Een diamant op je tand TANDEN In principe hoeft tegenwoordig geen mens nog rond te lopen met een minder mooi gebit. De tandtechniekers en orthodontisten van vandaag kunnen beschikken over technieken en materialen van topniveau. Voortdurend komen er noviteiten op de markt, die snel hun weg vinden naar de mond van de - verwende en kritische - consument. In Balans zette er een aantal voor u op een rij. Beeldbewerking Fabiënne de Lange 100 procent keramische tanden en kiezen zijn vrij van metaal en daardoor ideaal voor mensen die daarvoor allergisch zijn. Ze worden gemaakt van zirkoonoxide, een stof die biocompatibel is. Dat wil zeggen dat die in hoge mate overeenkomt met menselijk lichaams weefsel. Het materiaal wordt al jarenlang met succes toegepast in de ruimtevaart, maar ook in gewricht sprothesen. Tanden en kiezen van zirkoonoxide keramiek zijn kei hard en oersterk, en gaan daardoor lang mee. Mooi zijn ze ook, en ze zijn verkrijgbaar in iedere gewenste ivoorkleur. Anders dan echte tanden en kiezen ver kleuren ze niet. Keramische tanden en kiezen worden met behulp van de CAD-CAM computertechniek ge slepen uit één brok zirkoonoxide en in een speciale oven bij hoge temperatuur 'afgebakken'. Het eindre sultaat is een unieke, precies passende prothese. Opmars Ook de flexibele protheses zijn bezig aan een ware opmars. Ze zijn gemaakt van een kunsthars (nylon) die voor mensen die een stalen frameconstructie dragen of gaan dragen ter vervanging van hun eigen tanden en kiezen, en die last hebben van een overgevoelig heid voor bepaalde metalen. Titanium is een materi aal dat volledig door het lichaam wordt geaccep teerd. De coating is slijtvast en geeft metalen frames jarenlang een mooie, goudkleurige aanblik. Het aan brengen van de coating neemt vier dagen in beslag en gedurende die tijd moet de drager het dus zonder prothese stellen. Om voor de behandeling in aanmer king te komen moeten bestaande prothesen in goede conditie zijn en nog voldoende hoogglans bezitten. Een titaniumcoating is slijtvast, maar zal na een aantal jaren moeten worden herhaald om de antiallergische werking te waarborgen. De voordeligste manier om een tand of kies te vervan gen is het vertrouwde plaatje. Jammer is alleen dat een plaatje voor het bovengebit een groot deel van het gehemelte bedekt. Daardoor raakt de drager een belangrijk deel van zijn smaakvermogen kwijt. Een fra meprothese lost dat probleem op. Na een hapsessie Een beugel is echt niet voorbehouden aan kinderen en jongeren niet kromtrekt en voor 99,9 procent onbreekbaar is. Net als keramische prothesen zijn ze biocompatibel en dus antiallergisch. Doordat de plaat waarin de tan den en kiezen zijn geplaatst doorzichtig is, schijnt het tandvlees er doorheen en dat maakt ze onopvallend. Flexibele prothesen maken de esthetisch minder mooie metalen frames en ankers overbodig. Wel is het zo dat ze alleen kunnen worden gebruikt in combi natie met de eigen nog (gedeeltelijk) aanwezige tan den of kiezen. Een goudkleurige titaniumcoating is een uitkomst bij de tandarts maakt de tandtechnicus een metalen frame en plaatst daaraan de ontbrekende gebitsele menten. De tandarts verankert het frame vervolgens rotsvast in de mond, aan de nog aanwezige tanden en kiezen. Beugel De laatst jaren neemt ook orthodontie voor volwasse nen een grote vlucht. Want anders dan veel mensen denken is een beugel echt niet voorbehouden aan kin deren en jongeren. Wie droomt van een mooi, recht gebit, kaakgewrichtsklachten heeft of moeite heeft met bijten kan tot op hoge leeftijd voor de nodige hightech oplossingen terecht bij 'de ortho'. En ook al heeft een beugel vroeger niet het gewenste resultaat opgeleverd, dan is de kans groot dat de hedendaag se technieken wel effect sorteren. Veel volwassenen stellen het op prijs als hun beugel zo min mogelijk op valt. De orthodontist kan in zo'n geval kiezen voor een Invisalign behandeling of een beugel met kerami sche slotjes. Correctiegootje Invisalign werkt met transparante, uitneembare cor rectiegootjes op maat. Deze worden als een beugel over de tanden heen gedragen. Elke twee weken krijgt de cliënt een nieuw correctiegootje, met een net weer iets andere vorm. Op die manier bewegen de tanden telkens een stukje verder in de gewenste eindpositie. Tijdens het eten mag de Invisalign beugel er even uit. Het succes en de duur van de behandeling - en daar mee ook de kosten - hangen af van de zelfdiscipline van de drager. Want een vaste beugel mag dan min der mooi zijn, praktisch is hij wel. De plaatjes van een keramische plaatjesbeugel heb ben de kleur van je eigen tanden en zijn daardoor min der opvallend. Toch passen veel orthodontisten in Ne derland ze liever niet toe. Per ongeluk bijten op een keramisch plaatje kan leiden tot barsten in het gla zuur. Ook kan het glazuur van andere tanden slijten als ze keer op keer langs de plaatjes schuren, bijvoor beeld bij tandenknarsen. Daar komt bij dat kerami sche plaatjes erg lastig te verwijderen zijn. Je gebit pimpen? Geen probleem! Laat je een kroon plaatsen, dan kan daar een afbeelding in worden mee- gebakken. En wil je echt de blits maken, kies dan voor een flonkerende diamant op je tanden. Deze wordt met een speciale lijm bevestigd. Binnen 5 minuten sta je, zo'n 35 euro lichter, met een stralende lach weer buiten. Paula Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91