DE STELLING 'De mens als 'Laten we niet op levend kunstwerk' Gods stoel gaan zitten' leder mens moet zelf zijn einde kunnen kiezen!' De eerste aflevering van De Stelling has als thema de voors en tegens van kinderopvang. Deze keer laten twee tegenpolen hun licht schijnen over iets dat ieder mens aangaat: het levenseinde. Tekst: Wiljan Broeders Reageren? www.bndestem.nl/inbalans Thomas (28) is beeldend kunstenaar Als kunstenaar ben ik de mening toegedaan dat ieder mens zelf kan en mag kiezen of, hoe en wanneer zijn leven wordt beëindigd. Zoals ik zelf ook mijn werken maak, bepaal ik het begin en ein de en zie het leven ook zo; de mens als levend kunst werk. Dit klinkt misschien voor sommigen als 'De plaats van God innemen', maar ligt toch wat genuan ceerder. Op de kunstacademie zat een jongen (24) in mijn klas die een geheel eigen leven leidde; hij filmde, was erg op zichzelf en gezond van lijf en leden. Toch besloot hij om eruit te stappen. Ondanks het feit dat ik niet gelovig ben opgevoed maar wel dacht dat je je leven op aarde uit moet zitten, begreep ik hem. Gevoelsmatig was zijn leven rond. Zonder dat hij wereldtrauma's of wat dan ook had hoeven doorstaan, was het 'volbracht'. In mijn nabije omgeving heb ik dit inmiddels vaker meegemaakt en kan er daarom ook goed mee le ven. Sterker nog: het is onderdeel geworden van mijn eigen leef- en denkwijze. Kijkend naar de maatschappij die zoveel sneller en harder is geworden in de afgelopen decennia is het voor velen niet gemakkelijk meer dit bij te benen. Voor sommigen is 'eruit stappen' vaak nog de enige oplossing. Helaas is de acceptatie van met name gelovigen niet erg groot op zo'n moment. Zelfs euthanasie is nog een taboeonderwerp, maar je ziet beweging. Wanneer het lijden verminderd kan worden door medicijnen of een overdosis ervan wordt - ook door gelovigen - regelmatig een oogje dichtgeknepen. Per slot van rekening neemt men er ook genoegen mee het leven te rekken door een medi sche ingreep (bloedtransfusie, donornier) dus waarom dan niet de andere weg kiezen? Maar ook als er geen uitweg nodig is en iemand na een mooie dag vol intens geluk besluit de loop van een pistool tegen zijn slaap te zetten en over te halen met een glimlach op de lippen is het voor mij een vaststaand feit dat eenie der zelf mag en kan beslissen over zijn eigen dood of leven! Christen (35) werkzaam in de ouderenzorg Heb je er wel eens over nagedacht hoe tolerant toleran tie is wanneer je niet meeloopt met de tolerante mening? Ik ben zo iemand. Ik vind dat alleen God ons einde mag kiezen. Je kent het wel, het gebod 'Gij zult niet doden'. God beslist over leven en dood. Daar geloof ik in. Dat bant euthanasie uit maar ook abortus; dus het zelf beslissen over het einde van leven. Natuurlijk heb ik ook gevoelens bij verhalen van een jong meis je dat verkracht is en zwanger blijkt. Of wanneer een nauw fa milielid verrekt van de pijn en niet verder meer wil. Wat doe je dan? Weet je, oud zijn, de dood, een stervensproces; het lijkt in deze tijd zover van ons af te staan dat we ons niet meer kun nen voorstellen datje nog enige zin van leven hebt wanneer je niet 100% gezond bent. Gezond zijn is een dermate hoog goed geworden dat als je daar buiten valt je geen reden van leven meer hebt. Dat is onzin! Op het moment dat alles weg valt, alle muren en alle maskers - want dat doet 'het einde' - dan ontmoet je elkaar op een ander niveau. Ik werk zelf in de ouderenzorg en dat is wat ik telkens weer op nieuw meemaakte bij mensen die waardig naar hun einde gingen. Voor familieleden en de stervende was deze periode zeer kostbaar. Laatst las ik in een blad een gedicht van een vrouw die lijdt aan A.L.S. (een vreselijke ziekte die alle spieren aantast behalve het hart en de ogen). Uiteindelijk stik je bij volle bewustzijn. Een regel in haar gedicht raak te mij diep. 'Zolang ik leef, zal ik je liefhebben met mijn ogen.' Ik weet niet hoe sterk ik zelf zal zijn, mocht ik ernstig ziek worden maar ik hoop dat ik zal zijn als deze vrouw. Nog genietend van de dingen die ik wel kan en niet enkel rouwend om de dingen die waren. Laten we niet op Gods stoel gaan zit ten. Er is er maar één die die plek toekomt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95