884 kleine personenauto's achter elkaar door Lelystad re den. Koele kikker Hof gaat volgende maand een poging doen om zijn dertiende wereldrecord in de boeken te krijgen, door in Keu len nog langer in een ijsbad te gaan liggen. Hof was op zoek naar spiritualiteit, toen hij na een ijskoud bad een prettige roes ervoer. Sindsdien is koude 'een pracht van een kracht' en ligt hij 's winters ter meditatie bijna da gelijks een kwartier in buitenwa ter. Kou is zijn 'natuurlijke drug'. Over bijzondere fysieke kwalitei ten beschikt zijn lichaam niet. „Het is een kwestie van wils kracht en van veel trainen. Daar door ervaar ik geen koudeschok meer", vertelt Hof Hij heeft zijn grenzen in de afgelopen dertig jaar steeds verder weten te verleg gen. Net als bij Hofs koude stunts speelt voorbereidingstijd een be langrijke rol in de recordpoging met de Mini's. „Het was veel meer werk dan we van tevoren dachten", blikt Burgel terug op de langste Minifile ter wereld die zij meehielp organiseren. „We moesten een route uitzet ten, zorgen voor verkeersregel- Het boek Guinness World Re cords is een van de grootste bestsellers. Het verschijnt in meer dan 100 landen en 25 ta len. Jaarlijks worden ruim drie miljoen exemplaren verkocht. Er verschijnt ook een editie die is gewijd aan computerspellen. De eerste editie werd uitgege ven in 1955, bedacht door de Guinness-brouwerij. Tijdens een jacht in het Ierse Wexford, in 1951, raakte Hugh Beaver, werkzaam bij de brouwerij, be trokken bij een discussie over de vraag wat de snelste vogel was. In de bibliotheek bleken geen boeken voorhanden waar in het het antwoord kon wor den gevonden. Sir Hugh reali seerde zich dat zulke discussies overal ter wereld worden ge houden. Een idee voor een boek met 'definitieve' antwoor den ontstond. Norris and Ross McWhirter wa ren de eerste samenstellers. De tweeling had gewerkt als sport journalist en had een bureau dat feiten verzamelde. Het boek was direct een succes. Guinness World Records is nu een wereldwijd multimediabe drijf met meer dan vijftig werk nemers die bezig zijn met schrijven, verzamelen, verkoop en marketing en onderzoek. In Kopenhagen is een museum ingericht. In het Guinness-databestand zitten naar schatting 50.000 re cords. De inhoud van het boek - zo'n 4.000 records - wordt jaarlijks voor zo'n 80 procent ververst. Mensen die een recordpoging willen verrichten, melden zich via internet bij Guinness. De or ganisatie stuurt informatie en uitleg over bewijsverzameling. Gaat het om een poging die nooit eerder is gedaan, dan be slist Guinness of het een accep tabel voorstel is. Doorgaans duurt het acht weken voordat een certificaat wordt ontvan gen. K Uiteindelijk ligt het besluit wat er in het boek komt bij 'editor-in-chief Craig Glenday. Owww.guinnessworldrecords.com www.innerfire.nl de website van Wim Hof www.dominodomain.nl over Domino Day Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13