Veilig naar de (sub)tropen ZIEKTEN UIT BUITENLAND TIPS 'Laatje gezond verstand niet thuis In pakweg een halve eeuw tijd heeft de vakantieganger zijn vleugels flink uitgespreid. Twintig jaar geleden nog vierden we vooral vakantie in eigen land. Vervolgens gingen we de zon achterna. Ellenlange files op de Route du Soleil brachten ons naar het warme zuiden van Frankrijk en Spanje. Vandaag de dag willen we vooral nieuwe continenten ontdekken. SI Stond tot voor kort het bestellen van een lokale spe cialiteit al synoniem aan avontuur. Inmiddels beklim men we bergen, trekken de bush door en survivallen in onontgonnen gebieden. Benieuwd naar de do's en don'ts bracht In Balans een bezoek aan de Travel Cli nic - ondergebracht in het Rotterdamse Havenzieken huis, waar mensen terecht kunnen voor o.a. vaccina ties, keuringen, begeleiding en medisch advies - en knoopte daar een gesprek aan met directeur/internist David Overbosch (61). „In vroegere tijden waren het vooral zeelieden die wij hier zagen", aldus Overbosch. „Dat spectrum is inmid dels veel breder geworden. Een indruk van de dage lijkse bedrijvigheid hier? Jaarlijks bedienen wij zo'n 26 duizend mensen in de vaccinatiepolikliniek. De vraag die dan het vaakst over tafel rolt, luidt 'hoe blijf ik tij dens mijn reis en verblijf over de grens gezond?'" „Dat staat of valt vooral met een grondige voorberei ding. Nog teveel mensen gaan daaraan voorbij terwijl met wat simpele voorzorgsmaatregelen een groot aantal risico's afgedekt kan worden. Weet waar je naartoe gaat en wat er speelt. Als hulpmiddel hebben wij - op basis van criteria als kindersterfte, bereikbaar heid zorg, vóórkomen van malaria, aids en geweld - een risicomatrix in kaart gebracht. De 'groene' landen kennen een vergelijkbaar risico als in Nederland; denk aan Noord-Amerika, Australië, maar zeker ook een land als Singapore of Thailand, waar inmiddels ontzet tend veel verbeterd is. Landen met een significant groot risico zijn 'rood' gekleurd. Ghana - dat zich in Om het binnenkrijgen van vervuild water of-voedsel te voorkomen, kunt u het beste: Drinkwater koken bij twijfel over de kwaliteit Tanden poetsen met veilig (flessen)water Geen ijsklontjes gebruiken of ijs eten waarvan de herkomst onbekend is Warme dranken kiezen Rauwe melk koken voor gebruik Geen eten kopen van straatverkopers Ongekookt voedsel volledig mijden, tenzij het ongepelde vruchten of groenten zijn Alleen goed doorgekookt voedsel eten dat nog steeds warm is De lokale bevolking vragen naar de giftigheid van vissen xxxxxxx een steeds grotere populariteit mag verheugen - is daar een goed voorbeeld van. Een adembenemend land, maar vrijwel nergens ter wereld is de kans op malaria zó groot. En hoe je het ook wendt of keert, malaria blijft een killer als je geen antimalaria pillen neemt." „Ook tijdens de reis is een hoop ongerief te voorko men", vervolgt Overbosch. „Houd de hygiëne scherp in de gaten. Vertrouw niet blindelings op voedsel dat al uren op een schaal ligt bij een temperatuur van 33 graden en een luchtvochtigheid van 80%. Dat is de ideale omstandigheid voor bacteriën om te groeien. Zie wat je eet, weet wat je koopt en vergewis je van gezonde dingen! En laat vooral ook je naïviteit in Ne derland achter. Laatst nog kreeg ik hier iemand die was gebeten door een aapje. Dan denk ik werkelijk bij mezelf 'Hoe haalde je het in je hoofd om in een land waar rabiës (hondsdolheid) op de loer ligt met een aapje te gaan spelen. Dat is bijna Russisch roulette. Ga niet met je hand onder een struik in de hoop dat zoekgeraakte horloge terug te vinden. Slangen zijn weliswaar banger dan mensen, maar als zij worden 'overvallen' dan bijten ze." „Ondanks alle goede bedoelingen en prima voorbe reiding is het natuurlijk nog steeds mogelijk dat men sen na een bezoek aan de (sub)tropen medische klach ten hebben of zelfs ziek zijn geworden. De top drie die wij hier krijgen, bestaat uit darminfecties/diarree, koorts en luchtwegproblemen. Koorts wordt vooral veroorzaakt door virusinfecties (waaronder Dengue), parasitaire infecties zoals malaria (overgedragen door een mug) en wormziekten, zoals Bilharzia, dat via wa ter wordt verkregen. Mensen gaan er echt niet aan dood maar je kunt wel een behoorlijke tijd uit de run ning zijn. Behandeling in een gespecialiseerd zieken huis - lees: Havenziekenhuis - kan noodzakelijk zijn." „Ook mij is niet alles bespaard gebleven", erkent Overbosch. „Zo'n drie maanden per jaar verblijf ik in de tropen, waar ik bedrijven en instellingen adviseer op het gebied van gezondheid. Tijdens zo'n reis heb ik wel eens een behoorlijk ernstige maagdarminfectie opgelopen. Hoe voorzichtig je ook bent, soms valt het gewoon niet voor te blijven. Dat is dan ook direct de reden waarom je hier zelden een keihard 'nee' zult horen als mensen ergens heen willen. Angst is nu een maal een slechte raadgever. Natuurlijk, er zijn landen die je voor vakantie beter kunt mijden. In Burundi en Nigeria zijn vandaag de dag de risico's simpelweg te groot. Maar dat zijn echt uitzonderingen. Over het al gemeen kun je met een paar simpele voorzorgsmaat regelen een fantastische reis beleven. Haal tijdig de benodigde basisvaccinaties, vergewis je van de ge zondheidsrisico's, houd rekening met de omstandig heden en ben je bewust van gewoonten en percep ties. En vooral: laatje gezonde verstand niet thuis!" Meer info: www.travelclinic.com Wiljan Broeders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97