DE STELLING Nee 'Er zijn mensen die vinden dat hun schilderij af is' 'Het leven is een gave en een opdracht' 4 Rein Zunderdorp, voorzitter van het Humanistisch Verbond, Rein Zunderdorp heeft een krachtig voor beeld om te illustreren waarom mensen in zijn optiek recht hebben op een zelfgekozen levens einde. „Laatst kwamen twee meisjes in het nieuws die een oudere vrouw hadden gered die met haar rolstoel op het spoor stond. Een heldendaad. Maar wij hoor den later dat die mevrouw helemaal niet blij was. Ze wilde juist een einde aan haar leven maken. Het verhaal is volgens Zunderdorp exemplarisch voor de situatie van veel mensen met een sterke doodswens. „Op hulp om die wens op een huma ne manier te verwezenlijken, hoefje niet te reke nen. Dus nemen sommige mensen in pure wan hoop hun toevlucht tot drastische maatregelen." Zunderdorp benadrukt dat hij pro life is, dat een mooi leven wat hem betreft altijd te prefereren valt boven de dood. „Alleen zijn er ook mensen voor wie het niet meer hoeft, die vinden dat het schilderij van hun leven af is. Ik vind dat er naast een recht op leven, ook een recht is om zelf te beschikken over je eigen dood. En dat geeft ons als samenleving de plicht om mensen niet alleen te laten met hun doods wens. Hulp bij zelfdoding kun je weliswaar niet afdwingen, maar het zou wel bespreekbaar moeten zijn." Zunderdorp staat niet alleen in zijn pleidooi. De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE) telt meer dan 100.000 leden, houdt drukbezochte bijeenkomsten en zorgt dat het on derwerp op de politieke agenda blijft. Dat blijft volgens Zunderdorp bittere noodzaak, hoewel Nederland als een van de weinige landen op de wereld eutha nasie wettelijk heeft geregeld. „In de praktijk vindt euthanasie alleen plaats bij mensen die ernstig lichamelijk lijden. Een euthanasieverzoek van mensen met een ernstige en chronische psychiatrische aandoening wordt bijna nooit ingewil ligd, hoewel de wet zo'n verzoek wel toestaat. Voor ouderen die hun leven 'vol tooid' vinden en dementerenden is helemaal niets geregeld. Het is een misvat ting dat je de doodswens van die laatste groep niet serieus kunt nemen. Maar een zeer klein gedeelte van de dementerenden is volstrekt wilsonbekwaam." Met de oproep van de ChristenUnie voor betere palliatieve zorg vindt Zunder dorp helemaal niets mis. „Maar die zorg geldt niet voor mensen die niet fysiek lijden. Bovendien overlijden mensen bij palliatieve sedatie vaak sneller. Dan heb je dus alsnog een gekozen levenseinde.' Ruth Seldenrijk, directeur Nederlandse Patiënten Vereniging De traditioneel christelijke Nederlandse Patiënten Vere niging (NPV) ziet het debat over de zelfgekozen dood met lede ogen aan. Volgens directeur Ruth Seldenrijk is het niet aan gewone stervelingen om te beslissen over leven of dood. De NPV verstrekt zelfs aan wie dat wil een zogeheten Levenswensverkla ring (LWV) op hetzelfde formaat van een donorcodicil. "Met die verklaring kun je als patiënt aangeven datje betrok ken zorg wil tot het einde van je leven en geen handelingen die het leven voortijdig beëindigen", legt Seldenrijk uit. "Maar", voegt hij toe, "Met de LWV maak je ook duidelijk dat je geen buitensporige en zinloze medische behandelin gen wil, maar juist ruimte om op een natuurlijke manier te sterven." De beschermwaardigheid van het leven staat bij de NPV voor op. leder mens mag er zijn stelt de vereniging op haar websi te, al is het in de woorden van Seldenrijk meer een religieuze plicht. "Wij gaan ervan uit dat het leven een gave en een op dracht is. Het zelfgekozen einde is niet dapper, maar betekent dat je het leven waarover je rentmeester bent niet kunt dragen. Bij alle vrijheid die mensen hebben past geen zinloosheid en wan hoop, maar juist zorg en aandacht. Dat is in een sociale samenleving de plicht die we naar elkaar hebben. Ik onderschat de tragiek en de ernst niet van ouderen die vinden dat het schilderij van hun leven af is. Maar wij zijn van mening dat geen mens teveel is, zeker niet in de ogen van God. Het is zinvoller óm gezelschap te zoeken en niet rond te draaien in beperk te gedachten." Om de daad bij het woord te voegen beschikt de NPV over een paar duizend vrij willige thuishulpen door heel Nederland. Dagelijks zijn zij op pad, onder meer om eenzame mensen te bezoeken, te helpen bij de huishouding of mensen met psychische problemen te ondersteunen Zorg en aandacht zorgen er volgens Seldenrijk ook voor dat de vraag om eutha nasie afneemt bij mensen die terminaal ziek zijn en ernstig lijden. Met palliatieve zorg heeft hij geen probleem, ondanks de constatering van Zunderdorp dat pijn bestrijding ervoor kan zorgen dat iemand eerder komt te overlijden. "Palliatieve sedatie heeft niet het vooropgezette doel om het overlijden te bespoedigen maar dringt het lijden terug. De patiënt sterft nog steeds een natuurlijke dood, meestal binnen een paar dagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96