Zorgen over de zorg ONTWIKKELINGEN OP DE ARBEIDSMARKT Er zit geen konijn in de hoge hoed. Geen toverformule kan het toekomstige personeelstekort in de zorg oplossen. Het zal de omgekeerde kaasschaafmethode moeten worden. Hier wat winst, daar wat aanwas. Oplossingen op maat, want iedere regio kampt met zijn eigen problemen. Dat is de conclusie van het onderzoeksbureau Prismant in het onderzoeksprogramma Arbeidsmarkt Zorg en Welzijn, jaargang 2008. Cijfertjes Alle beetjes helpen Het aanbod aan verplegenden en verzorgenden schiet over een paar jaar tekort bij de vraag.' Onderzoeker drs. Willem van der Windt: Het aanbod schiet over een paar jaar tekort bij de vraag.Foto Pris- mant Prismant rapporteert jaarlijks, in opdracht van onder meer het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport, hoe het gesteld is met de arbeidsmarkt. Het doel is om alle partijen in de zorg en de welzijnssector te voorzien van eenduidige en betrouwbare informatie over de ontwikkelingen. Eén van de senior-onderzoekers is drs. Willem van der Windt. Het onderzoek hanteert verschil lende scenario's, waarin het verloop van het per soneel en de groei in de werkgelegenheid varië ren. Maar welk scenario je ook op de zorg los laat, één ding staat vast. Van der Windt: ,,Het aanbod aan verplegenden en verzorgenden schiet over een paar jaar tekort bij de vraag." Aanzien Een algemeen probleem in de sector is de dub bele vergrijzing. Niet alleen de bevolking ver grijst, maar ook de gemiddelde leeftijd van men sen die in de zorg werken, neemt toe. De nood op de arbeidsmarkt wordt het hoogst bij de ver zorgenden in verpleeg- en verzorgingstehuizen. Eén van de oorzaken daarvoor is dat de verple ging als beroep een hoger aanzien kent dan de verzorging. Op dit moment heeft de sector nog weinig moeite om vacatures in te vullen. Van der Windt: ,,De zorg zit midden in een ver anderingsproces met daaraan gekoppeld de no dige onzekerheid. We zitten bijvoorbeeld voor de invoering van de zorgzwaartepakketten. Nu krijgt iedereen de gemiddelde zorg. In de toe komst krijgt iedere zorgvraag, ook in verpleeg- en verzorgingstehuizen, een indicatie. Per per soon moet meer zorg op maat geboden wor den." Op dat moment zal de vraag naar zorg drastisch toenemen. Waar de sector zorg en wel zijn ook mee kampt, is het feit dat er meer secto ren in dezelfde vijver vissen. ,,ln absolute getal len zijn er gewoon te weinig mensen voor het werkaanbod in Nederland." Voor een deel moet dat aangepakt worden met algemene op lossingen zoals langer doorwerken en een ho ger arbeidspercentage van vrouwen. Natuurlijk reageren instellingen in de zorg op signalen. Zo blijkt uit onderzoek dat een deel van de mensen die van baan verandert, als reden opgeeft dat er onvoldoende ontplooiingsmogelijkheden zijn ofte weinig uitdaging in het werk. De uitstroom is inmiddels drastisch gedaald omdat werkge vers naar creatieve oplossingen zoeken door het aanbieden van scholing of taakverrijking. Voor een groot deel moeten er echter oplossin gen op maat worden gevonden per regio. De problemen wijken per regio drastisch af. Re gio's waar de meeste onderwijsinstellingen zijn, hebben de minste problemen. Veel mensen blij ven na het behalen van hun diploma in de regio hangen. Soms ligt het aan de demografische op bouw. Midden-Brabant vergrijst het snelst en te gelijkertijd loopt het arbeidsaanbod terug. Daar rinkelen alle alarmbellen. ,,Er zijn ook andere op merkelijke verschillen waar niet zo snel een oor zaak voor aan te wijzen is. In de regio Noord-Limburg kiest 30 procent van de MBO-studenten de richting zorg. In Weest-Bra- bant maar 16 procent. Je mag aannemen dat de affiniteit met de zorg in heel Nederland hetzelf de is. Waar ligt het dan aan? Dat is de moeite waard om verder te onderzoeken." Ina Kuik Even wat cijfermateriaal. Ruim 520.000 mensen zijn werk zaam in de sector zorg en welzijn. Dat loopt van verpleeg kundigen en verzorgenden tot maatschappelijk werkers en leidsters in de kinderopvang. Met elkaar bezetten zij meer dan 320.000 volledige arbeidsplaatsen, er wordt dus veel in deeltijd gewerkt. 83% van deze mensen is vrouw. Deze arbeidsmarkt is dus voor vrouwen van groot belang. Eén op de zeven werkende vrouwen vindt em plooi in deze sector. 92% is tevreden tot zeer tevreden met hun baan. Waar is winst te behalen om het tekort aan mensen in de zorg (deels) op te lossen? - De instroom vergroten in het MBO-onderwijs; - Studierendement: door het beter volgen halen mee studenten een diploma; - Het vergroten van het aantal allochtonen die werken in de zorg. Daarbij gaat het vooral* om Turkse en Marokkaanse mensen. Het percentage Surinaamse en Antilliaanse mensen in de zorg houdt gelijke tred met Nederlanders; - Het verkleinen van de uitstroom door onder meer taakverrijking; - ICT-middelen. Domotica bestaat in allerlei vormen. Voorbeeld: armbandjes voor dementerende ouderen zodat er een alarm afgaat als ze buiten een bepaalde zone komen. Het is arbeidsbesparend en verhoogt de bewegingsvrijheid van de patiënt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92