Hoe gekker en groter, hoe beter. Vandaag, tijdens Wereldrecorddag, proberen tal van mensen een plek te veroveren in de registers van Guinness World Records. Nederland beleeft morgen voor de tv weer Domino Day in Leeuwarden. Wat beweegt recordjagers? -J 1 2 Donderdag 13 november 2008 PZC door Niek Opten en Joost de Poel rink. Ze ziet dat verzoeken steeds vaker terzijde wor den geschoven omdat ze te gevaarlijk zijn. De regels zijn aangescherpt. „Verzoeken worden vreemder. Dat is een beetje aan banden gelegd. Dat iemand de lang ste teennagel heeft, is geen probleem. Het is alleen las tig bij het aantrekken van schoenen. 'Het dikste huis dier' wordt niet meer geaccepteerd. Voor je het weet, gaan mensen hun dier vetmesten." Obstakel 2: een record moet bewezen worden. Men kan een scheidsrechter van Guinness laten overko men. „Het voordeel is dat hij direct uitsluitsel geeft. Meestal verzamelen mensen zelf bewijsmateriaal: fo to's, maar ook verklaringen van deelnemers en gezag hebbende getuigen zoals een burgemeester of een no taris." Obstakel 3: als de poging slaagt, is dat nog geen ga rantie voor een eervolle vermelding in het boek. Elke editie telt vierduizend records. Het overgrote deel blijft verstopt in een mega-database. Peterink: „Men sen bellen teleurgesteld op: waarom sta ik er niet in?" Er is ook kritiek op Guinness Records. Het bedrijf zou een te commerciële club zijn geworden. Dat ge luid komt onder meer van René Starink, van de Stich ting MaMi in Etten-Leur, die ieder jaarmet carnaval een recordpoging doet. Drie records zijn erkend: de langste polonaise, een menselijk dominospel en de grootste stoelendans. Dit jaar dansten 3.500 carnavals vierders de klompendans. MaMi wacht nog steeds op bericht van Guinness. „Het probleem sinds een jaar of zes is dat Guinness alleen nog op een ingewikkel de manier via internet te benaderen is. En dan moet je afwachten of je iets hoort. Tenzij je 400 pond be taalt, dan kun je de zaak bespoedigen." Peterink relativeert de kritiek. „Vroeger konden men sen bij ons in Nederland terecht, maar hadden ze slechts een Néderlands record. En dat we 400 pond vragen voor een voorkeursbehandeling lijkt me lo gisch." Ze verheugt zich op World Records Day, een dag bij uitstek die volgens haar bewijst dat records ook cul- tuurbepaald zijn. „In China en Japan zijn mensen harder voor zichzelf Die landen kennen meer 'pijnlij ke' records. Nederland heeft vooral veel verzamelre- cords: zoals de grootste hoeveelheid kotszakjes uit een vliegtuig. Echt bizarre dingen gebeuren niet zo snel in Nederland. Al daag ik mensen er natuurlijk wel toe uit." Groter, sneller, gekker, langer! Op het hoofdkantoor van Guinness World Records in Londen hebben ze het geweten. Vandaag is het Wereldre corddag en de laatste maanden stroom den de verzoeken tot recordpogingen met duizenden binnen. Vandaag moet het records gaan regenen. Te beginnen in Nieuw-Zeeland en eindigend in de VS. Variërend van de meeste mensen die armpje drukken tot ene Jacky Bibby die zoveel mogelijk slangen in zijn mond stopt. Nederland beleeft pas morgen de climax als miljoenen voor de buis hangen om te kijken of er werkelijk 4,5 miljoen dominosteentjes omvallen. Ook wilde een landgenoot het record 'hangen aan één vinger' verbreken. „Maar dat gaat niet door", zegt Anouschka Peterink, Nederlands contactpersoon van Guinness. „Ik heb een mailtje van hem gekregen. Hij is geblesseerd." Peterink, van uitgever Kosmos, is helder: steeds meer mensen doen een recordpoging. „)e zou denken: alles is verzonnen, maar ook ik word nog altijd blij verrast door het uitdijende rariteitenkabinet. De inventiviteit is groot. Waar ligt de grens?" Volgens Peterink zijn 'pogers' in categorieën te verde len. „Veel mensen doen het om publiciteit te krijgen voor een organisatie of goed doel. Sommigen hebben er commercieel baat bij. Maar de meeste individuen gaat het vooral om de one minute of fame." Records passen helemaal in de tijdsgeest, vindt Jan Derksen, hoogleraar klinische psychologie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. „We leven in een narcistische tijd. In het algemeen willen mensen graag speciaal zijn. Sommigen hebben een grootheidsfantasie. Ze voelen zich speciaal en wil len dat bevestigd zien, bijvoorbeeld door een record." Op zich is daar niets mis mee, maar sommigen slaan door, vindt Derksen. „Je kunt verslaafd raken aan alle aandacht." Een record moet volgens Guinness vooral uitdagend, interessant en leuk zijn, maar kan zomaar uitdraaien op teleurstelling. De weg naar die ene minuut wereld faam is soms lahg en bezaaid met obstakels. Obstakel nummer 1: een poging moet geaccepteerd worden. „Elke maand komen er vierduizend verzoe ken: 95 procent wordt afgekeurd. Een record moet in een categorie vallen die Guinness erkent en meet baar, breekbaar en controleerbaar zijn", weet Pete-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12